Sağlık 24 Ekim 2021 - 06:52:23

Adetliyken İlişkiye Girilirmi?

Adetliyken İlişkiye Girilirmi?

Regl dönemi; kadınların her ay yaşadığı, vücut sağlıkları için oldukça önemli olan bir süreçtir. Adetliyken ilişkiye girilmesi konusu oldukça merak edilen ve araştırılan bir durumdur.

Adet Döneminde İlişkiye Girilir mi?

Bir kadının adetliyken ilişkiye girmesi konusunda tıbbi açıdan herhangi bir sorun bulunmazken dini açıdan günah teşkil etmektedir. Kadınların birçoğunun adet döneminde sancısı olmaktadır. Kadınlar bu dönemde seks yapma isteği hissederken erkekler bu durumdan kaçınırlar. Regl döneminde seks yapmak sağlık açısından oldukça faydalıdır. Genel olarak bu dönemde ilişkiye girildiğinde regl sancılarının azaldığı gözlemlenmiştir. Eğer ki regl döneminde ilişkiye girilecekse erkeğin mutlaka prezervatif kullanması gerekmektedir. Çünkü rahim mikrop kapabilir. Adetliyken ilişkiye girmek İslamiyet'te haram olarak bilinirken, tıbbi açıdan bir sorun teşkil etmemektedir.

Adet İken İlişkiye Girince Hamile Kalınır mı?

Regl döneminde ilişkiye girildiği zaman hamile kalınmayacağını düşünmek oldukça yanlış bir düşüncedir. Adetliyken ilişkiye korunmasız olarak girildiğinde hamile kalma ihtimali mutlaka vardır. Bu yüzden adet döneminde eğer ki cinsel ilişki yaşanacaksa ve gebelik istenmiyorsa korunmak gerekmektedir. Bunun nedeni bazı kadınların adet dönemlerinin regl döneminden farklı olması sonucudur. Meydana gelen kanama farklı bir durumdan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durum yaşandığında kadın kendini regl zannedip korunmasız bir şekilde ilişkiye girdiği zaman döllenme meydana gelebilir ve gebelik oluşabilir. Bu konu dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Adetliyken İlişkiye Girmek Caiz Midir? Günah mıdır?

Müslümanlık ve İslamiyet boyutunda kadının regl döneminde ilişkiye girmesi günah sayılmaktadır. Kutsal kitap olan Kur'an-ı Kerim'in Bakara suresinde "Ey Peygamber! Sana kadınların ay halini sorduklarında de ki; o bir ezadır. Bu sebeple ay halindeki kadınlarla cinsel ilişkide bulunmayın. Temizleninceye kadar kendilerine yaklaşıp ilişkiye girmeyin. İyice temizlenip boy abdesti aldıkları zaman Allah'ın emrettiği üreme organından onlarla cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Allah çok çok tövbe edenleri sever. İyice temizlenenleri / adet halinde ve ters yol ilişkisinden kaçınarak temizliğe özen gösterenleri de sever." şeklinde bir ayet bulunmaktadır. Bu ayete göre değerlendirme yapıldığı zaman kadınların adet döneminde ilişkiye girmemesi gerekmektedir.

Adetliyken İlişkiye Girmek Adeti Geciktirir mi?

Cinsel ilişkiye girmek adet kanamasının azalmasına ya da kesilmesine neden olmamaktadır. Gebelik gerçekleşmediği zaman cinsel ilişki sonrasında adet gecikmesi gibi problemler ortaya çıkmamaktadır. Adetten 1-2 gün önce girilen ilişki sonrası stres yaşanmışsa bu adetin gecikmesine neden olabilmektedir. Adet döneminde girilen ilişki mikrop kapmaya neden olmazsa herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Aynı zamanda ilişkiye girdiğinizde döllenme sonucu gebelik gerçekleşmişse bu durumun sonucu olarak adet gecikmesi hatta adet olmama durumu gerçekleşebilir. Bu tarz durumların haricinde ilişkiye girilmesinin adet düzenin ve kanamalarında bir yan etkiye yol açması beklenmemektedir. Adetliyken ilişkiye girmek tamamen tarafların kendi rızasına bırakılmış bir durumdur. Ama mikrop kapma durumuna karşı birtakım önlemlerin alınması gerektiğini unutmayınız.

  • adetliyken ilişkiye girilmesi
  • adetliyken ilişkiye girmek
  • adet döneminde ilişkiye girme
Yorumlar
Canan Özyurt Adetliyken ilişkiye girmek bir sonraki adeti geciktirir mi acaba diye merak ediyordum. Aslında dinen günah olduğunu daha önce de duymuştum. Bu nedenle tercih etmiyorum. Ama bilimsel olarak sancılara iyi geldiğini söylüyorlar. O yüzden biraz kararsızım. cevapla
yorum yaz
Sallama Çay Zararlı mı? Poşet Çayın Zararları Nelerdir?