Karın Egzersiz Hareketleri Nelerdir? Karın Egzersiz Aleti Nedir? İşe Yarıyor mu?
Zayıflama

Karın Egzersiz Hareketleri Nelerdir? Karın Egzersiz Aleti Nedir? İşe Yarıyor mu?

19 Nisan 2020 - 20:41:09

Karın egzersiz hareketleri; bu bölgedeki kasların çalışmasını sağlayarak yağ yakımının gerçekleşmesine katkı sağlayan yöntemlerdir. Fazla kilolarından kurtulmak ya da bölgesel zayıflamak isteyenler için uygulanabilecek birçok hareket bulunmaktadır.

Karın Egzersizleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Kilo alımının en kolay şekilde gerçekleştiği yer göbek bölgesidir. Göbek bölgesindeki yağlanma hem fiziksel olarak kötü görünür hem de iç organlarda birtakım yan etki meydana getirebilir. Fit kalmak, formu korumak ve ideal vücut ölçülerine sahip olmak için karın egzersizleri uygulamak gerekmektedir. Karın yağlarını yok eden, kasları güçlendiren hareketler oldukça çeşitlidir ve evde uygulanabilecek şekildedir.

Karın hareketleri arasında en fazla bilinen ve uygulanan hareket plank egzersizidir. Rektus kasları, çapraz karın kasları, yan karın kasları ve kalça kasları olmak üzere geniş bir bölgenin aktif hale gelmesini sağlamaktadır. Duruşu düzelten, metabolizmayı hızlandıran plank hareketi oldukça zor bir harekettir. Fakat etkisi çok fazladır. Bir diğer hareket olarak mekik sayılabilir. Mekik de aynı şekilde karın kaslarının güçlenmesini sağlayan bir harekettir. Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu egzersiz yöntemi doğru nefes alma yöntemi ile uygulandığı zaman oldukça etkilidir. Bunların yanında karın bölgesinin alt kaslarını çalıştırmak için yapılan leg raise egzersizi de bacakların yukarı kaldırılması ile bir harekettir. Aynı şekilde bu bölgedeki yağları eritir ve karın bölgesinde sıkılaşma meydana getirir.

plank

Yağ Yakan Karın Hareketleri Nelerdir?

Göbek bölgesinde meydana gelen yağlanma oldukça kolay bir şekilde gerçekleşirken, bu yağlardan kurtulmak sanıldığının aksine hayli zordur. Karın kaslarının aktif hale gelebilmesi için birtakım egzersizlerin uygulanması şarttır. Kollarımız ve bacaklarımız gün içerisinde devamlı çalışırlar. Fakat karın bölgesi için aynı şeyi söylemek oldukça güçtür. Yağ yakan karın hareketleri ile bu bölgedeki kilolardan kurtulmak mümkündür.

Etkili karın hareketlerine baktığımızda, göbek bölgesinin alt kaslarını çalıştıran flutter kicks hareketini görebilir. Bu hareket düz bir zemine uzanıp, ellerin uzun bir şekilde kalçanın altına alınıp, bacakların düz bir şekilde tekme atar gibi havaya kalkması ile uygulanır. Bu hareketin yanı sıra pilates topu ile yapılan swiss ball crunch, mountain climbers, arms-high partial sit up gibi hareketler de bulunmaktadır. Bunlardan birini ya da birkaçını uygulayarak kısa sürede karın yağlarından kurtulabilirsiniz.

Flutter kicks

Karın Egzersiz Aleti Nedir? İşe Yarıyor mu?

Egzersiz tekeri olarak da nitelendirilen karın egzersiz aleti işe yarıyor mu diye oldukça merak edilmektedir. Bu alet, karın kaslarının aktifleşmesi ve güçlenmesi için faydalı olan, buradaki fazla yağların yakılmasına destek olan bir alettir. Tekerlekli olması kolay kullanımını sağlamaktadır. Karın kası antrenmanlarından daha etkili sonuçlar almak isteyenler için oldukça kullanışlı bir alettir. Bu alet karın kaslarının yanı sıra kol, omuz, sırt ve göğüs kaslarının çalışmasına da yardımcı olmaktadır. Daha önce denememiş ve karın kası yapmamış kişiler için zorlayıcı olabilir. Bu nedenle dikkatli ve dengeli kullanılmalıdır.

Egzersiz Tekerleği Kullananlar ve Zayıflayanlar

Eğer ki evde egzersiz yapmak istiyorsanız egzersiz tekeri ile dilediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Karın egzersizi için bu spor atletini kullananlar kısa süre içerisinde zayıflama etkisi gördüklerini belirmektedir. Sizler de bu şekilde zayıflayanlar gibi kısa süre içerisinde sıkılaşma sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: