Sağlık 19 Mart 2021 - 14:41:50

Bal Kabağı Suyunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Bal Kabağı Suyunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Antioksidan ve vitamin açısından oldukça zengin olan bal kabağı suyu, oldukça düşük kalorili bir içecektir. İçeriğinde bol miktarda A vitamini barındırırken aynı zamanda B1, B2, B6, C, D, E vitaminlerine de yer vermektedir. Buna ek olarak ksantin, lutein ve karotenler gibi flavonoid poli-fenolik antioksidanlar da barındırmaktadır.

Bal Kabağı Suyu Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, demir gibi mineraller ve karbonhidrat, doğal sükroz, bitkisel protein gibi bileşenler içeren bal kabağı suyu, göz sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda lif açısından olması sayesinde bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Yağ açısından oldukça düşük değerlere sahip olan bu sebze suyu, karoten açısından oldukça zengindir. Bu bileşen kanserin önüne geçerken aynı zamanda yaşlanmaya bağlı olarak meydan agelen pek çok hastalığı da önlemektedir. Genel anlamda bal kabağı suyu neye iyi gelir diye baktığımızda şunları sayabiliriz:

 • Böbrek ve karaciğerin dengeli ve düzenli çalışmasına yardımcı olur. Böbrek taşı ya da safra kesesi problemi olan kişiler 10 gün boyunca günde 3 defa yarım su bardağı bu sebze suyundan tüketerek fayda görebilirler.
 • Damar sertliğini önleyen haşlanmış kabak suyunun faydalarına baktığımızda damarların temizlenmesini sağlayarak kalp krizi ve inme gibi hastalıkları önlediğini belirtebiliriz. Bunu yüksek oranda antioksidan içeriği sayesinde gerçekleştirir.
 • Bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur. Kabızlık problemlerini önler ve lif içeriği sayesinde bağırsakların daha fazla çalışmasını destekler.
 • İdrar yollarının rahatmasına yardımcı olan bal kabağı suyu toksin maddelerin böbreklerden atılmasını sağlar. Ayrıca idrar yolundaki ülser ya da asit gibi durumların giderilmesi için de etkilidir.
 • Etkili bir yatıştırıcı özelliği bulunan bal kabağı suyu, uykusuzluk problemlerinin giderilmesi için faydalıdır. Sinirlerin yatıştırılmasına yardımcı olmaktadır. İçerisine bir miktar bal katılarak tüketilmesi yeterlidir.
 • Kan basıncını ve kolesterolü düzenleyen bu doğal içerikli içecek, içerisinde yer alan pektin ve fitosteroller sayesinde kötü kolesterolün yükselmesini önlemektedir.
 • Vücut ısısının çok yükseldiği zamanlarda serinletici bir etki meydana getirmektedir.
 • Sabah kusmalarını ve bulantılarını önlemeye yardımcı olur. Özellikle gebeliğin ilk zamanlarında görülen bulantılar için etkilidir.

İçerisinde yer alan C vitamini ve çinko sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Özlelikle kış aylarında hastalıklara karşı korumaktadır. Alerjik reaksiyonları bastırılmasını sağlar ve bu özellikleri sayesinde vücut direncini artırır. Halsizlik, stres gibi sorunların giderilmesi için bu doğal içerikli sebze suyundan faydalanabilirsiniz.

Balkabağı Suyu Cilde Sürülür mü?

Cilt güzelliği ve sağlığı için tercih edilen bal kabağı suyunun cilde faydalarına baktığımızda parlak ve yumuşak olmasını sağladığını belirtebiliriz. Bu suyun içerisinde bol miktarda yer alan C vitamini, E vitamini, beta karoten cilde gençlik, esneklik ve parlaklık kazandırmaktadır. Cildin daha genç görünmesi ve yaşlılık belirtilerinin giderilmesini sağlayan bal kabağı kozmetik sektörü tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle cilde nem dengesi sağlamak, kuruluğu gidermek için bu doğal yöntem etkili olmaktadır.

Ciltte meydana galan yanık, yara ve iltihaplı durumlara iyi gelmektedir. Cildi besleyen ve nemlendiren bu içecek sayesinde daha sağlıklı bir cilt görünümü elde edebilirsiniz. Sadece cilt için değil saça da iyi gelmektedir. Saçların güçlenmesini ve onarılmasını sağlamaktadır. Saç dökülmesini önlemek için etkilidir. Aynı zamanda kurumuş, zarar görmüş saçların canlanması için de etkilidir.

Bal Kabağı Suyu Nasıl Yapılır?

Evde kolay bir şekilde hazırlayacağınız balkabağı suyu tarifi için gerekli olan malzemeler; 2 fincan doğranmış bal kabağı, 2 fincan elma suyu, yarım fincan ananas suyu, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığının yarısı kadar tarçın, zencefil ve rendelenmiş hindistan cevizi. Bal kabağının kabuklarını soyup güzelce rendeleyiniz. Çekirdeklerini çıkartıp güzelce doğradıktan sonra katı meyve sıkacağından geçiriniz. Elde ettiğiniz suyu elma ve ananas suyu ile blendarda karıştırınız. İçerisine bal ekleyip tekrar karıştırınız. Daha sonra zencefil, tarçın ve hindistan cevizini ekleyiniz. Artık bal kabağı suyu içilmeye hazırdır.

Bal Kabağı Suyunun Zararları Nelerdir?

Vücudunuzda alerjik etkiler oluşmaması için tüketim öncesinde dikkatli olunuz. Eğer ki bal kabağına alerjiniz varsa bu suyu tüketmeyiniz. Ayrıca gereğinden fazla içilmemesi gerekir. Bununla birlikte cildinize uygulayacaksanız öncesinde yüzünüzün beli bir bölümünde deneyiniz. Kronik hastalığınız varsa tüketim öncesinde doktora danışınız. Bulantıları geçirmek için gebelik döneminde içilse de doktoruna danışmadan tüketmeyiniz. Bal kabağı suyu zararları yanlış ve fazla kullanım sonucunda meydana gelmektedir.

 • bal kabağı suyu
 • bal kabağı suyu faydaları
 • bal kabağı suyu neye iyi gelir
 • bal kabağı suyu cilde sürülür mü
 • bal kabağı suyunun cilde faydaları
 • bal kabağı suyu nasıl yapılır
 • balkabağı suyu tarifi
 • bal kabağı suyu zararları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Atık Pillerin Zararları Nelerdir? Nasıl Yok Edilir? Toprağa Gömülür mü?