Sağlık

Macadamia Yağı (Cadı Fındığı Yağı) Saç Çıkarır mı? Saça Nasıl Uygulanır?

21 Ocak 2018 - 16:49:12
Macadamia yağı (cadı fındığı yağı) saç çıkarır mı? Saça nasıl uygulanır?

Saç bakımında kullanılan bitkisel yağlar saçın daha canlı ve saç köklerinin daha kuvvetli olmasına yardımcı olmaktadır. Birçok şifalı bitkilerden elde edilen doğal bitkisel yağlar saç yapısındaki güçlülüğü ortaya çıkarmak için kullanılmaktadır. Bunlardan biri de cadı fındığı yağı adı verilen macadamia yağıdır.

Macadamia Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Çoğunlukla sıcak iklimlerde yetişen bir fındık türü olan macadamia fındıklarından elde edilen yağa macadamia yağı denmektedir. Cadı fındığı olarak bilinen bu fındık ülkemizde de yetiştirilmektedir. Macadamia fındık yağı genel olarak cilt ürünlerinde ve saç ürünlerinde tercih edilir. Kozmetik sektörünün sıkça kullandığı yağlardan biri olduğu için güzellik sektörünün vazgeçemediği bitkisel yağlardan biridir.

Macadamia Yağı Saç Çıkarır mı?

  • Saçların zamanla dökülmesi ve seyrekleşmesi kişinin bakımı ve beslenmesi ile oldukça alakalı bir durumdur. Bunun yanı sıra genetik faktörlerde saçların sağlıklı olmasında etkili olmaktadır. Dışarıdan yapılan saç bakım işlemlerinde genel olarak tercih edilen bitkisel yağlar saçların daha parlak ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.
  • Macadamia yağının hücre yenileme özelliği sayesinde saç köklerinde yenilenme sağlanır. Saç diplerinin nefes almasına yardımcı olmaktadır. Saçların uzaması için kullanılan cadı fındığı yağı kısa sürede saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur.
  • Saçların dökülmesini durduran bu bitkisel yağ düzenli kullanımda saça parlaklık vererek daha güçlü saçların çıkması için de kullanılabilmektedir. İşlem görmüş olan yıpranmış saçların çok çabuk toparlanmasını sağlayarak saç yapısına destek sağlar. Böylece kısa süre içerisinde saçların eski haline geldiği görülmektedir.
  • Macadamia yağı cilt sorunlarında da kullanılabilen önemli yağlardan biridir. Bu bitkisel yağ tüm cilde uygulanarak sağlıklı cilt yapısına sahip olmaya yardımcı olmaktadır.

Cadı Fındığı Yağı Nasıl Uygulanır?

Bitkisel yağların saça uygulanması her yağ yapısına göre farklılık göstermektedir. Cadı fındığı yağında da saçlara uygulamadan önce saç diplerine yani saç derisine uygulanması gerekmektedir. Saç derisine masaj yapılarak uygulanan yağ daha sonra saçın tamamına uygulanır. Bitkisel yağların etkinliğinin arttırılması için saçın sıcak tutulması gerekmektedir. Bu yüzden yağ sürülen saç havlu ile kapatılarak 2 saat bekletilir. Yağlı beklenen saç daha sonra saça uygun şampuan ile yıkanarak yağdan arındırılır. Haftada iki kez uygulanan bu yöntem saçın neminin de verilmesini sağlayacaktır. Eskisinden daha yumuşak ve güçlü saçların olduğu ilk uygulamadan sonra bile fark edilmektedir. Cadı fındığı yağı ayrıca saçlardaki elektriklenmeyi almak için çok az miktarda kuru saça uygulanabilmektedir.

Zararları ve Yan Etkisi Var mı?

Macadamia yağının saç üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Fakat bu yağın kullanılmadan önce kişinin alerjisi olup olmadığının testi yapılması gerekir. Bazı ciltlerde alerjiye sebep olması söz konusu olabilmektedir. Bununla karşılaşmamak için mutlaka cildin küçük bir kısmında yağ sürülerek cilt tepkisi beklenmelidir. Herhangi bir yan etki yok ise saç uzatmak için uygulanabilir.

Yorumlar
Sevil Duran 21 Ocak 2018 - 16:59:12 Macadamia yağı ne işe yarar? Cadı fındığı yağı saç dökülmesini engeller mi? Nerede satılır? Fiyatı nedir? Satın almak istiyorum ama nereden sipariş vermem gerekiyor bilmiyorum. Saçlarım çok güçsüz. Canlanmasına yardımcı olur mu?cevapla
Hilal Coşkun 25 Şubat 2019 - 16:19:18 Makademya yağını kullananlar memnun kalıyor diye duydum. Hiç denemedim çok merak ediyorum. Saçlarım önceden çok gür ve sağlıklıydı. Fakat zaman içerisinde bir hayli yıprandı ve cansızlaştı. Bu yağ tekrar eski haline döndür mü diye sormak istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: