Hangi sebze hangi mevsimde yenir? Ne zaman yetişir?
Sağlık

Hangi Sebze Hangi Mevsimde Yenir? Ne Zaman Yetişir?

13 Şubat 2018 - 22:26:57

Sebzelerin içerisinde yer alan vitaminler, insanların sağlığı için çok büyük önem taşırken kendi mevsiminde düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Kış Mevsiminde Yetişen Sebzeler Hangileridir?

Kış ayları sebze üretiminin en zor şekilde yapıldığı aylardan birisidir. Bu aylarda yetiştirilen sebzeler, her zaman zor şartlarda yetiştiriliyor olsa da sofralarımızda bizlere muhteşem lezzetler sunar. Kış sebzesi denildiğinde akla gelen ilk sebzelerden birisi ıspanaktır. Soğuk algınlığına karşı da faydalı olan ıspanağın yanı sıra karnabahar, lahana, havuç ve pazı da kış aylarında yetiştirilen ve sofralarımıza gelen sebzeler arasında yer alır. Kış aylarında et ürünlerinin yanı sıra sebze yemeklerini de tercih eden kişiler lahana ya da ıspanak yemekleri ile ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilirler. Ülkemizin en önemli yemeklerinden olan dolma yapımında da lahana kullanılarak tüketim gerçekleştirilebilmektedir.

İlkbaharda Yetişen Sebzeler Hangileridir?

Ispanak tüketimi bu mevsimde devam ediyor olsa da yerini yavaş yavaş pırasa ve brokoliye bırakmaktadır. Yeşil sebze denildiğinde akla gelen ilk ürünlerden birisi olan brokoli, yüksek besin değerleri ile birlikte insanlar için çok yüksek oranda fayda gösterecektir. Bunun yanı sıra taze bakla ve enginar gibi sebzeler de ilkbahar aylarında hayatımıza girecek ve sofralarımızda yemek olarak hazırlanabilecektir. Son olarak kuşkonmaz olarak isimlendirilen ve son dönemde oldukça popüler olan sebze de masalarımızdaki yerini ilkbahar aylarında alır. Güneşin kendisini göstermeye başladığı bu dönemde zeytinyağlı olarak yapılan sebze yemekleri son derece faydalı olacaktır.

Yaz Aylarında Yetişen Sebzeler Hangileridir?

Ülke mutfağında çok önemli bir yere sahip olan taze fasulye yaz aylarında kendisini göstermeye başlayan sebzelerden birisidir. Zeytinyağlı olarak hazırlanabilen bu sebze, yaz aylarında kişilerin lezzet ihtiyacını en iyi şekilde karşılayabilmektedir. Bunun yanı sıra karışık sebze yemeklerinin vazgeçilmez ürünlerinden birisi olan bezelye de yaz aylarında kullanılabilir. Patlıcanın en fazla tüketilebileceği zamanlardan birisi olarak gösterilen yaz aylarında patates ve patlıcandan yapılan karışık kızartmalar sıklıkla tercih edilebilir.

Sonbahar Aylarında Yetişen Sebzeler Hangileridir?

Sonbahar ayları sebze yönünden oldukça cömert olurken hem geçmiş yaz aylarından hem de gelecekteki kış aylarından ürünleri barındırabilmektedir. Kendisine has sebzelerine geçildiğinde ise ilk sırayı kereviz alır. Yemeği çok fazla tercih edilmiyor olsa da son dönemde salatası masalardaki yerini sağlamlaştıran ürünlerden birisidir. Bunun yanı sıra kızartmaların vazgeçilmez ürünlerinden birisi olan kabak da sonbahar aylarında ortaya çıkar. Aynı lahana gibi kabak da dolma yapımında kullanıldığından insanlar tarafından sıklıkla tercih edilen sebzeler arasında yer almaktadır. Turp ve semizotu gibi ürünler de salatalar için sonbahar aylarında hazır olarak bekleyecektir. Ülkemizde yılın 4 mevsimi de yaşanırken bu mevsimlerin bizlere sunduğu sebzeler ile birlikte vitamin ihtiyacı en iyi şekilde giderilmiş olacaktır.

Yorumlar
Dilek Ağaoğlu 13 Şubat 2018 - 22:36:57 Mevsiminde tüketilmeyen sebzeler zararlı olur mu? Domatesin kışın tüketilmesi sağlıklı olur mu? Normalde yazın mı yenmesi gerekiyor? Kış aylarında hangi sebzeleri tüketmek daha sağlıklı olur? Hangileri tüketilmemeli?cevapla
Melike aygündüz 12 Kasım 2018 - 16:26:39 Aslında sağlıklı ve organik beslenebilmek için her sebzeyi mevsiminde yemek gerekiyor. Kış meyvesini kışın yaz meyvesini yazın. Kış aylarında karnabahar, ıspanak gibi besinler bağışıklığın güçlenmesi için çok faydalı olur.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: