Gripten korunma ve kurtulma yolları
Sağlık

Gripten Korunma ve Kurtulma Yolları

21 Ekim 2018 - 09:50:33

Çağımızın en yaygın hastalıklarından birisi olan grip genelde insanlarda büyük hasarlara sebep olmasa da ciddi anlamda hayat kalitesini düşürüyor. Bu sebeple de insanlar kış ayları yaklaşırken gripten korunmanın yollarını aramaya başlıyorlar.

Gripten Kurtulmak İçin En Etkili ve Hızlı Yöntem Hangisidir?

Gripten korunmak isteyen kişiler bu aşamada önemli bir adım atmak isterlerse bu kesinlikle grip aşısı oluyor. Eczanelerde çok düşük ücretler karşılığında yapılan grip aşısı bazı dönemlerde ücretsiz olarak da uygulanabiliyor. Grip aşısı ile birlikte insanların kış aylarında bu hastalığa yakalanma riski minimum düzeye iniyor. Bunun yanı sıra grip aşısı olan kişiler, gripten sonra ortaya çıkan bronşit ya da zatürre gibi rahatsızlıklardan da korunmuş olacaktır. Bu sebeplerden ötürü gripten korunmanın en iyi yolu olarak aşı gösterilebilir.

Gripten Korunmak İçin Sağlıklı Beslenme

Grip ve nezle gibi hastalıklardan korunmanın en doğal ve etkili yönlerinden birisi olarak sağlıklı beslenme gösterilebilir. Kış ayları gelmeden önce başlanan sağlıklı beslenmeye kış boyunca devam edilmesi gerekmektedir. Her zaman vitamin ve mineral açısından zengin olan ürünlerin kullanılması önerilmektedir. Gripten korunmada C vitamini içeren besinler çok büyük önem arz ederken kış ayları turunçgillerin tüketilebildiği bir dönemdir. Portakal, mandalina, greyfurt ya da limon tüketimlerini düzenli olarak yapan kişiler gripten en iyi şekilde korunabilir. Bunun yanında hayvansal proteinler de çok etkili bir koruma sağlayacaktır.

Gripten Kurtulmanın En İyi Yöntemi Hangisidir?

Gripten kısa sürede kurtularak üstündeki kırgınlığı atmak isteyen kişilerin yapması gereken ilk işlem terleme olacaktır. Eğer grip hastalığına yakalanan insanlar terlemeyi başarırlarsa bu durumda vücutlarında yer alan mikroplar vücutlarından uzaklaşacak ve gripten daha kısa sürede kurtulmak mümkün olacaktır. Bunun sağlanabilmesi için kişiler bitki çaylarına yönelebilirler. Bazı bitki çaylarını tüketmek insanlarda terlemeyi tetikleyebildiğinden çok faydalı olabilecektir. Ada çayı, kuşburnu ya da zencefil çayı tüketimi ile birlikte kişiler sorunlarından kısa süre içerisinde kurtulabilirler. Buna ek olarak meyve ve sebze tüketimi de gripten korunma kadar kurtulma aşamasında da etkili olabilmektedir.

Gripten Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Grip olan kişiler genel olarak bu hastalığı ayakta atlatmayı ya da evde biraz dinlenerek geçirmeyi planlamaktadır. Ancak bu aşamada atılan basit adımlar her zaman sonuç vermeyebilir. Eğer hastalar, nefes alma zorluğu çekmeye, yüksek ve kalıcı ateşlenme sorununu yaşamaya, kusma ya da ağrılı yutma şikayetlerine başlarsa bu durumda doktora gitmek gerekmektedir. Bu tarz bir grip ilerlemiş evrededir ve bronşit ya da zatürre hastalığına doğru yönlenebilmektedir. Bu sebeple de kişilerin bu belirtiler ile karşılaşmaları durumunda hastanelerin aciline giderek tedavi olmaları gerekmektedir. En yaygın rahatsızlıklardan birisi olan gripten korunmak için çok sayıda seçenek yer alırken benzer seçenekler kurtulmak için de insanlara sunulmaktadır.

Yorumlar
Öykü Çiçek 21 Ekim 2018 - 10:00:33 Gripten korunmak için ne yemeliyiz bitkisel çözümleri nelerdi diye araştırıyorum. Havaların biraz dengesiz gitmesi beni hemen grip yapıyor. Sanırım bünyem çok hassas. Hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de gripten kendimi korumak istiyorum. Neler yapmalıyım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: