Asma yaprağının özellikleri nelerdir? Kilosu ne kadar? Nasıl basılır?
Sağlık

Asma Yaprağının Özellikleri Nelerdir? Kilosu Ne Kadar? Nasıl Basılır?

31 Temmuz 2018 - 13:57:16

Ülke mutfağımızın en önemli yemeklerinden olan sarmanın hazırlanmasında kullanılan asma yaprağı aynı zamanda insan vücudu için de çok faydalı bir bitkidir.

aronya çayı

Asma Yaprağının Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizin her bölgesinde yetişebilen asma yaprağı sarmaşık tarzında tırmanan bir bitki türüdür. Son derece dayanıklı olduğu söylenebilen asma yaprağının bir yüzü tüylü, bir yüzü tüysüz olan yaprakları bulunur. Bu yaprakların ebatları oldukça büyüktür ve bunun yanı sıra ucu sivri bir yapıdadır. Bu sebeple de sarma yapımında kullanmak için uygun bir ürün olarak gösterilmektedir. Birçok kişi bilmiyor olsa da meyve veren bir bitkidir ve üzüm bu bitkinin meyvesidir. Bu sebeple de üzüm ağaçlarının yaprakları her zaman sarma içi rahatlıkla kullanılmaktadır.

Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Asma yaprağının kullanımında insanlar lezzetini ön planda tutuyor olsa da bunun yanı sıra vücut için de son derece faydalı olan bir bitkidir. Bu doğrultuda hafıza üzerindeki etkileri insanlar için çok büyük önem taşır. Uzmanlar, alzheimer hastalarının düzenli olarak asma yaprağı tüketmesinin faydalı olduğu görüşünde birleşmektedir. Bunun yanı sıra toplardamarın güçlenmesini sağlayabilmektedir. Bu sayede damar tıkanıklığı problemlerinin oluşmasını engellemede katkı sağlar. Ayrıca vücut direncinin arttırılmasında da önemli rol oynamaktadır. Kış aylarında birçok insanın yakalandığı grip ya da nezle gibi rahatsızlıklardan korunmada oldukça doğru bir adres olarak gösterilir.

Asma Yaprağı Nasıl Basılır?

Asma yaprağı direkt olarak dalından toplanarak kullanılamamaktadır. İlk olarak yaprakların salamura edilmesi ve bu şekilde kullanımı gereklidir. Bu kullanımda 2 kilo asma yaprağını salamura haline getirecek olan kişilerin ayrıca 2 litre su, 1 su bardağı kadar kaya tuzu, suyu için yarım kilo kaya tuzu ve kavanoza ihtiyacı vardır. İlk olarak kişilerin büyük bir kabın içerisine suyu dökmesi ve üzerine yarım kilo kaya tuzunu bırakması gerekir. Su karıştırılarak tuz suyun içerisinde tamamen eritildikten sonra yapraklar suyun içerisine yıkanır ve kavanoza güzelce yerleştirilmeye başlanır. Yaprak demetlerinin arasına 1 bardak kaya tuzundan hafifçe bırakılarak bu şekilde üst üste dizilmektedir. Bu şekilde kavanoz dolduktan sonra tuzlu su kavanoza dökülmeye başlanırken salamura işlemi için işlemler tamamlanmış olur.

Asma Yaprağı Basmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yaprakları kavanoza dizerken sürekli olarak el ile üstten basılması daha iyi bir şekilde salamura olmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra içerisine bırakılan tuz miktarına çok dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde çok fazla tuzlu olabilir. Bunların yanı sıra yaprakları koyduktan sonra üzerine ağır bir cisim bırakılması gerekmektedir. Bu işlem sayesinde yapraklar üst yüzeye çıkmadan kavanozun içerisinde ve aynı zamanda suyun içerisinde kalırlar. Bu şekilde hazırlanan asma yaprağı sonrasında sarma yapımında rahatlıkla kullanılırken muhteşem bir lezzetin ortaya çıkmasını sağlayacak ve vücut için de çok faydalı olacaktır.

aronya çayı

Yorumlar
Yasemin Özen 31 Temmuz 2018 - 14:07:16 Asma yaprağı nasıl basılır? Besin değeri nedir? Çeşitleri nelerdir? Bunun kürünü deneyen var mı hiç? Daha önce kürünü içiyorlar diye duymuştum ama neye iyi geliyor tam bilmiyorum. Bunu deneyenler var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı