Ayakkabı Kokusunu Ne Geçirir? Limon Kabuğu Kokuyu Geçirir mi?
Yaşam

Ayakkabı Kokusunu Ne Geçirir? Limon Kabuğu Kokuyu Geçirir mi?

01 Mayıs 2019 - 09:50:09

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanlar ayakkabı kokusundan şikayetçi olmaya başlarken bunu hangi yollarla geçirebileceklerini düşünmektedirler.

Ayakkabı Kokusu Neden Olur?

İnsanlar, gün içerisinde sürekli olarak ayakkabılarını kullanırken bu durum çeşitli sorunlara sebep olmaktadır. Özellikle yaz ayları geldiğinde ayakkabılar ayaklara zarar vermeye başlarken ayakkabı kokusu da ortaya çıkan problemlerden birisidir. İnsanların yanlış ayakkabı seçimleri kokunun ortaya çıkmasında ki en önemli sebeplerden birisidir.

Ayakkabının iç yüzeyinde kullanılan malzeme kokuyu tetikleyebilmektedir. Bunun yanı sıra hava almayan ayakkabılar da ayakların terlemesine ve buna paralel olarak ayakkabıların kokmasına sebep olmaktadır. Ayaklarda bazı hastalıklar bulunuyorsa bu durum da ayakkabılarda kokmalara sebep olabilmektedir. Sebebi ne olursa olsun bu sorun ile mücadele eden kişilerin kısa süre içerisinde bir çözüm yolu bulması gerekmektedir.

Ayakkabı Kokusunu Ne Geçirir?

Ayakkabılarda kokunun giderilmesi için uygulanabilecek olan çok sayıda farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin ilk sırasında karbonat gelir. Beyazlatma ve koku giderme denildiğinde akla ilk gelen ürünlerden olan karbonat, ayak kokusunun gidermede de oldukça olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Akşam eve geldikten sonra ayakkabının içerisine bir kaşık karbonat dökülürse ve sabaha kadar ayakkabı bu şekilde bekletilirse koku ortadan kalkabilmektedir. Bunun yanı sıra pudra kullanımı da benzer etkileri ortaya çıkarabilmektedir. Son dönemde bebek pudraları bu amaçla sıklıkla kullanılmaktadır. Çay ağacının yaprakları da kullanıcıların ayak kokusunun giderilmesinde faydalı olan bitkisel ürünler arasında yer almaktadır.

Limon Kabuğu Ayakkabı Kokusunu Geçirir mi?

Limon kabuğunun faydaları saymakla bitmezken bazı kaynaklarda ayakkabı kokusunu gidermede de etkili olduğu söylenmektedir. Kokuya sebep olan bazı bakteriler bulunurken bu bakterilerin ortadan kaldırılması kokunun da ortadan kalkmasında etkili olmaktadır. Limon kabukları ayakkabıların içerisine bırakıldığında bu bakterileri ortadan kaldırabilmektedir. Bu sebeple de ayakkabı kokusunu geçirmede etkili bir çözüm olmaktadır. Buna ek olarak ayakkabı kokusunun yerini güzel bir limon kokusu alacağından kullanıcılar son derece memnun kalmaktadır. Ayakkabının içerisine limona alternatif olarak portakal ya da adaçayı da bırakılabilmektedir.

Ayakkabı Kokusunun Giderilmesi İçin Neler Yapılmalı?

Ayakkabı kokusunu fark eden ve bu sorunun ortadan kaldırılması için çalışan kişiler farklı ürünler ile bunu rahatça başarabilmektedir. Ancak kokunun kökenine inilmesi ve hiç oluşmamasının sağlanması da oldukça önemli bir ayrıntıdır. İlk olarak insanların kalitesiz ayakkabı kullanımını bırakması gerekmektedir. Yanlış malzemelerin kullanıldığı ayakkabılar varsa bu ayakkabılardan kurtulmak tek seçenek olarak görülür.

Doğru bir şekilde seçilen ve sonrasında kullanılan ürünlerde ayakkabı kokusu ortaya çıkmazken kullanıcılar uzun süre sorunsuz bir şekilde bu ürünleri kullanmaya devam edebilir. Kullanıcıların ayakkabıların iç temizliğine dikkat etmesi gerekir. Birçok kişi ayakkabıların yalnızca görünen yüzü olan dış bölgelerine temizlik için işlemler uygulamaktadır. Ancak ayakkabıların içi de temizliğe ihtiyaç duyan alanlardan birisidir.

Yorumlar
Gül Özdemir 01 Mayıs 2019 - 10:00:09 Ayakkabı kokusu spreyi kullanarak bu kötü durumdan kurtulabilirsiniz:) Aslında tam olarak bence bu kokuların engellenmesi mümkün değil. Çünkü eğer ki ayaktan kaynaklanıyorsa koku tekrar oluşur. Temiz çorap giymek çok önemli. Ayak bakımı yapılmalı aynı zamanda. Spor ayakkabılarda genel olarak daha fazla koku oluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: