Ayva tatlısı yapılışı, kalorisi ve tarifi
Sağlık

Ayva Tatlısı Yapılışı, Kalorisi ve Tarifi

06 Aralık 2018 - 13:40:38

Ayva tatlısı; kış mevsiminin geldiğini haber veren ayva meyvesiyle yapılan, hem pratik hem de lezzetli bir tatlı çeşididir.

Ayva Tatlısı Yapılışı Nasıl Olur? Tarifi Nedir?

Ayva tatlısı yapılışı ve tarifi oldukça pratiktir. Ayva tatlısı için gerekli malzemeler şunlardır; 4 adet büyük boy ayva, 1 adet çubuk tarçın, 3 adet karanfil, 16 yemek kaşığı şeker, 5 su bardağı su ve üzeri için de tercihe göre kaymak ya da dondurma kullanılabilir. Bol suyla yıkanan ayvaların kabukları soyulur ve ayvalar ortadan ikiye bölünür. Çekirdekleri de sonra kullanılmak üzere kenara ayrılır. Tencereye tek sıra halinde dizilen ayvaların her birine 2 yemek kaşığı toz şeker konulur. Tencereye ayvaların üzerini örtecek şekilde 5 su bardağı su eklenir. Şerbet renginin kırmızı ve aromalı olması için çekirdekler, çubuk tarçın ve karanfiller tencereye eklenir. Pişen ayvalar servis tabağına alınarak üzerine şerbetinden dökülür. Üzerine kaymak ya da dondurma konularak soğuk bir şekilde servis edilir. Ayva tatlısının püf noktası, meyvelerin kararmaması için ayvaları limonlu suda bekletmektir.

Ayva Tatlısı Kaç Kaloridir?

Sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirenler, fazla kilolarından kurtulmak adına diyet yapanlar için en önemli konulardan birisi de ayva tatlısının kaç kalori olduğudur. İçeriğinde ayva, şeker, ceviz gibi malzemeler bulunan ayva tatlısı, şerbetli ve hamurlu tatlılara nazaran daha hafif bir tatlıdır. Fakat içeriğindeki şeker detayı da unutulmamalıdır. Orta porsiyon ayva tatlısı yaklaşık olarak 426 kcal'dir.

Ayva Tatlısının Kırmızı Olma Sebebi Nedir?

Herkesin ayva tatlısı hakkında en çok merak ettiği meselelerden birisi, renginin nasıl kırmızı olduğu konusudur. Kırmızı renge sahip olması için bilinmesi gereken bazı püf noktaları bulunmaktadır. Bazı tatlı severler, kırmızı rengi elde edebilmek için şeker boyası kullanmaktadırlar. Oysaki şeker boyaları, doğal kırmızı rengini elde etmeye oranla daha sağlıksızdır. Tatlının doğal kırmızı renge sahip olması için 2 püf noktası vardır;

  • Ayvanın soyulan kabuklarını atmayıp, ayvalarla birlikte kaynatmak.
  • Ayvanın çıkarılan çekirdeklerini atmayıp ayvalarla birlikte kaynatmak.

Tatlısında doğal kırmızı rengi elde etmek isteyenler, soyulan kabukları ve çıkarılan çekirdekleri ayvalarla birlikte kaynattıklarında doğal kırmızı rengin oluşacağını göreceklerdir. Tatlıya aroma katmak için karanfil ve kabuk tarçın gibi malzemeler de kullanılabilir.

Ayva Tatlısının Üstüne Ne Konulur?

Tatlı yapıldıktan sonra, en önemli adımlardan ilki sunumunun en güzel şekilde yapılmasıdır. İkram edilecek olan tatlının görsel bir şölene dönüşmesi için göze ve iştaha hitap etmesi oldukça önemlidir. Ayva tatlısının üzerine dondurma ilave edilerek servis edilebilir. Tercihe göre dondurmanın üzerine toz antep fıstığı serpilebilir. Dondurma tercih etmeyenler için, kaymak ve kaymağın üzerine toz ceviz ilave edilebilir. Böylelikle hem görsel bir şıklık hem de lezzet açısından bir zenginlik ortaya çıkmış olur. Ayva tatlısı tarifi ve sunumu itibariyle hem pratik hem de lezzetli bir tatlı türüdür.

Yorumlar
Saniye Sırma 06 Aralık 2018 - 13:50:38 Ayva tatlısı kalorisi çok yüksek değilse yapmak istiyorum. Şuan diyetteyim ve bazen canım aşırı şekilde tatlı istiyor. Bu yüzden kendime özel tatlılar yapıp yiyorum. Ayvayı meyve olarak seviyorum ve tatlısı için çok güzel oluyor diyorlar. Diyette yenir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: