Kalp pili nedir? Fiyatları ne kadar? Ne işe yarar?
Sağlık

Kalp Pili Nedir? Fiyatları Ne Kadar? Ne İşe Yarar?

17 Eylül 2018 - 15:12:55

Kalbin bazı dönemlerde yetersiz çalışması tüm vücudu etkileyeceğinden bazı işlemler kalbin eskisi gibi çalışmasını sağlayarak kişinin norma hayatına dönmesini sağlayacaktır. İstemsiz bir şekilde kalp sorunlarının ortaya çıkması kalp pili ile giderilerek kişinin kalbinin düzenli çalışmasında etki gösterir.

Kalp Pili Nedir? Nasıl Olur?

Kalp vücudun tüm yaşam fonksiyonlarının gerçekleştirilmesini sağlayan organlardan biridir. Vücudun tüm ileti sisteminin ana merkezi olan kalbin düzenli çalışması kişinin sağlık bakımından sorun yaşamasına engel olur. Kalbin düzenli çalışması tüm hayati fonksiyonların devam etmesini sağlar. Kalpteki herhangi bir aksaklık kişinin vücut sağlığını tehdit eder. Kalbin yetersiz olması kişinin hayatını kaybetmesine neden olacaktır. Kalbin vücuttaki görevini tam anlamıyla yerine getirememesi durumunda işlevsel bozukluğun giderilmesi için kalp piline ihtiyaç duyulur.

Kalp Pili Ne Zaman Takılır? Faydaları Nelerdir?

Genellikle yaşlılarda daha sık tercih edilen kalp pili operasyonları kalbin düzenli çalışmasına yönelik yapılan operasyonlardır. Kalbe takılan pil organın daha verimli çalışmasını sağlayarak kişinin hayatta kalmasına yardımcı olur. Kalp pilinin vücuda uyum sağlaması için belli bir süre geçmesi gerekmektedir. Uzun süre kalbin çalışmasında sorun yaşayan kişilerde kalp pilinin takılarak eskisinden daha iyi çalışmaya başlayan vücutta değişimler söz konusu olabilmektedir.

Kimlere Kalp Pili Takılır?

Kalp pili özellikle kalbin çalışması ile ilgili rahatsızlıkları olan kişilerde kullanılmaktadır. Kalp pili ameliyat ile hastaya takılarak vücuttaki kalbin görevini yerine getirmesi sağlanır. Tüm hayati fonksiyonlar kalp tarafından yerine getirilmektedir. Bu nedenle kalp sağlığına da önem verilmelidir. Kalp yeteri kadar çalışmadığında kişinin bazı hastalıklar ile karşılaşması da kaçınılmaz olacaktır. Çünkü vücuttaki tüm kanı temizleyen ve kirli kanın temizlenmesini sağlayan kalp kişinin diğer iç organlarına da zarar verebilmektedir. Kalp kasına yerleştirilen kalp pili kişinin kalbinin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Böylece kalp kasları çalıştıkça nabız normale döner. Ani nabız düşmesi ve yükselmesi meydana gelmez. Kalp pili olan kişilerde kalbin çok fazla yorulmaması gerekmektedir. Kalp yoruldukça daha fazla kan pompalar. Bu yüzden sürekli olarak kişinin kalbi yormayacak bir şekilde yaşamını sürdürmesi gerekmektedir.

Kalp Pili Ne İşe Yarar?

Kalbin vücuttaki görevini yerine getirmekte zorlanması ve tam işlevini yapamaması kalp pilinin takılması için uygundur. bu nedenle kalp pili ameliyatı olan kişilerin bundan sonraki yaşamlarında daha sakin ve kalbi yormayacak şekilde yaşaması gerekmektedir. Kalbin yorulmasına sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması henüz kalp pili yeni takılmış biri için oldukça etkilidir. Çünkü kalp piline uyum sağlamaya çalışan kalp kasları yeni düzenin ritmini bulmak için farklı etkiler yapabilmektedir. Bu dönemde kalbin sık sık durması ya da ağrı yapması kaçınılmaz olacaktır. Kişinin kendini yormaması ve özellikle stresli ortamlardan uzak durması gerekmektedir. Kalp pili zamanla vücutta uyum sağlayarak uzun süre yaşamın devam etmesine yardımcı olur.

Yorumlar
Gülşah Tekin 17 Eylül 2018 - 15:22:55 Kalp pili olan hastalar ne kadar yaşarlar onu merak ediyorum. Bu pil en son çare olarak mı takılıyor? Çeşitleri bulunuyormuş duyduğuma göre. Kalp rahatsızlığım olduğu için doktor pil takabileceğini söyledi. Ben biraz endişeliyim ama daha iyi olabilirsin bu şekilde dedi.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: