Sağlık 23 Haziran 2021 - 17:07:15

Ballıdarı Meyvesi Nedir, Ne Demek? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ballıdarı Meyvesi Nedir, Ne Demek? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ballıdarı meyvesi toplum arasında incir olarak bilinen ve çeşitli özelliklere sahip olan meyvelerden biridir.

Ballıdarı Meyvesi Nedir, Ne Demek?

Diğer ismi incir olan meyvenin ait olduğu familya dutgillerdir. Ballıdarı meyvesinin anavatanı olarak Doğu Akdeniz ve Asya gösterilmektedir. Çeşitli kaynaklara göre ise Türkiye incirin anavatanı olarak kabul edilmektedir. Türkiye'den sonra Hindistan, Suriye, Çin, Ortadoğu ve Filistin'e yayılmıştır. Bu meyvenin Türkiye bölgesinde yetiştiği yer Ege'dir. Çoğunlukla İzmir ve Aydın'da yetişir. Yetiştiği iklim türü ılımandır. Kışları ılıman yazları ise kuru ve sıcak alanlarda yetişir. Ortalama on beş ila yirmi derece sıcaklığın olduğu alanlarda yetişme özelliğine sahiptir. Her toprak türünde yetişebilen ballıdarı meyvesi bitkilerin üzerinde, kayalık yerlerde ve taş aralarında görülebilir. Kireç açısından zengin olan toprak çeşitlerinde normalden daha hızlı bir sürede büyür. Kış mevsiminde yapraklarını dökmektedir.

Ballıdarı Meyvesinin Çeşitleri Nelerdir?

İncir meyvesinin erkek ve dişi ağaçlarının olduğu söylenebilir. Dişi türün meyveleri büyük ve tadı daha lezzetlidir. Don gibi olumsuz durumlardan etkilenmektedir. Dünya genelinde yedi yüzün üzerinde çeşidi bulunmaktadır. İncir ağacının dünya genelinde yaşayan bin iki yüz canlı çeşidi beslediği ifade edilmektedir.

Ballıdarı Meyvesi Ne İşe Yarar?

Bu meyvenin yaprakları ve meyveleri çeşitli sektörlerde önemli bir hammadde olarak kullanılır. Kullanıldığı sektörler kozmetik, ilaç ve gıda alanlarıdır. İçerdiği vitaminler A, C, B1, B6, B3, B2, protein, kalsiyum, demir, potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor, karbonhidrat, folik asit olarak ifade edilir. Bunların dışında bu meyvenin lif oranı fazladır. Ballıdarıya bazı bölgelerde yemiş diye hitap edilir. İki adet yemiş türü vardır. Bunlardan birinin rengi sarı ve soluktur. Ayrıca taze şekilde tüketilir. Diğer türü ise mor renge sahiptir. Bu meyveye patlıcan ve siyah incir denir. Pekmez, reçel, ezmesi yapılan ballıdarı meyvesi aynı zamanda hamur işlerinde ve tatlılarda kullanılabilmektedir. Kurutulmuş incirin besin değerinin oldukça fazla olduğu söylenebilir.

Ballıdarı Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığına sayısız fayda sağlayan taze ve kuru yemişin insan vücudundaki hücreleri yenilediği söylenmektedir. Yüksek oranda lif içerdiği için kolesterolün atılmasına yardım etmektedir. Sindirimi kolaylaştırma özelliği bulunmaktadır. Ayrıca vücudu bakteriler karşısında korumaktadır. Diş ve kemiklerin meydana gelmesiyle ilgili önemli etkileri vardır. Kalsiyum içerir ve bu kalsiyum öteki gıdalardakine nazaran kolay bir biçimde sindirilmektedir. Süt sevmeyen insanlar incir tüketebilir. İncir virüs ve bakterilerin çoğalmasını engellemektedir. Bu sayede vücudun hastalıklara olan direnci artmaktadır. Vücuda enerji vererek güçlü bir vücuda sahip olmaya olanak tanır. Bronşit ve nezle gibi hastalıklar üzerinde tedavi edici gücü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra öksürük, boğaz ağrısı, gribe iyi gelir. Halsizlik yaşayan kişilerin incir tüketmesi tavsiye edilmektedir. Hem bedensel hem de zihinsel yorgunlukların geçmesine fayda sağlar. Ballıdarı meyvesi ismi ile çok fazla bilinmeyen incirin faydalarından yararlanmak vücut açısından önem teşkil etmektedir.

  • ballıdarı meyvesi
  • ballıdarı meyvesi nedir
  • ballıdarı meyvesi ne işe yarar
  • ballıdarı meyvesinin faydaları
Yorumlar
Sabriye Çatal Ballıdarının diğer adı nedir ve hangi diğer meyvenin adıdır diye çok merak ediyorum. İncire böyle söylendiğini bilmiyordum açıkçası. İncirin kalorisi çok yüksek mi? Mevsimi ve özellikleri nelerdir? Günde kaç tane yenir? cevapla
yorum yaz
Zayıflamak İçin Ne Yapabilirim?