Hamilelik belirtileri nedir? Ne zaman başlar?
Sağlık

Hamilelik Belirtileri Nedir? Ne Zaman Başlar?

25 Temmuz 2017 - 21:17:23

Sperm ve yumurtanın birleşmesi ile döllenme oluşur. Yumurta döllendikten sonraki ilk hafta erken gebelik dönemi diye bilinir.

Gebelik Belirtilerileri Ne Zaman Başlar?

Bu dönemde kadınlar da hormonlar değişir bazı hormonlar yükselir fakat tam anlamı ile hamilelik ilk haftada belirti vermez ama gün geçtikçe hamilelik belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Normalde hamileliğin ilk 1 ayı kişiye pek fazla belirti vermez fakat yine de hamile misiniz yoksa değil misiniz bunu anlamanız mümkün olabilir. Buda hormonlar ile alakalıdır. Sperm ve yumurta birleştikten sonra yumurta döllenince ve hamilelik meydana gelince vücut da HCG denen hormon salgılanır ve artmaya devam eder. Bu hormon kanda ve idrar da eser miktarda vardır. Fakat hamile kalındığı zaman bu hormon artmaya devam eder buda yalnızca kan ve idrar testleri ile bilinir. Hamile olup olmadığınızı anlamak için bu hormonun değerine bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Gebelik Testi Ne Kadar Doğru?

Eczaneler de birçok gebelik testleri mevcut haldedir. Bunlar oldukça da güvenilirdir fakat yine de %1 ihtimal testin yanlış çıkma gibi bir ihtimalide vardır. Eğer adetiniz gecikmedi ise bu testi yaptığınızda çıkan sonucun doğru olma payı yarı yarıyadır. Gebeliğin var olup olmadığını güvenli bir şekilde öğrenmek için bu testi adetiniz geciktiği zaman 1 hafta sonra yapmalısınız. Kan testi en güvenilir sonuçtur. Bu testi adetiniz den 1 hafta önce bile yaptırarak doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Erken gebelik belirtileri şu şekildedir:

Adette gecikme meydana gelmesi: Adet tarihinizin zamanı geldi ve hale adet olmadı iseniz hamile olma gibi bir ihtimaliniz mevcuttur. Bazen adet olunduğunda bile gebelik olma ihtimali vardır buda gelen sıvının daha açık bir renge sahip olması ile anlaşılabilir.
Karında veya kasıkta sancı olması: Bu sancılar adet dönemi sancıları ile neredeyse aynıdır. Çok az da olsa farklı olduğu hissedilse de tam anlamı ile anlaşılmazlar.
Baş Ağrısı: Hamilelik oluştuğunda bazı hormonlar yükselir ve buda bazen baş ağrısına sebebiyet verebilir.
Göğüslerde Hassasiyet: Adet dönemi yaklaştığında gebelik var ise göğüslerde sızlama ve hassasiyet meydana gelir. Bazen de göğüsler şişerek belirti gösterir. Bunlar gebeliğin erken dönemlerinde meydana gelen belirtilerdir.

Mide Bulantısı Hamilelik Belirtisi mi?

Hamileliğin ilk dört ayı boyunca sık görülen sıkıntılar arasında yerini alır. Kişiden kişiye değişen bu belirtiler bazen de doğum olana kadar devam edebilmektedirler. Hamilelik sebebi ile hormonlar arttığı için mide bulantısı meydana gelir. Ve bu bulantı genelde akşam yatış saatlerinde ve sabah kalktığınızda meydana gelir. Fakat her kadın aynı olmadığı gibi bazı kadınlarda da gebelik döneminde mide bulantısına hiç rastlanmamaktadır. Yorgunluk da hamileliğin sonraki belirtilerindendir.

Hamilelikte Görülen Belirtiler Nelerdir?

Adet döneminize yakın her saat başı bile uykunuz gelebilir yorgun düşebilirsiniz. Artan hormonlar yorgun düşmenize sebep olurlar. Anne adaylarında hamilelik belirtisi olarak iştah kaybı görülebilir. Bazen de kişiye göre iştahta açılma meydana gelir. Kokulara karşı çok hassas olunur ve bazen kadınlar yemek yapmak bile istemezler. Buda mide bulantısına sebebiyet verir. Gebelik belirtilerinden bir diğeri de fazla idrara çıkmaktır. Üşütmediyseniz normalden fazla idrarınız geliyor ise gebelik ihtimaliniz var demektir. Hamilelik belirtilerinde vücutta yanma ve ateş basma hisside oluşmaktadır ve bu durum kadınları çok rahatsız etmektedir. Progesteron hormonu artınca kadınlarda hamilelikte kabızlık meydana gelebilir. Bu sorundan kurtulmak için kişinin çok su içmesi lazımdır.

Yorumlar
Birgül Yaman 15 Ağustos 2017 - 16:56:11 Arkadaşlar hamilemiyim test etmek istiyorum ama cesaret edemiyorum. Aslında belirtilerin hemen hemen birçoğunu yaşıyorum ama test yapmadım daha. Hamilelik testi nasıl yapılır ne zaman yapılmalı bilgi verirmisiniz?cevapla
Merve Asmalı 15 Ağustos 2017 - 16:56:37 Mrb 1 senelik evliyim ve son zamanlarda midemde sürekli bir bulanma oluyor. Ayrıca adetim 3 gün gecikti hamilemiyim? Nasıl anlayabilirim?cevapla
Şulecik 15 Ağustos 2017 - 16:56:58 Hamilelik belirtileri ilk haftada kendini belli eder mi ne kadar zaman sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar?cevapla
canan eylül 16 Ağustos 2017 - 12:09:02 son adetten kaç gün sonra kesin olarak gebelik anlaşılabilir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: