Sağlık

Zayıflamak İçin Günde Kaç Kalori Alınmalı ve Yakılmalı?

06 Mayıs 2018 - 15:31:59
Zayıflamak için günde kaç kalori alınmalı ve yakılmalı?

Zayıflamak için günde kaç kalori alınıp yakılması gerektiğini bilmek ve bu yöntemle kilo vermek gerekmektedir.

Zayıflamak İçin Günde Kaç Kalori Alınmalıdır?

Metabolizma hızından kaynaklı olarak kişinin kalori yakma hızı diğer insanların durumuna göre değişkenlik gösterir. Günlük hayatta tüketilen besinlerin neredeyse tamamı çok fazla kalori içermektedir. Sağlıksız gıdaların vücut tarafından yakılması ve sindirilmesi zor bir hale gelmektedir. Dolayısı ile gün içinde alınan kalori miktarının farkında olunması ile ne kadar yoğunlukta hareket edileceği ortaya çıkar. Alınan kalorilerin yağa dönüşmemesi için mutlaka hareket alanını genişletmek gerekir. Sürekli olarak masa başında oturmak, sadece asansör ve araba kullanmak belli başlı kilo alma nedenleri arasındadır.

Günlük Kalori Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Günlük alınması gereken kalori oranını etkileyen yaş, cinsiyet, genetik durum, metabolizma hızı gibi etkenler vardır. Alınacak olan kalori miktarını bahsi geçen bu etkenler belirlemektedir. Hal böyle olunca uzman bir diyetisyene gitmek vücut değerlerinin incelenmesi açısından önem taşır. Vücut değerlerinin incelemesi ile kişi gün içinde ne kadar kalori alması gerektiğinin farkında olur. Fakat tahmini olarak on sekiz ila otuz yaş arasındaki kişilerin gün içinde alacağı kalori oranı bin sekiz yüz ila iki bin olarak ifade edilir. Bu oran içilen su, yapılan egzersiz ve tüketilen besinlere göre değişiklik göstermektedir.

Zayıflamak İçin Günde Kaç Kalori Yakılmalıdır?

Yarım kilonun eritilmesi için üç bin beş yüz kalori yakılması gerekir. Kalori hesabı yaparak diyet ve egzersiz yapmadan kilo verilebilir. Haftada yarım ve ayda iki kilo verebilmek için gün içinde beş yüz kalori yakılması gerekir. Yapılması gereken adım besinlerin kalorisine bakmaktadır. Bunun yanı sıra sağlıksız olan bir besini tercih etmek yerine aynı kaloride olan sağlıklı besin tüketilmelidir. Bu şekilde hem zayıflamak kolaylaşır hem de sağlıklı yaşamanın getirdiği pozitif sonuçlar deneyimlenebilir. Gün içinde alınan besinlerden beş yüz kalori kısmak ve ekstra alınan kaloriler için beş yüz kalori harcamak haftalık 1 kilo kaybettirir. Beş yüz kalorinin harcanmasını sağlayan yöntem kardiyodur. Zayıflamak için alınan kalori ile yakılan kalorinin dengesini bilmek gerekir. Her zaman alınan kalori harcanandan az olmalıdır. Zayıflamak için günde kaç kalori alınıp yakılması gerektiği kişinin vücut değerleri ile ilgilidir.

Kalorisi Yüksek Yiyecekler Nelerdir?

Kalorisi yüksek sağlıksız gıdaların en başında kola gibi gazlı içecekler yer alır. Kolanın içinde şeker veya tatlandırıcılar olduğu için kalori oranı oldukça fazladır. Bazı insanlar diyet dahi yapsalar bu tür gazlı içecekleri hayatlarından çıkaramamaktadırlar. Bu durumda yapılması gereken alınan kalorinin yakılmasıdır. Kişi bu tür gıdaları tüketiyorsa gün içinde ekstradan kalori yakmalıdır. Kalori yakmak için yürüyüş veya spor yapılabilir. Otuz dakika yürümek yerine bir saat yürümek fazladan alınan kalorinin yakılmasına yardım eder. Sonuç olarak kişi her şeye rağmen sağlıksız gıdalardan vazgeçemiyorsa kilo verebilmesi için aldığı kalorileri yakması gerekmektedir.

Yorumlar
Mine Köse 06 Mayıs 2018 - 15:41:59 Kilo vermek için günde ne kadar kalori yakmam gerekiyor? Aldığımız kaloriden fazlasını yaktığımız zaman kilo veriyoruz diye biliyorum. Bunun için nasıl beslenmem gerekiyor? Kalori hesabımı nasıl yapabilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: