Matcha çayı aç karnına mı, tok mu içilir?
Sağlık

Matcha Çayı Aç Karnına Mı, Tok Mu İçilir?

22 Şubat 2019 - 16:03:37

Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan matcha çayı, antioksidan açısından zengin olan bir bitkisel bir karışımdır.

Matcha Çayı Nedir? Nerede Yetişir?

Metabolizmanın hızlanmasını ve vücutta yağ yakmaya yakmasını sağlayan etkileri ile bilinen matcha çayı Japonya'da yetiştirilen maça bitkisinin yapraklarından elde edilen bir bitki çayıdır. Yeşil çay türlerindendir. Fakat normal bir yeşil çaya göre antioksidan açısından daha zengindir. Çünkü bu çayın yaprakları bir müddet gölgede bekletilir. Bu süreçte klorofil özelliği ve buna bağlı olarak antioksidan miktarı yükselir. Maça çayı yeşil ve parlak yapraklardan elde edilir. Bu yeşillik antioksidan miktarının fazla olduğu anlamına gelmektedir. Her bölgede yetişmeye uygun değildir. Yoğum miktarda Japonya'da yetişir ve yıllardır şifa kaynaklı olarak kullanılmaktadır.

Matcha Çayı Nasıl Kullanılır?

Doğal içerikli matcha çayının kullanımı farklılıklar göstermektedir. Genel olarak sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa kullanılmaktadır. Aç karnına mı, tok mu içilir diye araştırıldığında bu çayın iştah kesici özellikleri bulunduğu ve bu nedenle aç karnına içilmesinin tavsiye edildiği görülmektedir. Aç karnına tüketildiği zaman daha az yemek yenmesini sağlar. Böylece vücutta hem yağ yakımı gerçekleşir hem de yeni yağ oluşması engellenir. Sıcak bir suyun içerisinde koyacağınız maça çayının demlenmesini bekledikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Düzenli kullanım sonucunda etkili kilo verme sağlayan bu çay aynı zamanda sağlıklı ve faydalıdır.

Mactha Çayının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Doğal ve bitkisel içeriği sayesinde yıllar boyunca şifa niyetine kullanılmış olan matcha çayının en önemli özelliği içerisindeki antioksidan değerinin miktarıdır. Vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Böylece bağışıklığın güçlenmesine destek olur. Kan şekerini dengeleyici ve kolesterolü düzenleyici etkiler sunmaktadır. Vücuttaki ödemin dışarı atılmasına ve buna bağlı olarak şişkinlik gibi problemlerin giderilmesine destek olur. Metabolizmanın hızlanmasını ve dengeli çalışmasını sağlayarak sindirim problemlerinin, kabızlık gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Matcha Çayının Zararları Var mı?

Birçok kişi tarafından kullanılan matcha çayı sadece zayıflama değil aynı zamanda vücuda hem fiziksel hem de psikolojik olarak faydalar sağlamaktadır. Bu bitki çayının insan vücuduna herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat bazı durumlarda yan etkiler meydana gelebilir. Örneğin aşırı kullanım gibi durumlarda birtakım sorunlar meydana gelebilir. Maça çayı dahil olmak üzere hiçbir bitki çayını aşırı tüketmemek gerekmektedir. Özel bir sağlık problemi olan kişilerde birtakım yan etkiler meydana getirebileceği için kullanım öncesinde doktora danışılmalıdır. Hamile anne adayları herhangi bir zayıflama ürünü kullanamayacağı için bu çayı da kullanmamalıdır. Emziren anneler için ise durum biraz daha değişiktir. Bebeğin ek besine geçmiş olması ve herhangi bir sağlık probleminin olmaması gerekmektedir. Eğer ki sağlıklı biriyseniz ve kronik bir hastalıktan dolayı ilaç kullanmıyorsanız, hamilelik gibi durum söz konusu değilse rahatça kullanabilirsiniz. Çünkü matcha çayının zararlarından ziyade vücuda faydaları vardır.

Matcha Çayı Nerede Bulunur? Nereden Alınır?

Matcha çayı birçok resmi satış sitesinde uygun fiyat avantajları ile satılmaktadır. Satın alırken dikkat etmeniz gereken orjinal olmasıdır. Sizler de kilo verirken aynı zamanda vücudunuzun sağlıklı olmasını sağlamak için bu doğal bitki çayını tercih edebilirsiniz.

Yorumlar
Meral Sevinç 23 Şubat 2019 - 09:16:02 Bu zamana kadar ne denediysem bir türlü etkili olmadı ve kilo veremedim. İnternette gezinirken gördüm matcha çayını ve biraz baktım. Yorumlarını okudum araştırdım. Gördüğüm kadarıyla etkili zayıflama konusunda oldukça iyi. Orjinal sitesini buldum almayı düşünüyorum. 1 ayda ne kadar kilo verdiriyor bilen var mı? Aç karnına içildiğinde tadı nasıl olur?cevapla
bellaneva 07 Nisan 2020 - 08:53:20 Tadı normal yeşil çaydan biraz daha farklı, bir tık daha acı olabilir. Ben yeşil çayın her formunu sevdiğim için bunu da seviyorum ama siz yeşil çaydan hoşlanmıyorsanız bu çayı bir miktar sütle de tüketebilirsiniz. Aç karna içildiğinde gerçekten iştahı kapatıyor. Tek başına 1 ayda kaç kilo verdirir bilmiyorum ancak diyet ile beraber sabahları günde 1 fincan içerek haftada 1 kg ayda ortalama 4 kg verebildim. Kilo vermenin yanında cildime de çok iyi geldiğini söyleyebilirim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: