Zayıflama 06 Kasım 2021 - 09:21:03

Form Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflamak İçin Aç mı Tok mu İçilir?

Form Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflamak İçin Aç mı Tok mu İçilir?

Form çayı; metabolizmanın hızlanmasını destekleyerek kilo vermeye yardımcı olan ve aynı zamanda zayıfladıktan sonra ideal kiloda kalabilmek için içilen, değişik bitkilerden elde edilen çaylar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Form Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Tok tutucu ve antioksidan özellikleri ile bildiğimiz form çayı; fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin tercihi olmaktadır. Hem sağlıklı hem de hızlı zayıflama için bu bitki çaylarından yararlanmak oldukça etkili olmaktadır.

Form çayı içindekiler sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlarken aynı zamanda sindirim sisteminin düzenlenmesi konusunda da yardımcı olmaktadır.

Toksin atmaya yardımcı olan karışık bitki çayları, ödem söktürücü etkiye sahiptir. Böylece şişkinliği giderir ve aynı zamanda hazımsızlık, kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerini de gidermektedir. Birtakım bitkilerden elde edilmesi sayesinde vitamin ve mineral bakımından dan zengindir.

Form Çayı Faydaları Nelerdir?

Vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlayan form çayları aynı zamanda sindirim sisteminin dengelenmesini sağlamaktadır. Vücutta detoks etkisi oluşturarak arındırıcı bir etki sağlamaktadır. Kan şekerinin dengelenmesini sağlarken aynı zamanda insülin direnci oluşmasını önler.

Vücuda zindelik katarak gün boyu dinç kalmayı sağlayan form çayları, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Kilo vermek için bir diyet programı uygularken bu çaylardan da destek alırsanız eğer, daha kısa sürede etkili zayıflama sağlayabilirsiniz.

Form Çaylarının Zararları Nelerdir?

Sağlık ve kilo verme konusunda faydalı olan form çayının kullanımı eğer aşırı olursa vücutta yan etki oluşturabilir. Bununla birlikte tansiyon düşüklüğü ve bağırsak tembelliği meydana getirebilir.

Uzun süre boyunca gereğinden fazla form çayı kullanılırsa eğer, bu vücuttan çok fazla su atılmasına ve böbreklerin yorulmasına neden olmaktadır. Sıvı elektrolit dengesini bozar ve tansiyonun düşmesine neden olur.

Kalp ve damar hastalığı olanlar, şeker hastaları, böbrek hastaları, emziren anneler, kronik hastalığı olanlar, düzenli ilaç kullanan kişiler, hamile kadınlar forma çayı kullanmamalıdır.

Zayıflamak İçin Hangi Bitki Çayı İçilir?

Zayıflamak için form çayı içmeyi düşünen kişiler bu doğrultuda ısırgan otu, rezene, mate ya da kuşburnu gibi çayları çok fazla tercih ediyorlar. Bu tarifler insan vücudunda şişkinliğin giderilmesi ve gaz problemlerinin iyileştirilmesi konusunda işlevsellik gösterir.

Genel anlamda en hızlı kilo verdiren bitki çayı olarak farklı bitkilerden destek alabilirsiniz. Kuşburnu çayı bunlardan biridir. Karın yağlarını eriten bu bitki çayı, aynı zamanda bol miktarda C vitamini içermektedir.

Ödem problemlerinden kurtulmak için ısırgan otu çayı tüketebilirsiniz. Vücuttaki şişkinliği giderirken zayıflama konusunda da yardımcı olmaktadır. Rezene ve mate çayı aynı şekilde sindirimi destekler ve bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Form Çayı Aç Mı Tok Mu İçilir?

Daha hızlı etki etmesi bakımından zayıflatan form çayları aç karnına içilmektedir. Aç karnına içildiği zaman metabolizmanın hızlanmasını sağlayan bu bitki çayları, eğer tok karnına tüketilirse hazımsızlığı giderir ve bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Form çayları, genel olarak iştah kesici özelliğinden istifade etmek için aç karına, sindirimi kolaylaştırma özelliğinden faydalanmak içinse tok karına içilmesi tavsiye edilmektedir.

Piyasada zayıflama çayı olarak da anılan form çaylarını alırken kişiler tok karınla çayı demleyip içtikten sonra mide ve bağırsaklarında olumlu yönde gelişmeler olacaktır. Normal şartlarda da kişiler vücutlarına herhangi bir besin aldıklarında mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi organları çalışmaya başlar.

Form Çayları Günde Ne Kadar İçilmeli?

Eğer kilo vermek için gün form çayı içmek isterseniz günde 1 bardak yeterli olacaktır. Gereğinden fazla içilmesi durumunda daha etkili kilo vermek yerine tam aksine vücuda zararları olmaktadır.

Kilo verme konusunda zorlanıyorsanız eğer daha etkili yağ yakımı için form çayı tüketimi sağlayabilirsiniz. Yazımızın içeriğinde bahsetmiş olduğumuz üzere hem formunuzu korumak ya da kilo vermek için bu bitki çayları faydalı olmaktadır.

  • form çayı
  • form çayı aç mı tok mu içilir
  • form çayı faydaları
  • form çayı zararları
Yorumlar
Şengül parlak Form çayları nasıl içilir? günde kaç kere içsem zayıflama konusunda etkisini görebilirim? kullananlar aslında zayıflama konusunda çok fazla etkisi olmadığını söylüyorlar ama ben hafif bir diyetle kilo vermede işe yarayacağını düşünüyorum. cevapla
Hilal Özgül Form çayı ile zayıflamak için günde 2 veya 3 defa yemekten önce veya sonra ılık şekilde içmenizi tavsiye ederim. Çok kaynar şekilde içmeyin. Hafif soğumuş ılık içerseniz çok daha sağlıklı olur.
Semra Arslan Form çayları aç karnına mı tok karnına mı içilir diye çok merak ediyordum. Daha önceden iştah kesiyor diye tok karına içiyordum ama sanırım yanlış kullanıyormuşum. Bundan sonra aç değil tokken kullanmaya dikkat edeceğim. teşekkür ederim doğru bilgi için cevapla
Zeynep Çelik aç tok farketmez arkadaşlar. Sizin çaydan ne istediğinize bağlı olarak aç karına veya tok karına kullanımı değişir. İştahım kesilsin daha az yemek yerim derseniz yemekten önce aç karnına eğer yemekte sorun yok zaten az yiyorum diyorsanız yemekten yarım saat sonra sindirimi rahatlatması için tok karnına kullanmanızı tavsiye ederim. Günlük hayatta siyah çay yerine bitki çayı tüketen biri olaraktan bu konuda artık uzman sayılırım :) cevapla
Emine Turan açken kullanırsanız tokluk hissi verir, tokken kullanırsanız sindirimi kolaylaştırır ve metabolizmanızı hızlandırır diye biliyorum ben. Metabolizmanız yavaş çalışıyorsa sindirim dorununuz varsa tok kullanın. Çok iştahlıysanız kendinizi yemekten alamıyorsanız açken kullanın cevapla
gaye dilekçi form çayları yemekten önce mi içilir sonra mı içilir diye hep merak ediyordum. Yazıyı okuduktan sonra sizin yorumuzda tam yerinde olmuş :) gayet açıklayıcı ve çok mantıklı bir cevap emine hanım sizi önce tebrik sonra teşekkür etmek istiyorum :) çok teşekkürler
İrem Eraslan aç mı tok mu kısmı tamam ama günde ne kadar içilmeli bu konuda da yardımcı olabilir misiniz? Ben günde 2-3 fincan içiyorum çoğu zararlı olabilir diyorlar o yüzden 3 taneden fazla içmiyorum ama gün içinde normal çayı en az 10 bardak içiyorumdur. Form çayını günde en fazla ne kadar içebilirim?
Gülnihal Çelik Form çayı hem gün içerisinde sindirime yardımcı oluyor hemde kilo vermeyi sağlıyor. Ben gün içerisinde mutlaka 1 tane içerim. Aç ya da tok değil ne zaman gerek duyarsam içiyorum. Zaten bitkisel olduğundan yan etkisi olmuyor ama aşırıya da kaçmıyorum tabiki. cevapla
Burçak Elibol Form çayları yemekten önce mi içilir yoksa sonra mı? Ben sindirimi rahatlatmak için kullanmak istiyorum. Genelde kabızlık problemi yaşıyorum ve ilaç kullanmak istemediğimde form çaylarına yönelmeyi düşünüyorum. İşe yarar mı acaba? İçenler günde kaç defa kullanmayı tercih ediyorlar? cevapla
Cevriye Güzel Bu tarz çaylar doğal içeriğe sahip oldukları için genelde birçok kişi tarafından tercih ediliyor bu kişilere ben de dahilim:) Hemen hemen her gün içerim ve benim için günde 1 bardak yeterli oluyor. Kilom normal olduğu için ben sindirim rahatlığı için ve sağlıklı olmak için tercih ediyorum. cevapla
Gülsenem Çakır Form çayı kullanıcı yorumlarını okuduğumda herkesin farklı bir şekilde içtiğini gördüm. kimisi tok kimisi aç karnına içiyor. Ben genelde iki türlü de tercih etmiyorum. Yani yemekten sonra içiyorum ama tıka basa tok değilken. Sindirimi hızlandırsın diye tercih ediyorum asıl olarak kilo vermek için değil. cevapla
seval şentürk zayıflamak için en hızlı şekilde etki gösteren bitki çayı hangisidir. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Birkaç aydır yeşil çay kullanıyorum ama ilk 1 ay etki gösterdi ama daha sonra etkisi olmamaya başladı. Bu yüzden zayıflatıcı yanı kuvvetli olan bir bitki çayı arıyorum lütfen bana birşey önerin cevapla
yorum yaz
Nişasta Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri ve Zararları