Sağlık

Mide Bulantısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

06 Ekim 2017 - 11:07:54
Mide bulantısı neden olur? Nasıl geçer?

Çoğu insanda görülen rahatsızlıklar arasında yer alan mide bulantısı ile ilgili çok çeşitli sorular mevcuttur.

Mide Bulantısı Nedir? Nasıl Olur?

Bu rahatsızlık midede meydana gelen birtakım huzursuzluklar sonucu oluşan kusma hissidir. Bulantıdan şikayet eden insanların genel olarak midesi hassas olabilir. Kişi yolculuk sırasında hoşlanmadığı bir şey gördüğü zaman midesinin bulandığını ifade eder. Kişiye kusma hissi veren bu rahatsızlık çeşitli hastalıkların hatırlatıcısı olabilir. Yaşanan rahatsızlıklara çözüm bulabilmek için öncelikle rahatsızlığın kaynağını bulmak gerekir.

Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir?

  • Bulantının meydana gelmesinde birçok çeşitli neden olabilir. Bu durumun meydana gelmesinde sık rastlanan nedenlerden birisi olarak besin zehirlenmesi gösterilebilir.
  • Mide ülseri bulantıya yol açabilir.
  • Kişinin yüksek oranda uyuşturucu ya da alkol alması bulantının meydana gelmesine neden olur.
  • Kanser teşhisi koyulmuş insanlar için kemoterapi gibi bazı özel tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedaviler bulantıya yol açmaktadır.
  • Seyahat için yapılan yolculuklarda kişiyi araç tutabilir ve bu yüzden mide bulantısı ortaya çıkar.

Midede Bulantı Neden Olur?

Kişinin karnının iç bölgesinde bağırsak ya da mide yırtılması, safra kesesi taşı, bağırsak tıkanması, apandisit, safra kesesi iltihabı gibi problemlere sahip olabilir. Bu tarz rahatsızlıklar bulantının oluşmasına yol açar. Mide ülseri ve migren gibi rahatsızlıklar bulantıya yol açan neden arasında yer alır. İleri seviyede böbrek yetmezliği yaşayan birinin bu durumu yaşaması mümkündür. Günümüz koşuşturmacasında yaşanan stres ve psikolojik nedenler de bulantıyı oluşturabilmektedir. Şeker hastalığı olan kişilerde mide geç boşaldığı için bulantının yaşanması kaçınılmazdır. Viral ya da bakterilerden dolayı oluşan ishal rahatsızlığı mide bulantısının habercisidir. Kişideki kan şekeri seviyesi kontrolsüz bir şekilde yükseldiği zaman diyabetik ketoasidoz gibi sorunlar ortaya çıkar. Ortaya çıkan sorunlar ise bulantıya neden olmaktadır. Kalp krizi, iç kulak rahatsızlıkları, kafa içindeki basınç artışı, hamilelik sürecinde oluşan hormonal değişimler, hipertansiyon gibi rahatsızlıklar bulantıya meydana getirmektedir.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Çoğu rahatsızlığa çare olan zencefil mide bulantısı rahatsızlığının geçmesi için tavsiye edilen besinler arasında yer alır. Zencefilli içecekler bulantının geçmesini sağlayan hızlandırıcılardır. Özelikle taze zencefil rahatsızlık sürecinin çözüme ulaşması için doğal bir ilaçtır. Nane ve elma gibi besinler de bulantıya çözüm olabilir. Fakat bulantının devam ettiği süreçte bu besinlerden aşırı bir oranda tüketmemek gerekir. Besinler fazla oranlarda tüketilirse bulantının geçmesi söz konusu olmadığı gibi bulantı artabilir. Oluşabilecek problemlere karşı bedenin ihtiyacı kadar olan miktarda besin tüketilmelidir. Bulantı sürecinde odanın penceresi açık olabilir veya yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bulantı arttığı zaman bir iki adet nane yaprağı çiğneyebilirsiniz. Nane çayı içmek de bulantıya iyi gelmektedir. Hamile olan kadınlar bulantı yaşadıkları zaman limon kullanabilirler. Bulantıya neden olan toksinler elma sayesinde vücuttan atılarak mide bulantısı için çözüm üretilmiş olur.

Yorumlar
Hatice Arı 02 Ekim 2017 - 14:25:05 Mdie bulantısına iyi gelen şeyler nelerdir? Ben biraz üşüttüğüm zaman midem hassas olduğundan kusma oluyor. Bunu nasıl engelleyebilirim?cevapla
Aynur Kodal 23 Ekim 2017 - 12:57:58 Mide bualntısı neden olur? Nedenleri nelerdir? Midem son bir haftadır çok bulanıyor ve çok sık bozuluyor. Mide bulantısı nasıl geçer? Bitkisel yöntemler var mı işe yarar mı? İlaç kullanmk istemiyorum bu yüzden bulantıya iyi gelen şeylerden yararlanmak istiyorum.cevapla
Zeynep Sezen 03 Şubat 2018 - 11:57:29 Mide bulantısına iyi gelen ilaçlar nelerdir? Bulantı halsizlik yapar mı acaba? Tedavisi nasıl yapılır? Birkaç gündür midemde bulantı var nedenini bilmiyorum sanırım üşütmeden dolayı. Geçirmek için ne yapmalıyım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: