Sağlık 16 Nisan 2021 - 19:17:45

Açlık Şekeri Nedir? Kaç Olmalı? Neden Yüksek Çıkar? Nasıl Düşürülür?

Açlık Şekeri Nedir? Kaç Olmalı? Neden Yüksek Çıkar? Nasıl Düşürülür?

Açlık şekeri kişinin sabah uyandığında hiçbir gıda ya da içecek tüketmeden kandan alınan glikoz değeri olarak bilinmektedir. Kandaki glikoz miktarı sürekli yüksek değerde ise diyabet hastalığı meydana gelmektedir. Açlık kan şekerinin ölçümü normal değerlerde 80- 140 mg aralığında olmalıdır. Kan şekerinin ölçülmesi için kişinin önce açlık ve tokluk kan şekeri değerleri oldukça önemlidir.

Açlık Şekeri Nedir? Kaç Olmalı?

Açlık kan şekerinin ölçülmesi için kişide en az 8 saatlik bir açlık olması gerekmektedir. Açlık kan şekeri ölçülmesi diyabet hastalığının olup olmadığı için tetkiklerin yapılmasına yardımcı olur. Açlık kan şekerinin ölçülmesi için alınan kan üzerinde tetkik yapılarak değerler göz önünde bulundurularak kişinin sağlığı hakkında bilgi edinilmektedir. Yetişkin bir bireyde ölçülen açlık kan şekeri değeri 80 ila 140 mg arasında olması gerekirken özellikle 170 mg çıkan değerlerde hastanın diğer tetkikleri için de farklı testler yaptırması gerekebilmektedir. Bu değer üstü genel olarak diyabet hastalığının olduğunu işaret etmektedir.

Açlık Şekeri Neden Yüksek Çıkar?

Kan şekerinin yükselmesine sebep olan faktörlerin başında çok fazla şekerli ve gıdaların tüketilmesinden kaynaklanabilmektedir. Kandaki glikoz miktarı çoğaldıkça açlık kan şekerinde de yükseliş gözlenir. Açlık şekerinin ölçülmesi için 8 saatlik aç kalındıktan sonra ölçüldüğünde yüksek değerlerin çıkmasına sebep olan hastalıklarda bulunmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği, kalp krizi, travma ve kronik diğer rahatsızlıklar açlık kan şekerinin yüksek çıkmasına neden olur. Kullanılan ilaçlar da kan şekerinin yükselmesine sebep olarak hastanın ileriki dönemlerde şeker hastası olmasına zemin hazırlayabilmektedir. Beslenme alışkanlığı kan şekerinin yükselmesinde büyük rol oynadığı için mutlaka sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerekilmektedir. Sebze ve meyvelerin düzenli tüketimi açlık şekerinin dengelenmesini sağlar. Bu yüzden öğünler arasında mutlaka meyve tüketimi önerilir.

Açlık Kan Şekeri Nasıl Düşürülür?

  • Sağlıklı ve düzenli beslenen kişilerde açlık kan şekerinin olması gereken değerlerde seyretmesi kişinin günlük hayatını da olumlu yönde etkilemektedir. Kan şekerinin düşmesi tatlı ihtiyacının artmasına sebep olur. Tatlı krizlerini önlemek için düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.
  • Açlık kan şekerinin ani düşmesi tatlı isteğini arttırır. Buda kişinin sağlıksız beslenmesine neden olur. Ayrıca karbonhidrat bakımından zengin gıdalarında açlık kan şekerini yükselteceği unutulmamalıdır. Sağlıklı beslenme için lifli gıdalar tercih edilerek kan şekerinin düşürülmesi kolaylaşmaktadır.
Açlık Şekerinin Yüksek Olması Nelere Yol Açar?

Kişinin kan şekerinin olması gereken değerlerde kişinin açlık krizini de engeller. Açlık krizlerinden kaynaklı ani yemek yemek kan şekerini birden bire yükselteceği için yemeklerin yavaş şekilde tüketilmesi önerilir. Açlık şekeri yüksek olduğunda pankreastan salgılanan hormonlar diyabet hastalığına neden olacaktır. İnsülinin vücutta yeteri kadar salgılanmaması hastada tip1 ve tip 2 diyabetin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu yüzden beslenme alışkanlıklarının düzenli olması gerekir.

  • açlık şekeri
  • açlık şekeri nedir
  • açlık şekeri neden yüksek çıkar
  • açlık şekeri nasıl düşürülür
Yorumlar
Sonay Baş Açlık şekeri neden yüksek çıkar? Açken şekerin yüksek çıkmasının nedenleri nedir? Aç karnına şekeri değeri en fazla kaç olmalıdır? Son zamanlarda aç karnına şeker yükselmesi meydana geliyor. Bunu nasıl engelleyebilirim? cevapla
yorum yaz
Doğuma Giderken Oje Sürülür mü? Ne Yapmalı? Alınması Gerekenler Nelerdir?