Yaşam

Göğüs Pedi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Kullanımı

27 Mayıs 2018 - 08:33:02
Göğüs pedi nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Faydaları ve kullanımı

Bebek sahibi olan anneler, emzirme sürecinde bebeklerini anne sütüyle beslerken bazen istemsizce sütleri gelebilir. Bu aşamada zor durumda kalmamaları için göğüs pedi kullanımı gereklidir.

Göğüs Pedi Nedir, Ne Demek?

Kadınların göğüslerinin içerisinde süt bezleri yer alır. Hamilelik sonrasında hormonal değişimler ile birlikte bu süt bezleri aktif hale gelirken bu sayede anneler bebeklerini anne sütü ile besleme imkanı bulur. Ancak bu bezlerin kontrolü tamamen annelerde değildir. Bazen istemsiz olarak göğüslerinden süt gelme durumu ile karşılaşılabilir. Bu durumda kadınların kıyafetleri ıslanacak ve sosyal açıdan zorluk yaşayacaklardır. Bu sebeple de göğüs pedi olarak isimlendirilen ürünler kullanılmaktadır. Göğüs uçlarına konulan bu ürün ile birlikte istemsizce akan süt emilerek kıyafetlere bulaşması engellenmektedir.

Göğüs Pedi Ne İşe Yarar?

Göğüs pedinin ana görevi göğüsten istemsizce akan anne sütünü emmek ve kıyafetlere bulaşmasını engellemektedir. Bu görevini de genelde kusursuz bir biçimde gerçekleştirir. Bunun yanı sıra emzirme sebebiyle göğüs uçlarında yaralar oluşan bayanların kıyafetlerinden daha az düzeyde rahatsız olmasını sağlayacaktır. Oldukça yumuşak bir yapıda olduğu için daha acısız bir şekilde bayanlar günlük hayatlarına devam edebilirler. Bunların dışına göğüs pedi olarak satılan ürünlerin herhangi bir faydasının olduğunu söylemek oldukça zordur.

Göğüs Pedi Nasıl Kullanılır?

Göğüs pedini düzenli olarak kullanmak zorunda olan bayanlar, ürünün kullanmakta herhangi bir zorluk yaşamazlar. İlk olarak bayanlar günlük ihtiyaç duyacakları kadar pedi çantalarına alabilirler. Oldukça küçük ebatlarda olan bu yumuşak petler rahatlıkla çantada taşınabilmektedir. Kendi bantlı yapısı sayesinde çamaşırların iç yüzeyine rahatlıkla yapışacaktır. Bu sebeple de herhangi bir kayma ya da rahatsızlık söz konusu olmaz. Çamaşırlarına bu pedi yerleştiren anneler, kendiliğinden sütlerinin gelmesine kadar bu pedi kullanmaya devam edebilirler. Eğer bebeklerini emzirecekleri saate kadar sütleri istemsiz bir biçimde gelmezse rahatlıkla çıkarıp emzirme sonrasında tekrar takabilirler. Bir defa kullanılan ve kirlenen pedin tekrar kullanımı çok fazla önerilmemektedir. Ancak çok zor durumda kaldıklarında ve yanlarındaki pedleri bittiğinde, anneler bu seçeneği de değerlendirebilirler.

Göğüs Pedinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bu ürünü kullanmaya karar veren anneler, kıyafetlerinin sürekli olarak kirlenmesini engellemiş olurlar ve hijyen konusunda bir avantaj elde ederler. Bunun yanı sıra sosyal açıdan yaşadıkları zorlukları da yaşamamaları sağlanmış olacaktır. Ancak bunların yanında ürünün sütü koruyamaması eksi yönü olarak gösterilebilir. Annelerin istemsiz olarak akan suyu pet tarafından emildiği için süt ziyan olur. Özellikle süt sıkıntısı çeken anneler için bu çok önemlidir. Bu aşamada göğüs kalkanı adı verilen özel ürünler de tercih edilebilmektedir. Özel markalar tarafından üretilen bu ürün aynı zamanda sütün ziyan olmasını da engelleyebilir. Çok rahat bir kullanımı olan göğüs pedi sayesinde artık emziren anneler diğer insanların yanında yaşadıkları zorluklardan bir kısmını yaşamayacaklardır.

Yorumlar
Emine Başaran 27 Mayıs 2018 - 08:43:02 Emzirirken göğüs pedi kullanmak sütün tadına herhangi bir şey yapar mı? Sütüm çok geliyor onun için kullanmak istiyorum. Hiç denemdim nasıl birşey olduğunu bilmiyorum. Tek kullanımlık mı? Fiyatları ne kadar?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: