Sağlık

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Ne Zaman Geçer? Nasıl Önlenir?

12 Haziran 2018 - 16:29:43
Doğumdan sonra saç dökülmesi ne zaman geçer? Nasıl önlenir?

Kadınların hamileliklerinden itibaren vücut hormonlarında oluşan değişiklikler doğum sonrasında da vücudun kendini toparlaması için geçen sürede devam etmektedir. Doğumdan sonra saç dökülmesi her gebelikte meydana gelir.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Olur mu?

Doğum ile beraber hormonların tekrar eski düzenine kavuşması için bir süre daha beklenmesi gerekmektedir. Bu durumda fiziksel olarak da değişimler söz konusu olabilmektedir. Kimi hamileliklerde cilt döküntüleri, alerji başlangıçları ve ruhsal değişimler çok fazla göze çarpmaktadır. Bu durum doğumdan sonra da devam ederek annenin huzursuzlanmasına sebep olmaktadır. Hamilelik boyunca değişin ruhsal durum fiziksel olarak farklılıkların da meydana çıkmasına sebep olur. Özellikle doğum sonrasında fiziksel değişimler anneyi oldukça etkilemektedir. Doğumdan sonra saç dökülmesi sıkça karşılaşılan durumlardan biri olarak görülür. Özellikle erkek tipi saç dökülmeleri doğum sonrasında karşılaşılan durumlardan biri olmaktadır.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Vücutta hormonların değişkenlik göstermesi ve bu süreçte annenin ruhsal olarak rahat ettirilmesi oldukça önemli bir durumdur. Saç dökülmeleri gebelik döneminde başlayarak doğum sonrasında da devam edebilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi doğum sonrasında kadınların sıkça karşılaştığı durumlardan biri olmaktadır. Bunun sebebi hormonlarda östrojen hormonunun fazla salgılanmasıdır. Bu durum karşısından doktor kontrolü gerekebilir. Çeşitli hormon testlerinin yapılarak hormonları dengeleyici bir tedavi şekli uygulanabilir. Hormon tedavisinin yanı sıra kişinin dışarıdan da saç bakımında önlem alması gerekebilir. Çünkü kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi genel olarak doğum sonrasında olduğu için gebelik dönemi boyunca sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Gebelik esnasında çok fazla stres ve sıkıntı da saç dökülmelerini tetikleyen faktörler arasında yer alır.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Ne Zaman Geçer?

Dökülmeler belli bir süre sonra geçmektedir. Düzenli olarak annenin yediklerine dikkat etmesi ve stresli ortamlardan uzak kalması gerekir. Saç dökülmelerinin artması mevsim değişimlerinde de karşılaşılan durumlar arasında yer alabilir. Kişinin bu dönemde bitkisel saç bakım yöntemlerini denemesi saç yapısının güçlenmesini sağlayabilir. Doğumdan sonra saç dökülmesi normal saç dökülmelerinden çok farklı bir şekilde karşılaşılan bir durumdur. Saçların sık ve çok dökülmesi kişinin ruhsal olarak da huzursuz olmasına neden olarak iyileşme sürecini uzatabilmektedir.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her doğum sonrası vücutta oluşan fiziksel değişimler bütün kadınlarda farklı olabilmektedir. Saç dökülmeleri en sık karşılaşılan durumlardan biri olduğu için saçlara düzenli bakım yapılmalıdır. Özellikle gebelik döneminde saçlara yapılan bakım uygulamaları doğum sonrasında kişinin daha rahat etmesini sağlayabilir. Doğum öncesinde saçlara bakım yapmak için bitkisel kürler tercih edilebilir. Bitkisel yağlar sayesinde saç köklerine bakım yapmak saç dökülmesini azaltacaktır. Bunun yanı sıra doğum sonrasında hormon tedavisi görmek iyileşmeyi hızlandırabilir. Bazı kadınlarda hormonların tekrar eski düzene geçmesi için uzunca bir dönem gerekebilmektedir. Bu nedenle daha önceden önlem almak her zaman daha başarılı sonuçların alınmasını sağlayacaktır. Saç dökülmelerinde saçların yapısı da önemlidir.

Yorumlar
Emel Çankaya 12 Haziran 2018 - 16:39:43 Doğumdan sonra saç dökülmesi ne kadar sürer? Doğum yapalı yaklaşık 20 gün oldu ve saçlarım çok fazla dökülüyor. Doktor bunun normal olduğunu söylese de ben endişe yapıyorum. Daha az dökülmesi için ne yapabilirim? Ne iyi gelir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: