Bezelyenin faydaları, zararları, vitaminleri, kalorisi
Sağlık

Bezelyenin Faydaları, Zararları, Vitaminleri, Kalorisi

18 Mayıs 2018 - 14:38:52

Yemeği yapılan bezelye besin deposu olan ve insan vücuduna çok çeşitli faydalar sağlayan bir sebze türüdür.

Bezelyenin Besin Değeri Nedir?

İlkbaharda varlığını gösteren bu sebze buzlukta saklanarak her mevsim tüketilerek faydalarından yararlanılır. İçeriğinde çeşitli mineral ve vitaminleri içermektedir. Yapısının lif ağırlıklı olması ise bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi vücudu hastalıklardan korumaktadır. Hem askorbik asit hem de folik asit kaynağıdır. K, A, E, C ve B vitaminlerini barındırır. Bezelyede bulunan K vitamini oranı vücudun ihtiyaç duyduğu günlük değeri rahat bir şekilde karşılar. Çinko içerir. K vitamini oranı fazladır. Bu yüzden artrit, Alzheimer problemlerinin meydana gelme olasılığını düşürmektedir. Kemik sağlığını korur. Ayrıca B vitamini içerdiği için kemik erimesini engellemektedir. Sebzede gözlere fayda sağlayan karoten çeşitleri, lutein ve zeaksantin antioksidanları mevcuttur. A vitamini de oldukça fazladır.

Bezelye Ne Işe Yarar?

Bir bardak ölçüsündeki çiğ bezelyenin elli sekiz miligram C vitaminine tekabül ettiği söylenebilir. Erkeklerin ihtiyaç duyduğu C vitamini oranının yüzde atmış beşini kadınların ise yüzde yetmiş yedisini karşılamaktadır. B vitamini oranı oldukça fazladır. Vücudun ihtiyaç duyduğu demir oranı az olduğu zaman vücutta bulunan oksijen dağılımı azalmaktadır. Dolayısı ile yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon eksikliği gibi durumlar meydana gelmeye başlar. Bu sebze yüksek seviyede demir içerdiği için tüketilmesi demir ihtiyacı açısından önemlidir.

Bezelyenin Faydaları Nelerdir? Neye Iyi Gelir?

Kilo aldırmadığı için diyet süresi boyunca tüketilebilir. Kalorisi ve yağ oranı oldukça düşüktür. Vejeteryanların sıklıkla tercih ettiği bu sebze kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Sindirim sisteminin rahatlaması için yardımcı olmakta ve hazımsızlığın engellenmesini sağlamaktadır. Kolay bir şekilde sindirilebilir. Çocukların tüketebileceği besinlerden biridir. Çocuklar yetişkinlere göre çok fazla hareket ettikleri için yorgun düşmeleri beklenen bir sonuçtur. Bu yüzden bezelyenin enerji verme özelliğini göz önünde bulundurarak bu sebzenin çocuklardan mahrum edilmemelidir. Kaliteli abtioksidanlar sebzenin içinde olduğundan dolayı önemli hastalıklar sorun olmaktan çıkar. Bağışıklık sistemine fayda sağlayan manganez, kalsiyum, bakır, çinko, demir şeklindeki mineraller bu sebzenin içerisinde yüksek seviyede bulunmaktadır. Anti-aging etkisi vardır. Cilde bu anlamda yarar sağlayan sebzede karotenoid, karoten ve epakateşini ismindeki antioksidanların olması cildin yaşlanma probleminin önüne geçmektedir.

Bezelyenin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bezelye ile ilgili herhangi olumsuz bir yoruma ya da bilgiye rastlanmamıştır. Tam tersi bu sebzenin insan sağlığı açısından çok önemli bir besin olduğu ifade edilmektedir. Bahsedilen durumların dışında bu sebze oksalat içermektedir. Oksalat vücutta bulunan sıvıların içinde yer alır. Suyu kristalize etmekte ve bu yüzden bazı problemlere yol açabilmektedir. Safra, böbrek problemine sahip olan kişilerin bezelye tüketmelerinin sakıncası olabilmektedir. Oksalat kalsiyum emilimini önlemeyebilme olasılığına sahiptir. Bahsi geçen durumların göz önüne alınarak kişilerin doktora sormadan ve hastalıklarını bilmeden bu sebzeyi tüketmeleri çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.

Yorumlar
Zeliha Karademir 18 Mayıs 2018 - 14:48:52 Kalorisi çok yüksek mi? Bezelye yemeğini çok seviyorum ve diyetteyim diye çok fazla tüketmiyorum artık. Acaba yesem diyeti bozar mı? Diyet için bezelye yemeği tarifi nedir? Diyette nasıl yapılmalıdır? Nasıl yenmelidir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: