Yaşam

Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak ve Kapatmak İçin Doğal Yöntemler

03 Nisan 2019 - 21:40:19
Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak ve Kapatmak İçin Doğal Yöntemler

Cilt gözeneklerini sıkılaştırmak; cildi güneşin zararlı ışınlarından ve gözenekli olması sebebiyle dış etkenlerden koruyabilmek için yapılacak bakım işlemidir.

Cilt Gözeneklerini Kapatmak İçin Ne Yapmalı?

Kişilerin cildindeki gözeneklerde çok ciddi açılmalar söz konusuysa muhakkak bir cildiye uzmanına gözükmeleri gerekir. Uzmanlar cilt gözeneklerini sıkılaştırarak tedavi edici ilaç, losyon ve krem gibi ürünlerle kişilerin sağlıklı bir cilde kavuşmalarını sağlamaktadır. Fakat ciltte ciddi gözenekler bulunmuyorsa, düzenli olarak yapılacak cilt bakımları sayesinde gözeneklerin kapanmasını sağlamak mümkündür. Cilt gözeneklerini sıkılaştırmak için tonik, peeling ve nemlendirici krem kullanmak etkili bir sonuç alınmasına yardımcı olmaktadır.

Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Cilt gözenekleri sıkılaştırmak için doğal yöntemler kullanmak daha sağlıklıdır. Kimyasal maske ve bakım ürünleri geçici olarak cildin güzel gözükmesine yardımcı olsa da arka planda cildin yıpranmasına sebep olmaktadır. Bakım maskelerinde yumurta akı tercih etmek cildin sıkılaşmasını ve gözeneklerin kapanmasını sağlamaktadır. Limon suyu da cildi derinlemesine temizleme ve gözenekleri kapatma özelliğiyle sıkça kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Buz kalıplarında suların dondurulmasıyla elde edilecek buzu, bez parçasına sararak cilde hafif masaj yaparak sürmek de gözeneklerin sıkılaşmasında oldukça etkilidir. Doğal yöntemlerden bir diğeri de yoğurttur. Çırptıktan sonra cilde sürülerek bekletilen yoğurt, haftada iki sefer yapıldığında gözeneklerin kapanmasına yardımcı olmaktadır. Sivilceli ciltler için yoğurdun içerisine birkaç damla limon suyunun dahil edilmesi önerilmektedir.

Gözeneklerin Genişleme Sebepleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Geniş gözenekler pek çok kişinin şikayetçi olduğu cilt sorunlarından biridir. Gözeneklerin genişleme sebeplerini bilmek, bu sorunun önüne geçebilmek için önemli bir adımdır. Kadınlar gözeneklerini makyajla geçici olarak kapatsalar da, bu kesin bir sonuç değildir. Ve cildin daha çok zarar görmesine neden olmaktadır. Gözenekler cildin aşırı yağlı olmasından, yetersiz cilt bakımından, çabuk terlemeden ve genetik faktörlerden dolayı geniş olabilmektedir. Herkesin cildinde sebum üreten salgı bezleri bulunmaktadır. Bu madde salgılandığında gözenekler daha fazla genişlemektedir. Sebum cildin yağlanmasını sağlayarak oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçmektedir, zararlı değildir. Fakat gözeneklerin belirgin olması cildin pürüzlü gözükmesine neden olmaktadır.

Gözenekleri Kapatmak İçin Maske Tarifleri Nelerdir?

Gözenekleri kapatmak için maske tarifleri düzenli uygulandıkça olumlu sonuçlar vermektedir. Portakal ve aleo vera maskesi de bu tariflerden biridir. Maske için; 1 portakal ve 1 yemek kaşığı aleo vera jeline ihtiyaç vardır. Portakal suyu sıkılarak ısıtılır ve güzelce karıştırılmış olan aloe vera jeli içerisine dahil edilir. İyice karıştırıldıktan sonra ılık olacak kadar soğuması beklenir. Karışım pamuk yardımıyla cilde sürülür. Yaklaşık olarak yarım saat kadar ciltte bekletilir. Ardından soğuk suyla yıkanır. Portakal suyu gözeneklerin temizlenmesinde ve cildin ölü deriden arınmasında etkilidir. Aloe vera jeli de kusursuz bir görünüm sunmaktadır. Cilt gözeneklerini sıkılaştırmak için yapılacak bu maske düzenli olarak uygulandığında gözle görülür iyileşmelere sebep olduğu bilinmektedir.

Yorumlar
Çağla Yıkılmaz 03 Nisan 2019 - 21:50:19 Daha önce alnımda çıkan sivilceler için ilaç kullandım ve bunun sonucunda cildimde gözenekler oluştu. T bölgem yağlı olduğu için çıkmaya devam de ediyor. Bu durumu engellemek için ve cildimin eski haline gelmesi için nasıl bir yöntem uygulayabilirim onu öğrenmek istiyorum. Buz uygulamak etkili olur mu kesin olarak?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: