Sağlık

Aç Kalmanın Faydaları ve Sonuçları Nelerdir?

23 Haziran 2018 - 13:17:12
Aç kalmanın faydaları ve sonuçları nelerdir?

Aç kalmanın faydaları ve sonuçları kişide meydana gelen biyolojik ve zihinsel değişikliklere denir.

Aç Kalmanın Faydaları Nelerdir?

Aç kalmak ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalar kapsamında iki ila dört gün aç kalmak vücudun bağışıklık sistemini korumaktadır. Bunun dışında hücre yenilenmesi konusunda oldukça etkili bir durumdur. Toplum içerisinde aç kalmak olumsuz anlamlarda kullanılmaktadır. Hatta insanoğlu var olduğu günden bu yana aç duygusunu ortadan kaldırmak amacı ile mücadele etmektedir. Kişi bulduğu yiyecekle yetinmeyip daha fazla doymak için savaşmaktadır. Bu konuda ruhsal olarak bir doyumsuzluk olabilir.

Aç Kalmanın Vücuda Etkileri Nelerdir?

Ramazan ayında oruç tutulması açlık sürecini deneyimlemeyi sağlar. Organlar Ramazan ayı boyunca dinlenmektedir. Dolayısı ile aç kalmanın insan hayatına hem fiziksel hem de zihinsel olarak katkıları mevcuttur. Kişi aç kaldığı zaman sabır duygusunu öğrenerek kendini dizginleyebilir. Açgözlü olma duygusu bertaraf edilerek olgun bir karaktere sahip olunur. Fakat vücudu sağlıklı olmayan ve hastalıklara sahip olan, ilaç kullanan kişiler için aç kalmak tehlikeli bir durum olarak karşımıza çıkar.

Aç Kalmanın Vücuda Zararları Nelerdir?

Vücut uzun süre aç kaldığı zaman olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Aç kalınması halinde yorgun ve halsiz olmak gibi olumsuz durumlar meydana gelmektedir. Uzun süre aç kalan vücut bitkin düşmekte ve halsizleşmektedir. Bir diğer sonuç konsantrasyon eksikliğidir. Öğün atlandığı zaman vücut zarar görmektedir. Bir konuyu anlamak, dinlemek zorlaşmaya başlar. Gittikçe düşen odaklanma hali kişinin gün içerisindeki verimliliğini düşürmektedir. Mide rahatsızlıkları meydana gelir. Vücudun ihtiyaç duyduğu besinler alınmadığında mide rahatsızlıkları oluşabilir. Uzun süren açlıklar bu problemin başlangıcı olarak gösterilmektedir. Aç haldeyken antibiyotik kullanmak çok zararlıdır. İlaç açlıktan dolayı çok ters bir etkiye neden olabilir. Bu durumlar haricinde açken spor yapılması zararlıdır. Spor sürecinde harcanan enerji besinlerden alınmaktadır. Bu enerji alınmadığı zaman kas kayıpları meydana gelerek vücut yorgun bir hale gelir.

Aç Kalmak Nelere Sebep Olur?

Tansiyon düşebilir, bayılmalar yaşanabilir ve aç kalmak alışkanlık haline geldiğinde bağırsak sorunları oluşur. Bünyesi zayıf olan kişilerde bulantı ve kusmalar oluşmaktadır. Bir diğer önemli sonuç ise baş ağrısıdır. Uzun süre aç kalmak ve özellikle su içmemek şiddetli olarak baş ağrılarına sebep olur. Baş ağrılarının oluşmaması için beslenme düzenine ve içilen su miktarına dikkat etmek gerekir. Aç kalmak vücudun enerjiden kaybetmesine neden olur. Depolanan enerji tüketilir ve enerji bitince kişi halsizlikten dolayı iş yapamayacak hale gelir. Ramazan ayında oruç tutacak olan kişilerin ilaç kullanması, belirli bir hastalığın olması önemli bir etkendir. Kişi bu yüzden kafasına göre tedavi sürecini durdurmamalı, süreç hakkında doktoruna danışmalıdır. Aç kalmak ilerleyen süreçlerde varlığını şiddetli bir şekilde gösterebilir. Dolayısı ile öğünlerin düzenli tüketilmesi, sağlıklı bir şekilde beslenilmesi gerekir. Sağlıklı bir hayat sürmek için beslenme şekline dikkat edilmesi önem teşkil etmektedir.

Yorumlar
Leyle Yener 23 Haziran 2018 - 13:27:12 Aç kalmak şekeri düşürür mü? aç kalmanın yararları nelerdir? Vücuda faydası mı var yoksa zararı mı? Aç kalarak kilo vermek mümkün olur mu? Tansiyonu düşürür mü? Ramazanda oruç tuttuğumda herhangi birşey olmuyor. Normal zamanda bu şekilde kilo verebilir miyim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: