Karanfil yağı ne işe yarar? Faydaları ve yapımı
Sağlık

Karanfil Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Yapımı

18 Mart 2018 - 17:01:01

Karanfil yağı distilasyon tekniği ile elde edilen diş ağrılarından mide kramplarına kadar pek çok hastalıkla kullanılan bir yağdır. Karanfil bitkisi birçok vitamin ve mineralden zengindir. Anadolu'da pek çok yörede kullanımı yaygın olan bu bitkinin Hint ve Çin kültüründe de birçok hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Karanfil Yağı Ne İşe Yarar?

Karanfilden elde edilen yağ demir, magnezyum, A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Aynı zamanda parfüm ve kozmetik sektöründe de kullanılmakta olan karanfil Amerika ve birçok Avrupa ülkesinden sonra ülkemizde de sigara sektöründe kullanılmaya başlamıştır. Çünkü diğer türlerine nazaran daha az zararlıdır.

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Karanfil yağının en belirgin ve en çok kullanıldığı alan ağız ve diş sağlığıdır. Diş eti iltihaplanması, ağız yaraları, ağız ülseri, boğaz şişliği gibi birçok hastalıkta tedavinin en iyi yöntemi karanfil yağı özünden geçmektedir. Karanfil diş hastalıklarının tedavisinde kullanılan öjenol bileşiğini yoğun miktarda ihtiva etmektedir. Bu nedenle diş hastalığı tedavisinin vazgeçilmezidir. Hatta dolgu imkanı olmayan ya da geç yapılması gereken zamanlarda diş çürümesinin durdurulması için bile kullanılmaktadır. Antiseptik etkisi sayesinde vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan hemen hemen bütün enfeksiyon ve iltihaplanmaları iyileştirici etki göstermektedir. Aynı şekilde bıçak kesiği, yaralanma, darbeye bağlı kanama, böcek sokması gibi birçok ani ve tehlikeli durumda yara temizleyici olarak kullanılabilir.

Karanfil Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

Cilt sağlığı için: Sivilce sorunu olanlar ve problemli bir cilt yapısına sahip olanlar kesinlikle karanfil yağını denemeli. Sivilceden dolayı oluşan şişkinlik ve iltihabı yok ederken aynı zamanda sivilce izlerinin de hafiflemesini sağlar. Aynı zamanda kırışık ve lekeler için de en doğal tedavi yöntemidir.

Stres ve sinir sistemi için: Karanfilin uyuşturucu ve yatıştırıcı bir etkisi vardır. Özellikle stresle baş etmekte zorluk geçen, gerginlik yaşayan ve sürekli depresif bir ruh halinde olan bireyler karanfil yağını etkili bir çözüm olarak kullanabilirler. Hafızayı güçlendirici etkisi bulunduğu için unutkanlık şikayeti olan kişiler kullanmayı ihmal etmemelidir.

Ağrı kesici şeklinde: Baş ağrısı başta olmak üzere vücuttaki birçok bölgede ağrıyı yok edici derin etkileri bulunmaktadır. Ağrıyan bölgeye uygulandığı zaman hızlı bir şekilde yatıştırdığı bilinmektedir.

Saç sağlığı için: Saç kökünü besleyerek saç tellerini güçlendirir ve saç kırılmalarını önler. Aynı zamanda saç derisini güçlendirir ve saça doğal bir parlaklık ve ipeksi bir yumuşaklık kazandırır. Özellikle şampuan ve saç kremi sektöründe ve saç maskelerinde karanfil özütlerinden bolca kullanılmaktadır.

Yemeklerde kullanımı: Yemeklere hoş bir aroma ve lezzet kattığı için mutfağınızda yer verdiğiniz karanfile kesinlikle bayılacaksınız.

Kozmetikte kullanımı: Sabun yapımında ve parfüm kullanımında esansından bolca yararlanılmaktadır.

Karanfil Yağı Yapımı Nasıl Olur?

Malzemeler:

  • 100 ml doğal sızma zeytin yağı
  • 100 gram karanfil

Yapılışı: Zeytin yağını ve karanfili ısıya dayanıklı cam bir kavanozun içine alalım. İyice karıştırdıktan sonra kapağını kapatıp su ile dolu bir tencereye alalım. Su kaynamaya başladıktan sonra tencerenin altını kısıp on beş dakika daha kaynatalım. Daha sonra soğumaya bırakıp karanfilleri süzelim. On gün kadar fırsat buldukça kavanozu çalkalayalım. Artık kullanıma hazır bir doğal karanfil yağınız var.

Karanfil Yağı Fiyatı Ne Kadar?

50 mili litrelik şişelerinin fiyatı 12 lira olan karanfil yağını aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Karanfil Yağının Yan Etkileri Nelerdir? Zararları Var mı?

Sinirleri zayıf olan bireylerde aşırı karanfil yağı kullanımında ani depresif ataklara sebep olabilir. Hamile ve emzikli kadınlar doktora veya bir uzmana danışmadan kullanabilir. Alerjik rahatsızlığı fazla ve cildi hassas kişiler de dikkat ederek kullanmalıdır.

Yorumlar
Ayşe Çoban 18 Mart 2018 - 17:11:01 Karanfil yağı ne kadar? Yapımı kolay mı? Kendimiz yapabilir miyiz? Cinsellik dahil birçok alanda faydası var diye duymuştum. Ağız kokusunu giderme konusunda çok etkili oluyor. Genelde bunun için kullanıyorum ben. Ama yağını kullanmadım henüz.cevapla
Nermin 25 Şubat 2019 - 16:37:38 Karanfil yağının cinsel faydaları hakkında ne gibi faydaları oluyor tam olarak bilmiyorum. Eşim için almayı düşünüyorum ama nasıl kullanacağız onu da bilmiyorum. Bu yağı içmek mi gerekiyor yoksa uygulama şeklinde mi kullanılıyor bilgi verirseniz sevinirim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: