Yaşam 28 Mayıs 2021 - 21:14:11

Kokonat Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Fiyatı

Kokonat Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Fiyatı

Kokanat yağı cilt, saç ve benzeri birçok alanda kullanılan ve faydaları olan yağ türlerinden biridir.

Kokonat Yağı Nedir, Ne Demek?

Diğer ismi Hindistan ceviz yağı olan kokonat yağı ağacı tropik alanlarda yetişmektedir. Meyveleri kalın ve kabukludur. Palmiye türü olarak tarif edilen Hindistan cevizi yenilir. Meyvenin yağı insan vücudunda birçok bölgede kullanılmaktadır. Yağın elde edilme şekli ise meyvenin beyaz etli kısmı kurutulur ve soğuk sıkım tekniği ile yapılır. Yirmi bir farklı kullanma çeşidi olan yağ cilt, saç, tırnak gibi bölgelere fayda sağlar.

Kokonat Yağının Faydaları Nelerdir?

Yağın saça olan en önemli faydası verdiği yumuşaklıktır. Saçların parlak ve yumuşak olmasını sağlar. Saça uygulanan yağ etkisini hemen göstermeye başlar. 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı masaj yapılarak saça uygulanır. Minimum on dakika kadar saçta beklemesi tavsiye edilir. Sonrasında durulama yapılır. Tercih edilen yağın orijinal olması gerekir. Buklelerin sakin durmasını sağlar. Hindistan cevizi yağını buklelere sürerek düzgün durmasını ve parlak görünmesini sağlamak mümkündür. Saç bitlerinden bu yağ ile kurtulmak kolaydır. Hindistan cevizi yağının içine elma sirkesi ilave edilir. Elma sirkesiyle ıslatın saç yıkamadan kurumaya bırakılır. Sirkenin kurumasından sonra saça bol oranda hindistancevizi yağının uygulanması tavsiye edilir. Saça uygulanan yağ ile masaj yapılır. Saç bu şekilde bir süre bırakılır. Saçlar ince bir tarak yardımı ile taranır ve şampuanlanarak durulama aşamasına geçilir. Yağ hissinin saçlardan tamamen çıkması için iki defa durulama yapılması gerekebilir. Uygulama bitlerin ortadan kaldırmasının yanı sıra saçların ışıltılı ve yumuşak olmasını sağlamaktadır.

Kokonat Yağı Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda cilt bakımı için çok fazla tercih edilen Kokonat yağının cilde faydaları çeşitlidir. Yüz bölgesine uygulanan yağ ile maske yapılmaktadır. Bir miktar yağ ile cilde masaj yapılabilir. Ense, diz, dirsek ve ellerin arka bölgelerine Hindistan cevizi yağı ile masaj yaparak bu alanların yumuşamasını sağlamak mümkündür. On dakika beklenildikten sonra yağ sürülen yerler yıkanabilir. Hindistan cevizi ile maske yapmak için 1 yemek kaşığı esmer şeker ve 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı karıştırılır. Sonrasında karıştırılan maske ile cilt ovulmaktadır. Cilt anında pul pul dökülmekte ve nemlenmektedir. Bu işlem sayesinde cildin pürüzsüz olması kaçınılmazdır. Bunun yanı sıra karışımın içine bir miktar tuz eklenebilir ve karışım ayaklara uygulanır.

Kokonat Yağı Kullanım Alanları Nelerdir?

Hindistancevizi yağı pamuğun üzerine dökülür ve bu pamukla makyaj silinebilir. Suya dayanıklı olan makyaj malzemelerinin kolay bir şekilde çıkarılmasına yardım eder. Makyajın silinmesinden sonra yüzün ılık su ile yıkanması önerilir. Kokonat yağı ayak kokusunu önleme özelliğine sahiptir. Ayakların sabah ve akşam olacak şekilde günde iki defa bu yağ ile ovulması koku problemini ortadan kaldırmaktadır.

  • kokonat yağı
  • kokonat yağı nedir
  • kokonat yağının faydaları
Yorumlar
Mine Baykal Hindistan cevizi yağının fiyatı ucuz ve devamlı satın alıyorum. Genelde saçıma kullanmayı tercih ediyorum. Saç bakımı için gerçekten oldukça etkili oluyor. Yemek için nasıl kullanılır? Kalorisi çok yüksek mi? Faydaları neler olur? cevapla
yorum yaz
Krup Nedir? Krup Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi