Sağlık 13 Şubat 2021 - 13:40:20

Kabızlık İçin Bitkisel Çözümler ve Kürler

Kabızlık İçin Bitkisel Çözümler ve Kürler

Kabızlık probleminin çoğu insanda olduğu farz edilirse bu sorunla ilgili uygulanan bitkisel çözüm ve kürlerdir.

Kabızlık Nedir, Neden Olur?

Alışkanlıklarımız belirli günlerde vücudumuzda dengesizliklere sebep olabilir. Bunlardan biri de bağırsaklarımızın işlevini yerine getirmemesi nedeniyle oluşan kabızlıktır. Yeteri kadar çalışmayan bağırsaklar ya da zehirli yiyeceklerle dolu olan bağırsaklar insan vücudunda kabızlığa sebep olurlar. Günlük olarak bağırsakların boşaltılmaması sağlığınızı olumsuz yönde etkiler ve toksik maddelerin kana karışmasına sebep olabilir. Ayrıca bağırsakları boşaltmak için aşırı enerji harcamaya gerek olmamalı ve dışkı kendi renginde ve yumuşak olmalıdır. Bu şekilde olmayan durumlarda kabızlık yaşıyorsunuz demektir. Bu problem her gün yaşanıyorsa ya da kısa süreli aralıklarla kendini tekrarlıyorsa kronik hale gelmiş demektir.

Kabızlık İçin Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Günde en az bir defa tuvalete çıkmak insan sağlığı için gereklidir. Bunu sağlayabilmek için meyve, sebze ve baklagillerden oluşan bir yemek düzeniniz olmalıdır. İşlenmiş ve kızartılmış ürünlerden uzak durarak kabızlık sorununu engelleyebilirsiniz. Günlük su tüketimine dikkat etmek de büyük önem arz eder. Bunların yanı sıra bazı bitkisel çözümlerde mevcuttur.

Plantain yaprakları: Bu bitkinin yaprağı içinde bulundurduğu müsilaj sayesinde kabızlığa çözüm getirir. 2 tatlı kaşığı plantain yaprağını bir kaba koyarak üzerine bir bardak su ekleyip düşük ateşte ısınmaya bırakılır ocaktan indirilen su bir süre bekletilip ardından süzülür ve tüketime hazır hale getirilir. Günde iki defadan fazla tüketilmesi önerilmez (ikinci tüketim uykudan önce yapılmalıdır.)

Isırgan otu: Bağırsak çevresindeki düz kasları uyararak bağırsağınızın tekrardan hareketlenmesini sağlar. Ayrıca ısırgan otu karaciğer rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. İki tatlı kaşığı ısırgan otu (10 g) üzerine bir bardak su ilave edilir ve kısık ateşte kaynaması için beklenir kaynamaya başladıktan sonra beş dakika boyunca kısık ateşte bekletilir. Soğuması için bırakılır soğuduktan sonra süzülerek tüketilebilir hale gelir. Bu karışımın günde maksimum üç defa yemeklerden birkaç saat sonra tüketilmesinde fayda vardır.

Meyan Kökü Kabızlığa İyi Gelir mi?

Mide yanması gibi rahatsızlıkların doğal çözümü haline gelmiş olan meyan kökü bağırsaklarınızı da temizlemek için etkili bir çözümdür ancak iki haftayı aşan kullanımlarda ödem oluşmasına sebebiyet vermektedir. İki tatlı kaşığı meyan kökü yaprağı üzerine bir bardak su ilave edilir ve ocak üzerinde on dakika boyunca ısıtılması beklenir. Ardından ağzı kapatılarak bir süre dinlenmesi için beklenir ve süzülerek tüketime hazır hale getirilir. Günde üç defadan fazla tüketilmemesinde fayda vardır.

Kabızlığa İçin Bitkisel Kürler Nelerdir?

Ebegümeci kabızlığı önleyip sindirimi kolaylaştıran bir etkiye sahiptir. Mide ağrısını hafifletip krampları önlemeye yardımcıdır. Bir bardak su ocakta kaynatılıp üzerine İki tatlı kaşığı ebegümeci (10 g) ilave edilerek ağzı kapalı şekilde demlenmeye bırakılır. On dakika demlendikten sonra süzerek tüketebilirsiniz günde üç bardaktan fazlasının tüketilmemesinde fayda vardır. Kaynanadili bir diğer kür tarifidir. Kabızlıktan dolayı şikayetiniz varsa bu bitki size mucizelerini sunacaktır kaktüse benzediği için ot olarak düşünülmese de sanılanın aksine büyük faydalar sağlar. Kaynatılmış su üzerine bir parça kaynanadili ilave edilip demlenmesi için on dakika boyunca beklenir ve ardından kanana dili çıkartılarak tüketime hazır hale gelir. Kabızlık için uygulanan bitkisel çözümler ve kürler doktor izni alındıktan sonra uygulanmalıdır.

  • kabızlık nedir
  • kabızlık için bitkisel kürler
  • kabızlık için bitkisel çözümler
Yorumlar
Kamile Umut Arkadaşlar kabızlık probleminiz varsa öncelikle suyu çok içmelisiniz. Lifli gıdalar tüketmek gerekiyor. Keçiboynuzunu ağızda kemirmek de kabızlık için epey etkili oluyor. Sebze ve meyve tüketerek sindirimi rahatlatmanız gerekiyor. cevapla
yorum yaz
Kol İnceltmek İçin Egzersiz ve Diyet