Yaşam 14 Şubat 2021 - 17:37:59

Doğum Kontrol Hapları Nedir? Nasıl Kullanılır? Kısırlık Yaparmı?

Doğum Kontrol Hapları Nedir? Nasıl Kullanılır? Kısırlık Yaparmı?

İstenmeyen gebeliklerin meydana gelmesini engelleyen ve doğum kontrol yöntemlerinden biri olan doğum kontrol hapı düzenli kullanım ile beraber gebeliği engelleyen en etkili yöntemler arasında yer alır.

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Kadınların adet görmesine engel olan ve gebelik için olması gereken yumurta gelişimini durduran ilaçlardan biri olarak bilinen doğum kontrol hapı kullanılırken dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Özellikle istenemeyen gebelikleri önlemek için tercih edilen doğum kontrol hapı düzenli olarak kullanılması gereken ilaçlardandır. Bunun yanı sıra mutlaka doktor kontrolünden sonra kullanılmaya başlanmalıdır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Gebeliği engelleyen yöntemlerden biri olan doğum kontrol hapı kadınların adet dönemi süresi içerisindeki üçüncü günde kullanılmaya başlanmaktadır. 28 gün boyunca doğum kontrol hapı günde bir kez olmak şartı ile içilmektedir. 28 gün süre boyunca günlük tek ilaç kullanımı ilacın genellikle gününün de yer aldığı bir çizelge ile takip edilebilmektedir. Unutulan ya da atlanılan günlerde bir önceki günler kesinlikle içilmez. İlaç sadece günde bir kez içilmesi gerekmektedir. 28 gün sonunda biten hapı bir sonraki ay için mutlaka adet görülmesi gerekmektedir. Adet görüldükten sonra yine adetin üçüncü günü yeni ayda tekrar kullanılmaya başlanır.

Doğum Kontrol Hapları Kısılık Yapar mı?

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan doğum kontrol hapı düzenli olarak kullanıldığında istenmeyen gebelikleri önleyerek düzenli adet görmeyi de kolaylaştırmaktadır. Fakat bazı bilinçsiz kullanımlarda kişiye yan etkileri oldukça fazladır. Bunlardan biri de uzun süre kullanım sonrasında kısır kalma korkusudur. Aslında sadece doğum kontrol haplarının kullanımı olan kişilerde kısırlık söz konusu değildir. Uzun süre kullanım olduğunda ve kesintisiz olarak kullanıldığında hormonlarda ve vücut sağlığında değişime sebep olmaktadır. Bu durum da genel olarak gebeliği geciktirebilmektedir. Doğum kontrol hapı genel olarak hormonların ağır işlemesine sebep olur. Bu yüzden kişinin uzun süre kesintisiz bu hapın kullanması gebeliğin gecikmesine ve hatta adetin sürekli olarak kesilmesine sebep olur. Hapın kullanımına ara verildikten sonra vücudun kendini toparlaması için gereken zaman dilimi kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Doğum Kontrol Hapları Ne İşe Yarar? Nelere Yol Açar?

Bu süreç sonrasında kişi düzenli adet görmeye başlayabilir. Kısırlık ve doğum kontrol haplarının doğrudan bir ilişiği bulunmamaktadır. Daha sağlıklı vücuda sahip olmak için kadınların adet görmesi gereken yaş aralıklarında düzenli adet görmesi hamile kalmayı da etkileyebilmektedir. Kadınların diğer doğum kontrol yöntemlerinden daha sağlıklı yöntem olduğu düşünülen doğum kontrol hapları ayrıca kist tedavilerinde de tercih edilen ilaçlardan biridir. Ayrıca adet düzensizliği olan kişiler için de tavsiye edilmektedir. Doğum kontrol hapları kullanılırken beslenmeye dikkat edilerek hapın yan etkileri de en aza indirilebilmektedir. Böylece düzenli olarak hem adet dönemi takip edilebilir hem de istenmeyen gebeliğin oluşmasına engel olunabilmektedir.

  • doğum kontrol hapları
  • doğum kontrol haplarının kullanımı
  • doğum kontrol hapları kısırlık yapar mı
Yorumlar
Tuba Göncü Doğum kontrol haplarının zararları var mı? Yan etki yapar mı? Düşüğe sebep olur mu? Hakkında bazen olumsuz yorumlar görüyorum o yüzden kullanmak gerekir mi gerekmez mi bilemedim. Kilo yapar mı? cevapla
Seray Yıldız Arkadaşlar 1 ay sonra evleneceğim ve doğum kontrol hapı kullanacağım. Hayatımda ilk defa kullanacağım. Bu hapların kullanımı yan etkilere neden oluyor mu bir zararı olur mu? İlerde anne olmak istediğimde bir sorun çıkar mı diye korkuyorum. cevapla
yorum yaz
Kemikleri Ne Güçlendirir? Kemikleri Güçlendiren Besinler ve Egzersizler