Mide bulantısına ne iyi gelir? Bulantıya iyi gelen içecekler ve yiyecekler
Sağlık

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Bulantıya İyi Gelen İçecekler ve Yiyecekler

29 Mayıs 2018 - 03:04:15

Mide bulantısı, psikolojik veya fiziksel nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelen bir sağlık problemidir.

Mide Bulantısı Nasıl Olur?

Bazı zamanlarda sıcak havanın etkisi, bazen de aşırı yağlı, şekerli besinlerin tüketilmesi ve yorgunluktan dolayı meydana gelebilmektedir. Aç olmak ve kronik bir hastalığın olması da bu rahatsızlığın oluşmasına neden olur. Bu rahatsızlığın meydana gelmesine neden olan besin veya etkenler insanları vücut yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bir kişiye iyi gelen bir besin diğer insanın vücudunda probleme yol açabilir. Mide bulantısı sorununa iyi gelen besinlerden yardım alarak bu hastalığı gidermek mümkün olabilir.

Mide Bulantısının Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

İnsan vücudundan meydana gelen her durumun beyinle alakalı bir temeli bulunmaktadır. Omurilik sıvısıyla ve beyinle ilgili olarak meydana gelen problemler çeşitli rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bireyin yaşadığı kaygı, stres, mutsuzluk duyguları fiziksel olarak vücut tarafından çeşitli tepkileri de beraberinde getirmektedir. Son dönemlerde kadınlarda görülen sıfır beden olma isteği mide bulantısını beraberinde getirir. İdeal kilosunda olmasına rağmen zayıflamak isteyen kişilerin yeme isteği ve sonucunda yedikleri besinleri kusmaları belli bir aşamadan sonra rahatsızlığa dönüşebilmektedir. Bu gibi durumlar için zaman kaybetmeden doktora gitmek ve tedavi yöntemini hekimin belirlemesi gerekmektedir.

Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir?

Migren rahatsızlığı, hazmetme sorunu, kimyasal toksinler, mide enfeksiyonları, sindirim sistemi ile ilgili yaşanan sorunlar, stres, kaygı, korku, heyecan, araç tutması, sıcak hava, alkol, virüs ve bakterilerin varlığı, gebelik dönemi, gıda zehirlenmesi belli başlı nedenler arasında gösterilebilir. Gebelik sürecinde, sıcak havalarda veya stresli olunan zamanlarda zencefil tüketilebilir. Zencefil çay olarak tüketilebildiği gibi küçük bir parçası çiğnenerek tüketilebilmektedir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Bir diğer doğal şifa ise limondur. Özellikle gebelik döneminde her besin güven içinde tüketilemeyebilir. Bu durumda meydana gelen bulantıların giderilmesi içim limon kullanılmaktadır. Hoş kokusu ve ekşimsi tadı ile değişik bir aromaya sahip olan limon bitki çaylarına ilave edilerek tüketilebilmektedir. Bunun yanı sıra limon koklamak, bileklere ve giysilerin yakasına limonu sürmek bulantılara iyi gelmektedir. Limon kadar etkili olan diğer besin nanedir. Nanenin ferah bir kokusu vardır. Bulantı şikayetleri için sıkça tercih edilen nane gebe kadınların vazgeçilmez besinidir. Taze nane yaprağının çiğnenmesi ve nane limon çayı olarak tüketilmesi bu sorun için faydalı bir yöntemdir. Bulantıların giderilmesini sağlayan elma lif açısından zengindir bir meyve türüdür. Kış ve yaz aylarında tüketilen elma bulantıları hafifleterek kişinin rahatlamasını sağlar. Mide bulantısına fayda sağlayan elmanın antioksidan özelliğinin olması vücudu toksinlerden arındırmaktadır. Elmayı parça halinde yavaş yavaş çiğneyerek tüketmek bulantının giderilmesine yardım eder. Kişinin bulantı sebebi kullandığı ilaç veya kronik hastalıkla ilgiliyse mutlaka hekime gidilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Fatma Dağ 29 Mayıs 2018 - 03:14:15 Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler ve çaylar nelerdir? Midem son zamanlarda çok fazla bulanıyor. Hamilelik durumum da yok sanırım üşütmeden oluyor. Bulantıyı geçirecek bitkisel çözümler nelerdir? Ne yapmak gerekir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: