Sağlık

Detox Çayı Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları

27 Ekim 2020 - 06:44:13
Detox çayı zayıflatırmı? Faydaları ve zararları

En çok merak uyandıran konulardan biri olan detoks çayı zayıflatır mı sorusuyla ilgili çeşitli fikirler vardır.

Detox Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Detoks çayı tek başına zayıflatma özelliğine sahip değildir. Detoks çayını tüketirken destekleyebilmek için spor, yürüyüş, diyet yapmak gerekir. Dünyadaki hiçbir şeyin yalnız başına harika bir şey yaratması beklenemez. Son yıllarda zayıflamak için ilaçlar, çeşitli karışımlar gündeme gelmeye başladı. Sağlığı tehlikeye sokan herhangi bir ürünü kullanmak yerine karar verip diyet programı oluşturularak zayıflanabilir.

Detoks Çayı Kilo Verdirir mi?

Kişi diyetin yanında detox çayı içerek zayıflama sürecini hızlandırabilir. Fakat sadece detoks çayı içip hareketsiz bir yaşam seçerek, sürekli yiyerek ve düzensiz uyuyarak zayıflamak mümkün olamaz. Sadece diyete, spora ya da detoks çaylarına bağımlı kalmaktansa sağlıklı beslenmeyi, düzenli uyumayı ve bol su tüketmeyi yaşam tarzı haline getirebilirsiniz. Bunların yanı sıra spor, diyet veya detoks çayı tüketmek kesinlikle zayıflamaya yardımcı destekleyicilerdir. Detoksun temelinde doğal beslenme hali vardır. Doğal ve sağlıklı besinlerin bir araya gelmesi ile dengeli olarak tüketilen beslenme şeklinin birkaç gün uygulanmasına detox denir.

Detoks Çayının Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Detoks çayı yağ yerine su kaybettirebilir. 1 gram kas kaybının karşılığı üç gram su kaybı anlamına gelir. Kişi su kaybederek bedenini hafiflemiş hissetmesi normaldir. Fakat bu durum yağ kaybı yaşandığı anlamına gelmemektedir. Detoks çayının hedeflediği durum su kaybetmek değildir. Hareketsiz bir yaşamı benimseyen kişinin vücudunda biriken ödemin, şişkinliklerin dışarı atılması gerekir. Bu problemlerin ortadan kalkması ile kişinin bedeni incelir. Bu incelme hali beslenme programı ve egzersizlerle korunabilir.

Detoks Çayları Ne İşe Yarar?

Detoks çayları metabolizmayı hızlandırır, iştahı azaltır ve zayıflamayı destekleyen bitkileri içerisinde barındırırlar. Sinameki bitkisi kabızlık sorunu için tedavi edicidir. Bu bitkiyi uzun süre kullanmak bağırsak tembelliğine neden olmaktadır.Detoks çayının içerisinde doğal bitkiler olmasına rağmen bu bitkilerin yan etkileri olabilmektedir. Detoksun aşırı bir şekilde tüketilmesi sağlık problemlerine yol açabilir. Tıbbi hastalığa sahip olan kişilerin detoks çayını ilaçlarla karıştırmaları herhangi olumsuz bir sonucun meydana gelmesine sebep olabilir.

Detoks Çayının Zararları Var mı?

Detoks çayları kişinin uyku düzenini bozma etkisine sahiptir. Bu çaylar kafein içerdiği için uykusuzluğun meydana gelmesi normaldir. Gereğinden fazla kafeinli içecekler sağlığa zarar verdiği gibi uyku problemlerine yol açar. Kilo vermek isteyen kişileri uykularını düzenli ve verimli almaları önemlidir. Az uyuyan kişilerin zayıflaması zordur. Az uyku yeme isteğini beraberinde getirir. Bu yüzden uykuyu açan içecekleri çok fazla tüketmemek gerekir. Ayrıca az uyumak metabolizmanın yavaş çalışmasına sebep olmaktadır. Detoks çayı zayıflatır mı sorusuyla alakalı verilen çeşitli cevaplar dikkatli okunduğu taktirde kişilerin bilinçlenmesi sağlanabilir. Sizler için bu yazımızda herkesin merak ettiği soru hakkında geniş bilgiler vererek, konuya yeni bir anlam kazandırmaya çalıştık.

Yorumlar
Meryem Cevher Detox çayı ne zaman içilir? İçindekiler nelerdir? Vücudumdan ödem atmak ve toksin atmak için denemeyi düşünüyorum ama nasıl yapılır nasıl hazırlanır bilmiyorum. Bu konuda bilgi verebilecek olan var mı? cevapla
İnci Türker Detoks çayları zayıflamak için kullanılır mı? Vücuttaki şişkinliği ve ödemi atmaya yardımcı oluyor diyorlar ama kullananlar var mı? Herhangi bir yan etkisi olur mu? Metabolizmamın hızlanması gerekiyor. Bunun için istiyorum. cevapla
yorum yaz