Sağlık

Tokluk Kan Şekeri Nedir? Değerleri Kaç Olmalı? Neden Çıkar? Nasıl Düşer?

17 Nisan 2018 - 01:07:56
Tokluk kan şekeri nedir? Değerleri kaç olmalı? Neden çıkar? Nasıl düşer?

Kişinin yemek yedikten sonra kandaki şeker değerinin ölçülmesine tokluk kan şekeri denilmektedir.

Tokluk Kan Şekeri Nedir?

Tokluk kan şekeri, kişi tok iken ölçülen kan şekeri kandaki glikoz miktarının ölçülmesini sağlar. Yalnız dikkat edilmesi gereken en önemli husus kişinin ağzına almış olduğu tek lokmadan sonra ölçülmesi gerekir. Açlık kan şekerinin açken ölçülmesi tokluk kan şekerinin tokken ölçülmesi her iki durum arasında oluşan değer farkları alınarak şeker hastalığının olup olmadığı tespiti yapılmaktadır.

Tokluk Kan Şekeri Değeri Kaç Olmalı?

Açlık kan şekerinin ölçülebilmesi için kişinin 8 saatlik açlığı olduğunda ölçülen bir testtir. Tokluk kan şekeri ise yemek yenildikten 2 saat sonra ölçülebilen bir testtir. Genel olarak doktorlar her iki değerinde olmasını istediklerinden kişinin her ölçümü de yapılır. Tok iken kan şekerinin değer 180 mg altında olmalıdır. Normal bireylerde olan bu değer eğer şeker yüklemesi yapılmış ise bu değer 140 mg altında olmalıdır. Şeker hastalığı şüphesi olan kişilerde kesin teşhisin yapılması için tokluk kan şekeri değeri 200 mg üstü değerde olmalıdır. Bu değer üstünde olan sonuçlarda genel olarak diyabet hastalığı olduğu görülmektedir. Gizli şeker denilen rahatsızlıkta ise genel olarak değerler 140- 199 mg arasında olmaktadır.

Tokluk Kan Şekeri Neden Çıkar?

Kişide şeker hastalığının olmamasına rağmen tokluk kan şekerinin yüksek çıkması genellikle farklı hastalıkların da olduğunu belli edebilmektedir. Bu durumda diğer hastalıkların teşhisinin yapılması için gerekli testler kişiye uygulanmalıdır. Tok karnına kan şekerinin yüksek çıkması çoğu zaman kişide diyabet hastalığının başlangıcını belli eder. Fakat diyabet hastalarında bu değer sürekli yükseldiği için diyet uygulaması yapılmaktadır. Kan şekerini yükseltici gıdalardan uzak durmak kandaki glikoz miktarının dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Tokluk Kan Şekeri Nasıl Düşer?

Beslenmeye ve kronik hastalıkların durumuna göre belirlenen kan şekerinin düşürülmesi için kişiye lif bakımından zengin gıdalar tüketebileceği diyet listesi uygulanmaktadır. Bu diyet genel olarak kan şekerinin düzenlenmesi için uygulanır. Kan şekerini yükseltici şekerli gıdaların özellikle kahvaltıda çok fazla tüketilmemesi önerilir. Kişinin doymuş yağlar ile çok fazla beslenmesi bu değerin yükselmesine sebep olur. Karbonhidratlı gıdalar çok fazla acıkmaya sebep olduğu için fazla yemek yemek kişide kan şekerini arttırır. Sağlıklı ve düzenli beslenildiğinde tokluk kan şekeri olması gereken değerlerde olacaktır.

Tokluk Kan Şekerinin Yüksek Olmasının Zararları

Kişinin bir lokma yedikten sonra ölçülen kan şekerinin yüksek çıkması kötü kolesterolünde yükselmesine sebep olur. Özellikle kolesterol yükseldiğinde tansiyonun da ona oranla yükselmesi yüksek tansiyon hastalığa sebep olabilmektedir. Tokluk kan şekerinin yüksek olması beyin kanamasının gerçekleşmesine sebep olmaktadır. Bu durum ile beraber ölümle sonuçlanan vakalar meydana gelmektedir. Kalp rahatsızlıklarının çoğunun da kan şekerinin yükselmesinden kaynaklandığı bilinmektedir.

Yorumlar
Gülin Barış 17 Nisan 2018 - 01:17:56 Tokluk kan şekeri aralığı kaç olmalıdır? Tokken şekerim yaklaşık 180 çıkıyor. Yaşım 55 bu normal bir değer mi? Yoksa çok yüksek mi? Ailede şeker hastalığı var bu yüzden endişeleniyorum biraz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: