Yaşam 02 Ekim 2021 - 05:51:12

Etil Alkol Ne Demek? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Satışı Yasak mı?

Etil Alkol Ne Demek? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Satışı Yasak mı?

Etil alkol; etanol olarak da isimlendirilen renksiz, berrak, güzel kokulu yanıcı bir sıvıdır ve genel olarak alkol içeren içeceklerde kullanılan tek alkol türü şeklinde nitelendirilmektedir.

Etil Alkol Ne Demek?

Tahıl alkolü ya da etanol olarak nitelendirilen etil alkol, kimyasal bileşenleri EtOH/ C2H5OH olan ve alkol içerisine katılan bir tür karışım maddesi olarak betimlenmektedir. Alkollere verilen organik bileşenleri tanımı olan etil alkol, oldukça önemli bir endüstriyel alkoldür. Ayrıca çözücü olarak diğer organik kimyasalların sentezlenmesinde de kullanılmaktadır. Otomotiv sektörü, kozmetik sektörü ve tıp alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra içilen alkol içeceklerin içerisinde de yer almaktadır.

Etil alkolün üretimi iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Alkollü içeceklerin yapımında kullanılan çeşidi karbonhidratların fermantasyonu ile elde edilmektedir. Diğer türü ise etilen hidratasyon işlemi ile elde edilmektedir. Karbonhidratların fermantasyon edilmesi büyüne maya hücrelerinin karbonhidratı etonole dönüşüm şeklinde gerçekleşmektedir. Endüstriyel alkol üretimi fermente edilen Hammaddeler genel olarak pancar, mısır ve şeker kamışı gibi şeker ve tahıl mahsülü ürünlerdir. Etilen hidratasyonu ise bir etilen ve buharın karışım olarak yüksek basınç ve sıcaklıkta elde edilmektedir.

Sentezlenen ve fermantasyon edilerek üretilen etil alkol, seyreltik bir sulu çözelti şeklinde elde edilmektedir. Etil alkol saf şekilde olduğu zaman hoş bir kokuya, yakıcı tada ve yanıcı bir sıvı özelliğine sahiptir. Orta miktarda bir etil alkol kasları gevşetir ve aynı zaman beyinde uyarıcı bir etki meydana getirir. Çok fazla kullanıldığında ise vücuda zarar verir ve komaya, ölüme yol açar.

Etil Alkolün Faydaları Nelerdir?

Etil alkol kaygının azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu açıdan bir tür psikolojik ilaç görevi üstlenmektedir. Ayrıca merkezi sinir sistemine etki eder ve depresan etkisi meydana getirir. Bunun yanı sıra hem polar hem de polar olmayan bileşikleri çözme konusunda etkili olduğu için iyi bir çözücü görevi de üstlenmektedir. İyi bir çözücü olması onun aynı zamanda boyalarda koruyucu olarak kullanılmasını da sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bazı organizmaların etkisi hale gelmesi için temizlik malzemelerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Bazı karışımlara renk etkisi sağlayabileceği gibi birtakım gıdaların tazelendirilmesi için de faydalı ve etkili olmalıdır. Pek çok alkollü içeceğin ana bileşeni olarak tüketilebilen etil alkol eğlence amacı ile içilen alkollü içecekler de yer almaktadır. Suda çözülmeyen bu bileşen alkolün içerisinde direkt çözülür. Ağız gargaralarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Etil Alkolün Zararları Nelerdir?

Yanlış bir şekilde kullanılan etil alkol ölüm gibi sonuçlara neden olabilmektedir. Kişide zehirlenme gibi durumlar meydana getirebilmektedir. Ruhsatlı satıcılar haricinde kaçak olarak bu alkolün satışının yapılması körlük ve ölüm gibi pek çok zarar oluşturabilmektedir.

Etil Alkolün Satışı Yasak mı?

Ruhsatlı satışın yapılması yasak değilken internet üzerinden satışı yasaklanmıştır. Yasağın çiğnenmesi durumunda ise birtakım cezalar uygulanmaktadır. Pek çok alanda kullanılan etil alkol satışı ve kullanımı bilinçli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

  • etil alkol
  • etil alkol ne demek
  • etil alkolün üretimi
  • etil alkolün faydaları
  • etil alkolün zararları
  • etil alkol satışı
  • etil alkolün satışı yasak mı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Mide Ameliyatı ile Zayıflamanın Zararları ve Riskleri