Ağrı kesici haplar adeti kesermi? Geciktirirmi?
Yaşam

Ağrı Kesici Haplar Adeti Kesermi? Geciktirirmi?

22 Ekim 2017 - 02:19:28

Birçok bayan ağrı kesicileri birkaç gün düzenli kullandığında adetlerinde azalma görebiliyor. Ağrı kesici birçok hapın kanamayı yavaşlatma etkisi olduğundan bayanların adet dönemlerinde adetin şiddetinin azalması görülebilir. Ancak birçok ilaç direkt olarak adetin tamamen kesilmesini sağlamamaktadır.

Ağrı Kesici Hapların Etkileri Nedir?

Gün içerisinde yaşanan ağrılar için ağrı kesici haplar tercih edilebiliyor. Artık birçok kişi sürekli yanında bu hapları taşırken gerektiği anda kısa süre içerisinde kullanıyor. Ancak bu hapların yan etkileri de insanları ciddi biçimde düşündürüyor. Açıklama kısmında ilacın yan etkileri açıkça belirtiliyor olsa da kişiler bu açıklamaları çok fazla dikkate almıyor. Kadınlar ise bu ilaçların etkisini çok daha rahat bir biçimde fark edebiliyor.

Ağrı Kesici İlaçlar Adet Gecikmesi Yapar mı?

Kullanılan ağrı kesiciler ya da diğer ilaçlar bayanlarda adet gecikmesine sebep olabilir. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durumdur. Ağrı kesici kullanımı bazı bayanlarda adet döngüsü üzerinde herhangi bir etki göstermez. Bazı bayanlarda ise döngünün kökten değişimine sebep olabilir. Bayanlarda adet döngüsünün gecikmesi durumu genel olarak en güçlü etki olarak görülmektedir. Birçok bayanda adetin zayıflaması görülmektedir.

Adet Geciktirici İlaçlar Nelerdir?

Âdetin gecikme süresi de kişiye göre değişen durumlardan birisidir. Bu aşamada önemli bir iş toplantısı ya da benzer durumları yaklaşan bayanlar adetlerini geciktirmek için çeşitli haplar kullanmaktadırlar. Ancak bu amaçla üretilen hapların dışında ağrı kesici ya da antibiyotik kullanmak doğru bir tercih olmayacaktır. Bu hapların kullanımım geciktirme etkisini gerçekleştireceği kesin değildir. Daha öncesinde bu etkiyi kendi vücutlarında gören bayanlar bu seçeneği kullanabiliyor olsa da ağrı kesici ile bunu gerçekleştirmesi gerekir. Antibiyotiklerin insanların üzerindeki olumsuz etkileri son dönemde kesinleşirken diğer hastalıkların tedavisinde de son çare olarak kullanılmaktadır.

Ağrı Kesicilerin Yan Etkileri Nelerdir?

Ağrı kesici hapların sıklıkla kullanılması insanlarda çok önemli yan ektiler oluşturabilmektedir. İlk etapta en fazla karşılaşılan sorun olarak hazımsızlık gösterilebilir. Bunu karın ve mide ağrısı takip ederken sonrasında bulantı problemleri başlamaktadır. Buna ek olarak mevcut kalp ya da tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin de ağrı kesici hap kullanırken çok dikkatli olması gerekmektedir. Ağrı kesici hapların yan etkilerinden kurtulmak için kişiler bu etkileri ortadan kaldıran farklı ilaçlar kullanabilirler. Bu ilaçlar genel olarak yan etkisi bulunmayan ilaçlar olurken ağrı kesicilerin yan etkilerine karşı vücudu koruyacaktır. Buna ek olarak çeşitli bitkisel önlemler de yan etkileri ortadan kaldırabilmektedir. Bu aşamada mideyi rahatlatan bitkisel çözümlere yönelmek son derece doğru bir karardır. İnsanların evlerinde sürekli bulundurdukları sarımsak, muz, ayçiçeği ya da fesleğen gibi ürünler sindirim sistemi üzerinde son derece etkili çözümlere sahiptir. Bu sebeple kişiler ağrı kesicileri kullanırken bu ürünleri biraz daha yoğun kullanarak yan etkileri ortadan kaldırabilmektedir.

Yorumlar
Merve seçer 14 Ekim 2017 - 12:43:39 Regl döneminde karın ağrısı olduğundan hep aürı kesici alıyorum. Bir yan etkisi var mı bilmiyorum ama ağrı başka şekilde geçmiyor. Bunun için doğal bir yöntem var ağrıyı tamamen kesecek? cevapla
Simay 02 Mart 2018 - 23:17:41 Adet günüm gecikti eşim korunduğu halde hamile kalmış olabilir miyim yoksa aldığım soğuk algınlığı hapları mı gecikmesine neden oldu? soğuk algınlığı ilaçları adet döngüsünü etkiler mi?cevapla
Şükran Deniz 27 Mart 2018 - 14:23:01 Ağrı kesici ilaçlar adet kanamasını keser mi? Yan etkileri nelerdir? Adet sanıcı için bu tarz ilaçları kullanmak doğru bir tercih olur mu? Yoksa doğal yöntemlerden mi yararlanmak gerekiyor? Bu hapları günde kaç kere almak gerekiyor? Her ağrıdığında alsak zararlı mı?cevapla
mine onur 28 Mart 2018 - 23:47:49 başım ağrıdığı için ağrı kesici kullandım tesadüfen mi oldu bilmiyorum ama ağrı kesici adetimi kesti. normal adet döngüm bozuldu bu durum başına gelen var mı kızlar. diğer ağrı kesicileri suçlamak istemiyorum ama bu kadar da tesadüf olmaz diye düşünüyorum. ne yapmalıyım ne önerirsinizcevapla
Leyla Duman 16 Nisan 2019 - 16:37:21 Ben daha önce ağrı kesici ilaçların adeti kestiğine dair bilgiler duymuştum ama bilimsel olarak ne kadar doğru onu bilmiyorum. Eğer ağrınız çok yoğun oluyorsa bitkisel bazı yöntemleri de deneyebilirsiniz. Bide adetliyken ayakları ve karnı sıcak tutmak daha iyi oluyor. Ben bu şekilde biraz hafifletiyorum.
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: