Sağlık 30 Ocak 2021 - 18:41:25

Kasık Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı ve Tedavisi

Kasık Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı ve Tedavisi

Kasık fıtığı; karın duvarı fıtıkları arasında en sık rastlanılan, çoğunlukla ağır kaldırmaya bağlı olarak meydana gelen ve aynı zamanda doğuştan da oluşabilen bir rahatsızlıktır.

Kasık Fıtığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Erkeklerde kadınlara göre yaklaşık olarak 3 kat daha fazla görülen kasık fıtığı, karın içerisinde yer alan dokuların dışarı çıkıp cilt üzerinde şişlik yapması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yeni doğal bebeklerde ve ileri yaşlarda hemen herkeste görülebilen bu rahatsızlık asıl olarak karın duvarının zayıf olduğu bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Genel olarak karın içerisinde yer alan organlardan olan bağırsağın karın duvarını zayıf bir bölgesinden dışarı doğru çıkması sonucunda kasık fıtığı meydana gelmektedir.

Erkeklerde daha fazla meydana gelen kasık fıtığının nedeni henüz anne karnındayken gelişim sırasında normal olarak kasıklarda meydana gelen açıklıklar doğum sonrasında kapanır. Bu açıklık kapanmadığı zaman ise fıtık meydana gelir. Bazı durumlarda doğumdan kısa süre sonra ortaya çıkarken bazı durumlarda ilerleyen zamanlarda ve ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Aşırı kilolu olmak, çok fazla yük taşımak, ani hareketler yapmak ve kronik öksürük gibi durumlar fıtığın oluşmasına neden olabilir. Kasık fıtığı zararları olan fakat tedavisi bulunan bir rahatsızlıktır.

Toplumda he 3 erkekten birinde görülen kasık fıtığının çeşitleri; direkt herni, indirekt herni ve femoral herni olmak üzere 3 tanedir.

Direkt Herni: yarım ay şeklinde olup çok büyük değildir. Kasların zayıflamasına bağlı olarak ileri yaşlarda meydana gelmektedir. Direkt olarak karın duvarından çıkarak meydana gelir. İki taraflı olabilmektedir. Karın içerisine el ile itilebilir ve inguinal kanalından çıkmaz. Genellikle ayakta ve karın içerisinde basınç oluşturan hareketlerde meydana gelir.

İndirekt İnguinal Herni: Çok sık rastlanılan bir türdür ve kadınlara göre erkeklerde yaklaşık 10 kat daha fazla oluşmaktadır. Doğumsaldır ve her yaşta görülebilir. Tek taraflı olur ve büyük olabilmektedir.

Femoral Herni: Daha çok kadınlarda görülen bir fıtık çeşididir. Kasık bölgesinde bulunan ve bacağa giden ana damarların geçtiği yaklaşık 2 cm uzunluğundaki dar açıklıkta meydana gelir. Fiziksel zorlanma ya da gebelik sonrasında meydana gelir.

Kasık Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Kasık bölgesinde kabarıklık ve şişlik ile kendini belli eden kasık fıtığı, bazen herhangi bir şekilde belirti meydana getirmez ve rutin muayene sırasında anlaşılır. Akut olarak bir belirti göstermese de gevşeme sırasında kişinin kasığında bir ağrı meydana gelebilir. İçe kolayca bastırılabilen ve yumuşak olan bu şişlikler karın basıncının artmasına neden olan durumlar sonrasında meydana gelmektedir. Kişi yattığı zaman yok olmaktadır. Şişlikler üzerinde meydana gelen ağrı ve yanma hissi diğer belirtiler arasında gösterilmektedir.

Ağır bir şey kaldırmanız halinde görülen basınç, ağrı ve acı hissi kasık fıtığının belirtileri arasında gösterilmektedir. Bu ağrı yemeklerden sonra da meydana gelebilir. Ayrıca bu rahatsızlık bazı durumlarda kabızlık meydana getirebilir. Bazı durumlarda fıtık testise inebilir ve o bölgede şişlik meydana getirebilir.

Kasık Fıtığı Neden Olur?

Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülen kasık fıtığı, henüz ana karnında iken testislerin inguinal isimli iki ayrı kanaldan geçerek gebeliğin son iki ayında torbalara doğru inmesi sırasında meydana gelen açıklığın kapanmaması durumundan meydana gelir. Normalde kasların gelişmesi ile kendiliğinden kapanması gerekirken açık kalabilir ve bu da fıtığı oluşturur. Bunun yanı sıra diğer kasık fıtığı nedenlerini şöyle belirtmek mümkündür:

 • Bağ dokularının zayıflaması
 • vücutta kolajen sentezinin azalması
 • Aşırı zayıflama
 • Yaşlılık
 • Kilo alma
 • Ağır kaldırma
 • Ikınma ve kabızlık
 • Gebelik ve geçirilen bazı travmalar
 • Karın içerisinde meydana gelen tümörler

Yukarıda saymış olduğumuz nedenlerin yanı sıra aynı zamanda kronik akciğer rahatsızlığı, kronik olarak sürekli meydana gelen kabızlık, prostat hastalığı, genel faktörler, aşırı egzersiz yapmak, sigara kullanmak ve daha önce fıtık ameliyatı olmak gibi sebepler de bulunmaktadır.

Kasık Fıtığının Zararları Nelerdir? Ağrısı Nereye Vurur?

Karın, bel, kasık bölgesinde hissedilen kasık fıtığı ağrısı, erkeklerde testis bölgesinde de hissedilebilmektedir. Eğer ki ağrıda azalma meydana geliyorsa hastalığın ilerlemesi söz konusu olabilir. İştahsızlık, kusma ve mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilen bu rahatsızlık, yüksek ateş, gaz, ortaya çıkan şişlikte morarma, yüksek ateş ve nabzın yükselmesi gibi durumlar meydana getirebilmektedir. Kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı ve Tedavisi

Birçok kişide meydana gelen kasık fıtığının tedavisi ilaçla yapılamadığı için ameliyat yolu ile iyileşme sağlanmaktadır. Ameliyat edilmesi mümkün olmayan kişiler için uzman hekim tavsiyesi ve kontrolünde kasık bağı kullanımı söz konusu olabilir. Bacak hareketlerini kısıtlayan kasık bağı, fıtığın dışarı çıkmasını önleyen bir yöntemdir. Fakat bunun kenarından çıkarsa fıtıkta boğulma söz konusu olur. Bunu önlemek için ameliyat gerekli görülmektedir.

Kasık fıtığı ameliyatında bazı durumlarda lokal anestezi uygulansa da çoğunlukla genel anestezi ile tedavi gerçekleştirilmektedir. Açık ya da kapalı şekilde yapılabilmektedir. Ameliyattan birkaç saat sonra hasta yemek yiyebilir. Yaklaşık olarak 8 saat sonra da ayağa kalkabilir. 1-1,5 ay boyunca ağır kaldırmamaları tavsiye edilir. Düzenli ve dengeli beslenme, gerekli zamanlarda kontrole gitme gibi durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • kasık fıtığı
 • kasık fıtığı nedir
 • kasık fıtığı zararları
 • kasık fıtığının çeşitleri
 • kasık fıtığının belirtileri
 • kasık fıtığı neden olur
 • kasık fıtığının tedavisi
 • kasık fıtığı ameliyatı
 • kasık fıtığı ağrısı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme Varmı? Nasıl Olur?