Bel fıtığı nasıl olur? Nasıl geçer?
Sağlık

Bel Fıtığı Nasıl Olur? Nasıl Geçer?

24 Ekim 2017 - 20:57:10

Bel fıtığının ülkemizde çok yaygın olduğu bilinirken en küçük bel ağrılarında insanlar fıtıktan şüphe etmektedir. Araştırmalar insanların %80'inin bel ağrısı yaşadığını gösterirken bunun sebebi her zaman fıtık olmamaktadır.

Bel Fıtığı Nedir? Nasıl Olur?

İnsan omurgasının bel bölgesi, 5 omurdan ve diskten oluşmaktadır. Bu bölge insanların vücut ağırlığını taşıyan en önemli bölge olarak görülmektedir. Vücudun dengesiz bir şekilde hareket etmesi ya da bu bölgenin gereğinden fazla zorlanması durumunda bölgedeki omur ve disklerde kaymalar olur. Bu kaymalar sonrasında bacağa giden sinirler sıkışmaya başlar ve bu durum uyuşmalar, ağrılara ve ciddi seviyede acılara sebep olur. Tıp alanında bu durum da bel fıtığı olarak isimlendirilmektedir. Fıtık çok daha ciddi bir rahatsızlık olurken genelde 30 ile 60 yaş arasındaki insanlarda sıklıkla görülmektedir. Bu aralık yalnızca sık görüldüğü aralık olurken normal şartlarda her yaşta ortaya çıkmaktadır.

Bel Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

Fıtığın ilk sebebi olarak obezite rahatsızlığı gösterilmektedir. Özellikle insanların göbek bölgelerinde biriken kilolar bu rahatsızlığa davetiye çıkarır. Bu aşamada kişilerin vücut ağırlıklarını sürekli olarak fıtığın ortaya çıktığı bölge taşıdığından belirli bir süre sonra bu yükü karşılayamamaya başlar. Bu durumda da fıtık riski ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak gün içerisinde fazla hareketsiz kalmak da kişilerde bel rahatsızlığına sebep olmaktadır. Normal durumda vücut ağırlığının belirli bir kısmını kaslar belirli bir kısmını da omurlar taşımaktadır. Ancak hareketsiz kalmak kasların tembelleşmesine ve işlerini iyi bir biçimde yapmamasına sebep olur. Bu durumda da tüm yük omura binerken bu durum bel fıtığına sebep olabilir.

Çalışırken Belim Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Mesleki faktörler de insanlarda bel fıtığı riskini artıran önemli durumlardan birisidir. İnsanların çalıştıkları işlerde sürekli olarak ağır kaldırmaları ya da buna ek olarak vücudun normal fizyolojik hareketlerinin aksinde hareket etmeleri bu hatstalığı ortaya çıkarmaktadır. Bu doğrultuda belirli mesleklerde çok yüksek oranda bel fıtığı hastalığı görülebilir. Sürekli araç kullanan meslekler ya da inşaat gibi ağır sektörlerde çalışan kişilerde bu sorun görülmektedir.

Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel fıtığı üç farklı aşamada değerlendirilirken bu aşamalara göre tedavi yöntemi belirlenir. İlk olarak kişilerin rahatsızlık düzeyi durumları eğer başlangıç seviyesindeyse kas gevşetici ilaçlar verilirken kendilerini fiziksel açıdan çok zorlamamaları istenir. Eğer başlangıç düzeyinin üzerindeyse ve ilaç tedavisi yeterli gelmiyorsa fizik tedavi uygulanmaya başlar. Bu tedavi profesyonel merkezlerde uzman kişiler tarafından uygulanmaktadır. Bu uygulamalar sonrasında ağrılarından kurtulan kişiler sonrasında hayatlarına dikkat ederek bel problemi yaşamadan devam edebilirler. Son seviyede ise tamamen uyuşmalar ya da his kayıpları yaşanabilirken bu durumda ameliyat kesin çözüm olmaktadır. Hastanın durumuna göre ameliyatın yapılış şekli de değişmektedir. Genel olarak kapalı ameliyat tercih edilse de açık ameliyat da seçenekler arasındadır.

Yorumlar
Berrak Alioğlu 18 Ekim 2017 - 17:59:05 Bel fıtığı ameliyatı olmam gerekiyor ama çok korkuyorum. Olanlar var mı? Sonrasında herhangi bir zararı oluyor mu? Bide ağrılar tamamen bitiyor mu acaba?cevapla
Şenay Altay 06 Eylül 2018 - 17:10:32 Bel fıtığım var aslında ameliyat olmam gerekiyormuş ama ben daha kötü olabilir diye olmuyorum. Her zaman değil belli zamanlarda aşırı bir şekilde ağrıyor ve günlük hayatımı etkiliyor. Tedavi edici yöntemler arıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: