Aktif kömür nedir? Aktif kömür diş beyazlatma
Yaşam

Aktif Kömür Nedir? Aktif Kömür Diş Beyazlatma

11 Temmuz 2018 - 09:02:29

Panzehir olarak ifade edilen aktif kömür günümüz şartlarında doğal tedavi amacı ile kullanılan siyah tozdur.

Aktif Kömür Nedir, Ne Demek?

Aktif kömür diş beyazlatma kullanılma amaçları çeşitli olabilir. Dişlerin beyazlatılması, kolesterolün düşürülmesi ve kusmaların engellenmesi için kullanılmaktadır. Yapılması için turba, talaş, Hindistan cevizi kabuğu, maden kömürü, petrol kok kömürü, zeytin çekirdeği kullanılmaktadır. Kömürün işlenmesi için yüksek sıcaklık gereklidir. Yüksek sıcaklığın görevi iç yapıyı değiştirmek, gözeneklerinin boyutunu küçülterek yüzey alanının arttırılmasıdır.

Aktif Kömür Nasıl Elde Edilir?

Aktif kömürün mangal kömürüyle karıştırılmaması gerekir. İki çeşit kömür de aynı malzemeden yapılmaktadır. Fakat mangal kömürünün yüksek sıcaklık seviyesinde aktive edildiği söylenebilir. Bunun dışında insanlar için toksik yapıda olan maddeler içermektedir. Aktif kömür kimyasal ve toksinleri bağırsak bölgesinde tutmakta ve emilimi önlemektedir. Bu kömür vücut tarafından absorbe edilmediği zaman dışkıda bulunan toksinleri dışarı taşıma ihtimaline sahiptir.

Aktif Kömür Diş Beyazlatma Tozu Ne İşe Yarar?

Diş hekimlerinin çoğu dişlere uygulanan bu yöntemin oldukça zararlı olduğunu ifade etmektedirler. Hem insan vücuduna hem de de dişleri çok fazla zarar veren aktif kömürün kullanılması sakıncalıdır. Bu yöntem kömür ile dişlerin beyazlatılmasıdır. Fakat bu beyazlatma şekli yanlıştır ve sağlıklı değildir. Bunun dışında bazı beyazlatma ürünlerinde aktif karbonun kullanıldığı ifade edilmektedir. Fakat bu şekildeki ürünlerin normal beyazlatma yöntemlerine nazaran daha üstün olduğu ispatlanmamıştır.

Dişler Nasıl Beyazlatılır? Yöntemleri Nelerdir?

Dişlerini normalden daha fazla beyazlatmak isteyen veya dişleri beyazlamayan kişilerin uzman hekime başvurmaları önerilir. Dişlerin beyazlayabilmesi için ilk olarak diş sağlığına özen gösterilmesi gerekir. Diş sağlığı için gerekli olan temel bakımın düzenli yapılması önemlidir. Fakat uygulanan temel bakım sonrasında kişinin dişlerinde herhangi bir beyazlama durumu olmuyor ise doktora danışılması gerekmektedir. Uzmanlara göre 2 tür beyazlatma tekniği bulunmaktadır. Bunlardan biri ofis uygulamaları diğeri ise evde uygulanan yöntemlerdir. Evde uygulanan yöntemlerin zamanı önemlidir. Bu yöntemler uygulanırken saat sınırlamasının olması gerekir. Sürenin aşılması oldukça yanlış sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden zamanlamaya dikkat edilmesi ve dişlere, dişeti zarar verilmemesi gerekir. Evde uygulanan yöntemler hekim kontrolünde devam eder. Bu uygulamaların süresi ise maksimum bir hafta olarak ifade edilir.

Aktif Kömür Nasıl Kullanılır? Nasıl Uygulanır?

Hekimler beyazlatma işlemi için profesyonel yöntemleri tavsiye etmektedir. Hekim aracılığı ile uygulanan yöntemler diş minesi, diş ve dişetine herhangi bir zarar vermemektedir. Bazı insanlar beyazlatma işleminden sonra dişlerin eskiye göre daha çok sarardığını düşünmektedir. Bu düşünce yanlış bir algıdır. İşlemin uygulandığı dişler eskiye nazaran daha fazla sararma problemi yaşamamaktadır. Aktif kömür diş beyazlatma yöntemi çok yanlış bir uygulamadır. Dişlerin beyaz olması için yapılması gereken ilk adım dişlerin temel bakımıdır. Bu bakımın düzenli uygulanması ve doktorun verdiği tavsiyelere uyulması gerekir. Bu dışında doğru hekim ile sağlıklı uygulamaların yapılması tercih edilmelidir.

Yorumlar
Ünal Baş 11 Temmuz 2018 - 09:12:29 Aktif kömür ile diş beyazlatma yöntemini uygulayanlar var mı? Dişlerim sigaradan dolayı çok sarardı. Şimdi fırçalasam bile fayda etmiyor. Bu yöntem zarar verir mi acaba diye düşünüyorum. Uygulasam dişlerim beyazlar mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: