Civan perçemi ne işe yarar? Faydaları nedir? Nasıl demlenir?
Sağlık

Civan Perçemi Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir? Nasıl Demlenir?

29 Aralık 2017 - 10:31:28

Otsu bir bitki olma özelliği ve dayanıklılığı sayesinde uzun süre saklanabilme koşullarına sahip olan civan perçemi şifalı bitkiler arasında oldukça tercih edilen bir bitki türüdür.

Civan Perçemi Nedir, Ne İşe Yarar?

Civan perçemi kuru toprakta ve yol kenarlarında yetişen bir bitkidir. Çiçekleri açtığında beyaz ve pembe renkleri alır. Kokusu oldukça hoştur. Tıpta dal, yaprak ve çiçekleri sıklıkla kullanılır. Uçucu yağ olarak da kullanılabilen bu bitki kozmetiğinde aranılan bitkilerin arasında yer alır. Çiçeklerinin kandil şeklinde olması ve açtıktan sonra hoş bir koku yayması bitkinin çok fazla yetiştirilmesini sağlamaktadır. Bu bitki çiçekleri ve yaprakları çok açılmadan toplanır ve kurutulur. Özellikle çay şeklinde tüketmek için çiçekleri kaynar suda demlenir ve ılık bir şekilde tüketilir.

Civan Perçeminin Faydaları Nelerdir?

  • Tıpta sıkça tercih edilen bu bitki birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavi sürecinde kullanılmaktadır. Kadınlarda adet dönemi düzensizliğini giderici ve menopoz dönemindeki sıkıntıların en aza indirilmesine yardımcı olur. Daha çok kadınlarda hormon dengeleyici, adet düzensizliği ve yumurtalık iltihaplanmasında etkilidir. Düzensiz adet gören genç kızlarda adet söktürücü olarak da tercih edilebilmektedir.
  • Kadınların vajinal sıkıntılarında ve akıntı sorununda da kür şeklinde tüketilerek vajinal sağlığın korunmasına yardımcı olur. Civan perçemi ile vajinal bölgenin yıkanması akıntıların ve kaşıntının ortadan kalkmasında etki gösterir. Kadınların vajinal sorunlarının yanı sıra bu bitki kemi iliğini etkilediği görülmektedir. Özellikle kan üretimde ok fazla yarar sağlar.
  • Hipertansiyon hastalarında tansiyon dengeleyici olarak da bilinmektedir.

Civan Perçemi Ne İşe Yarar?

Civan perçemi mide ve basur kanamalarında etki gösterir. Midenin rahatlatılması ve mide yanmalarına karşı midenin direncini arttırmaktadır. Soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonlarda hastanın rahat nefes almasını ve ağrılarının azalmasında yardımcı olur. Bunun dışında böbreklerin düzenli olarak çalışmasını sağlayarak mide kramplarını engeller. İştahsızlığı giderici olarak da tercih edilir. Karaciğerin düzenli çalışmasında etki gösterir ve özellikle vücutta birikme yapan iltihaplı hastalıklarda iltihabın vücuttan atılması için yardımcı olur. Düzenli olarak tüketildiğinde böbrek, mide ve bağırsakların sağlığını korur.

Civan Perçemi Nasıl Demlenir? Nasıl Kullanılır?

Vücudun kan üretimine katkı sağlar. Bu bitki çay şeklinde demlenerek günlük olarak tüketilir. Antiseptik yapısı cilt bakım ürünlerinde tonik olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Cilt bakımında cildin temizlenmesi sağlar ve akne oluşumunu da engeller. Civan perçemi günlük çay olarak tüketildiği takdirde vücudun ve damar sağlığının dostu olarak bilinmektedir. Damar tıkanıklığını önleyerek kalp ve damar sağlığının korunmasında etkili olmaktadır. Kullanım amaçlarından en önemlisi kadınsal problemlerinde çözüm bulmaya yardımcı olmasıdır. Miyom gibi kistlerde ameliyat sonrası hastalığın tekrarlamasına da engel olur. Kadınların vajinal problemlerinde en etkili bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alarak yapılan tedaviyi de destekleyici faydalı bitki olarak tercih edilerek düzenli kullanılır.

Yorumlar
Fadime Özlemiş 29 Aralık 2017 - 10:43:07 Civan perçemi fiyatı nedir? Yan etkileri var mı? Aslında faydalı bir bitki olduğunu biliyorum. Bu bitkiyi daha önce çok gördüm ama adının bu şekilde olduğunu bilmiyorum açıkçası. Adet sancısı için etkili olur mu? Geçirir mi?cevapla
Çağla Aksoy 15 Ekim 2018 - 14:52:08 Civan perçemi otunun macunu olduğunu duymuştum. Macununun ve çiçeğinin faydaları hakkında birçok şey duydum ama yan etkileri ve zararları var mı onu bilmiyorum. Ben şeker hastasıyım ve bunun için kullandığım her şeye dikkat ediyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: