Çınar yaprağı çayı zayıflatırmı? Nasıl yapılır? Nasıl içilir? Faydaları ve zararları
Sağlık

Çınar Yaprağı Çayı Zayıflatırmı? Nasıl Yapılır? Nasıl İçilir? Faydaları ve Zararları

19 Aralık 2017 - 01:26:38

Türkiye'nin her bölgesinde kolay bir şekilde yetişebilen çınar yaprağı çayının insan sağlığı üzerinde bir sürü faydası vardır.

Çınar Yaprağı Kullanımı Nasıl Olur?

Çınarın yaprakları elli metreye kadar uzamaktadır. Yetişebildiği yerler kumluk topraklar ve çalılıklardır. Bu tür alanlarda çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Bu ağacın yaprakları uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Çınar ağacının yapraklarının sağlığa faydalı olduğu gibi kozalakları da oldukça yararlıdır. Mobilya sektöründe çok tercih edilen çınar ağacı farklı sektörlerde kullanılabilmektedir. Sağlık için tedavi edici amaçlı kullanılır. Bu bitkinin kürü kireçlenme problemi yaşayan kişilerin kurtarıcısıdır. Bunun yanı sıra farklı hastalıkları da tedavi etme özelliğine sahiptir.

Çınar Yaprağı Çayının Zararları Nelerdir?

Çınar yaprağı çayı hakkında insan sağlığına zarar vermesine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat her bitkinin olduğu gibi çınar yaprağının da çeşitli yan etkileri olabilir. Çınar yaprağının içerisindeki bileşenlere bakıldığı zaman tanen isminde bir bileşene sahip olduğu görülebilir. Çeşitli durumlar karşısında mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Meydana gelen mide bulantıları çok uzun süreler devam etmez. Herhangi bir ilaçla kullanıldığı zaman yan etkiler oluşabilir. Bu tarz durumların oluşma ihtimaline karşı uzman doktora sorulması ve onay halinde kullanılması gerekir. İçeriği asitli olduğu için çok fazla tüketilmesi zararlı olabilir. Bu çay ile ilgili belirgin bir zarar belirtilmemektedir.

Çınar Yaprağı Çayı Zayıflatır mı?

Bir sürü insan ödem probleminden şikayet etmektedir. Kişinin belirli bölgeleri ödemden kaynaklı olarak şiş durmaktadır. Bu da kişileri rahatsız eder. Bu problemin çözümü ve zayıflama çaresi olarak çınar yaprağı çayı tüketilmektedir.

Çınar Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?
  • Ağız içinde dişeti sorunu olan ve dişinde sorun olan kişiler bu çayı tüketebilir.
  • Sedef hastalığı gibi cilt problemleri üzerinde pozitif etkileri bulunmaktadır. Yanık tedavilerinde kullanılmaktadır.
  • Vücuttaki yanan bölgeye soğutulmuş haldeki çay sürülür. Pamuk ile o bölge silinebilir. Yanığın oluşturduğu yaraları kısa sürede iyileştirmektedir.
  • Diş gibi sorunlar için bu çay ile gargara yapılmaktadır.
  • Romatizma, boyun fıtığı ve bel fıtığına faydalı olmaktadır. Ayrıca kireçlenme tedavisi için çok büyük önem taşımaktadır.
  • Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamaktadır. Yıpranmış saçların yeniden eski güçlü haline kavuşmasına olanak tanır.
Çınar Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Nasıl İçilir?

Çınar yaprağı çayı hazırlanışı için gerekli olan ölçüler bir su bardağı su ve bir buçuk yemek kaşığı çınar yaprağı olmalıdır. Kuru çınar yaprakları ufalanarak suya ilave edilir. Bir dakika kısık ateşte kaynatılır. Kaynatılan çay ılıyıncaya kadar demlendirilir. Çay iki hafta boyunca düzenli tüketilmelidir. İki hafta içinde etkileri görülmeye başlanır. Çayı içmek için tekrardan taze bir şekilde hazırlamak gerekir. Fakat çay tüketilmeden önce mutlaka sağlık kontrollerinden geçilmelidir. Kişi kendi belirlediği ölçülere ve miktara göre bu çayı içmemelidir. Bunun için doktora danışmak önem arz eder.

Yorumlar
Hayriye Orman 19 Aralık 2017 - 01:36:38 Çınar yaprağı çayının zararları var mı? Ben bu çayın çok fazla tüketildiğini duydum. Özellikle zayıflamak isteyenler yoğun kullanıyorlar. Ne kadar kullanılır günde kaç bardak içilmeli? Birde çına yaprağı nasıl satın alabilirim?cevapla
Sezen Uludağ 11 Ekim 2018 - 14:50:23 Çınar yaprağı çayı nasıl demlenir ve zayıflamak için nasıl kullanılır bunları araştırıyorum. Bu çayın yan etkileri oluyor mu? Kullananlar faydalı olduğuna dair yorumlarda bulunuyorlar ama emin olamadım. Ben tansiyon hastasıyım bir zararı olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: