Ani göz bulanıklığı neden olur? Nasıl geçer?
Sağlık

Ani Göz Bulanıklığı Neden Olur? Nasıl Geçer?

17 Eylül 2018 - 11:22:40

Kişilerin, herhangi bir nesnenin ayrıntıları görememesi ve netliğin kaybolması durumu göz bulanıklığı olarak isimlendirilmektedir.

Ani Göz Bulanıklığı Neden Olur?

Ani göz bulanıklığı sorununun ortaya çıkmasına sebep olan etmenlerin çoğu hatalıklardır. İnsanlarda belirli hastalıkların ortaya çıkışı ile birlikte gözlerde bulanıklık şikayetleri gelmeye başlar. Bu şikayetler, hastalıkların belirtilerinden birisi olarak kabul edilmektedir. İlk olarak yüksek tansiyon sorunu olan kişilerde gözlerde bulanıklık sorunu çok sık görülmektedir. Bunun yanında şeker hastalarının da göz sağlığı her zaman tehdit altında olurken bulanıklık olarak kendisini gösterebilmektedir. Mini felç olarak isimlendirilen sağlık olayı da kişilerde bulanık görme sorununu ortaya çıkarır. Küçük bir damarda yaşanan tıkanıklık vücutta yer alan sinirleri hedef alırken eğer hedefte göz olursa bu durum bulanıklığa sebep olabilmektedir.

Ani Göz Bulanıklığına Sebep Olan Göz Rahatsızlıkları Nelerdir?

Gözde yaşanan bazı sorunlar da bulanık görmenin başlıca sebepleri arasında sayılabilmektedir. İlk olarak miyopluk ya da diğer bir tabirle uzağı görememe sorunu varsa bu kişilerde bulanıklık da çok yaygındır. Bunun yanı sıra son dönemde birçok kişide ortaya çıkan göz tansiyonu sorunu da bulanıklığa sebep olmaktadır. Göz tansiyonu bazı sinirleri zedeleyebildiğinden bu sorun ortaya çıkmaktadır. Eğer kişilerde bu hastalıklar bulunuyorsa ve gözlerinde bulanık görme sorunu da yaşıyorlarsa tedavilerde bunu dile getirmeleri ve buna uygun bir tedavi almaları gerekmektedir.

Ani Göz Bulanıklığına Sebep Olan Çevresel Etmenler Nelerdir?

Gözlerde yaşanan bulanıklık sorunlarında tek sorumlu hastalıklar değildir. Bazen insanların kendi attıkları adımlar da gözlerde bulanıklığın olmasına sebep olur. Göz lensi kullanan kişilerin lenslerinde oluşan kaymalar ve buğulanmalar ciddi şekilde bulanık görmeye sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra aşırı alkol ve sigara kullanımı da göze bu şekilde bir zarar verebilmektedir. Düzenli olarak bu zararlı maddeleri tüketen kişilerde ani göz bulanıklığı sorunu baş gösterebilir. Hamile bayanlarda da bazen bu durum söz konusu olmaktadır. Genelde bayanları son derece endişe ettiren durumlardan birisidir ancak hamilelik sonrasında ortadan kalkmaktadır.

Ani Göz Bulanıklığı Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Olur?

Gözlerde bulanıklığa karşı uygulanabilecek çok sayıda yöntem yer alır. İlk olarak bunun çözümü için üretilen gözlükler kullanılabilmektedir. Buna ek olarak bu amaçla da lens kullanımı seçenekler arasında yer alırken son seçenek olarak lazerle göz ameliyatı sunulmaktadır. Bunların yanında gözlerde bulanıklığa sebep olan bir hastalık varsa bu hastalığın ortadan kaldırılması da etkili olacaktır. Eğer kişilerin şeker hastalıkları bulunuyorsa bu hastalığın tedavi edilmesi ya da kan şekerinin uygun değerlerde tutulması ile sorun çözülebilir. Benzer bir durum yüksek tansiyon problemi olan kişiler için de söz konusu olmaktadır. Ani göz bulanıklığı problemi ortaya çıkan kişilerin bu konuda çok fazla endişe etmemesi ve güvenilir bir göz doktoruna giderek muayene olması gerekmektedir.

Yorumlar
Gürkan Uğur 17 Eylül 2018 - 11:32:40 Bazen sabah uyandığımda ani göz bulanıklığı ve ardından baş ağrısı yaşıyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Her zaman olmuyor ama olduğunda baya rahatsız ediyor. Tansiyona bağlıyorum ya da açlık şekerim mi düşüyor acaba diye ama emin olamıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: