8 18 Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Zayıflayanlar
Diyet

8 18 Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Zayıflayanlar

28 Mart 2020 - 08:50:40

8 18 diyeti; intermitten fasting diyet olarak bilinen aralıklı oruç diyetinin bir parçası olan ve sağlıklı zayıflama konusunda yardımcı olan bir yöntemdir.

8 18 Diyeti Nedir, Ne Demek?

Yanlış beslenme gibi etkiler vücutta şekerin glikojen olarak depolanmasına neden olmaktadır. Normalde glikojen vücutta 8-12 saat kadar kalmaktadır. Daha sonra atılır. Fakat yemek yemeye devam ettikçe vücut glikojen depolamaya da devam etmektedir. Bu durum vücudun enerji için yağ değil glikojen yakmasına neden olmaktadır. Bu da kilo alımını beraberinde getirmektedir. 8 18 diyeti bu durumun önüne geçerek vücutta yağ yakımının gerçekleşmesini ve buna bağlı olarak kısa süre içerisinde zayıflamanın sağlanmasına etki etmektedir.

8 18 diyeti, vücudun belli saatler arasında aç kalmasını ve bu süreçte enerji için depolanmış olan yağların yakılmasını sağlamaktadır.

Aralıklı oruç diyetinin bir parçası olan 8 18 diyetinde yiyecek değil zaman kısıtlaması bulunmaktadır. Bu diyetin temek kuralı sabah 8 de kahvaltı yapmak ve akşam 18.00'a kadar hiçbir şey yememektir. Aynı zamanda akşam yemeğini yedikten sonra da herhangi bir şey yememek gerekmektedir. Aç kalınan bu süreç içerisinde vücudunuz fazla kiloya neden olan yağları yakmaya başlamaktadır. Sabah ve akşam tüketilen besiler sayesinde de vitamin alımını tamamlayarak direnç düşüklüğünün oluşmasını engellemektedir. Bu diyette tükettiğiniz besinlere de dikkat etmelisiniz. Karbonhidrat değeri çok yüksek olan yiyecekleri tüketmeyiniz.

8 18 Diyeti Nasıl Yapılır?

Sabah saat 08:00'da kahvaltı yapıp akşam 18:00'a kadar herhangi bir besininin tüketilmemesi gereken 8 18 diyetinin uygulanması asıl olarak oldukça basittir. Ama bazı dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu diyeti uygularken öncelikle zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağları tüketiniz. Her zayıflama yönteminde olduğu gibi karbonhidrat tüketimi oldukça az olmalı ve alınan karbonhidratlar sağlıklı olmalıdır. Yulaf, kinoa ya da mercimek gibi besinler ile karbonhidrat alımı sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra öğünlerde balık, kuruyemiş ve yumurta gibi yiyecekleri dahil ediniz. Yeterli oranda su tüketmeye dikkat ediniz. Su, soda ya da yeşil çay gibi içecekleri de aynı zamanda tüketebilirsiniz.

Uygulanması oldukça basit olan bu diyet, pek çok uzman tarafından sağlıklı olarak kabul edilmektedir. Hatta birçok ünlü ismin de bu şekilde kilo verildiği söylenmektedir. Fakat bu diyetin vücudunuz için uygunluğuna karar vermek için bir diyetisyenden destek almanız gerekmektedir.

8 18 Diyeti Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Vücutta yağ yakımının gerçekleşmesine katkı sağlayan 8 18 diyeti sağlıklı olarak zayıflama konusunda oldukça etkilidir. Bu diyette aç kalmamak gibi bir durum söz konusu değildir. Bu süreçte vücudun yağ yakmasını sağlamak vardır. Depolanan yağları enerjiye çeviren vücut zaman içerisinde hem bölgesel hem de genel bir yağ yakımı sürecine girmektedir.

8 18 Diyeti Yapanlar ve Zayıflayanlar

Günümüzde uygulanacak pek çok diyet vardır. Faka her diyet her insan için faydalı değildir. 8 18 diyeti ile zayıflayanlar yapmış oldukları yorumlarda oldukça etkili olduğuna dair cümleler kurmaktadırlar. Eğer vücut yapınız bu diyeti uygulamaya müsaitse ve 10 saat yemek yememeyi kaldırabiliyorsa sizler de uygulayabilirsiniz. Fakat bir diyetisyende destek almak bu süreçte daha faydalı olmaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: