Normal doğum sancısı nasıl olur?
Sağlık

Normal Doğum Sancısı Nasıl Olur?

06 Ekim 2017 - 15:11:58

Kadınlar için önemli olan normal doğum, anne adaylarının en çok ilgilendiği ve sorguladığı problemlerden biri olarak karşımıza çıkar.

Normal Doğum Sancısı Nedir?

Normal doğumla ilgili birçok şey söylenmektedir. Uzmanların söylediğine göre ağrı çeşitleri arasında en zor ağrılardan birinin doğum sancısı olduğu belirtilmektedir. Doğum sancıları adet dönemlerinde yaşanan ağrıların benzeri ve daha ağrılı bir süreci olarak ifade edilebilir. Doğum sırasında bebek dışarı çıkarken rahim kasılır ve 10 cm açılmaktadır. Rahim 10 cm açıldığı için doğum sancısı adet sancılarına göre daha şiddetlidir. Teknolojinin çok gelişmediği eski zamanlarda kadınlar normal doğum yaparken şiddetli sancılar çekmekteydiler. Fakat teknolojinin gelişmesinden sonraki dönemlerde ağrısı çok az alan doğum teknikleri geliştirildiği için anne adaylarında bu teknikler kullanılmaktadır. Bu sayede doğum sancıları kadınlar için korkutucu olmaktan çıkarak daha kolay bir aşamaya gelmiştir.

Doğum Sancısı Hangi Bölgede Olur?

Doğum sancılarının hissedilme şekli araştırıldığında sancıların karın bölgesinde baskı halinde oluştuğu gözlemlenmiştir. Doğum anı gerçekleştiği zaman kadından nişan ve su gelir. Suyun gelmesi ve doğum sancılarını anne adayının hissetmesi doğumun başladığını gösteren belirtiler arasında yer alır. Belirtilerin kendini göstermesinde belli bir sıra yoktur. Belirtiler kadın ve doğuma göre değişir. Fakat bütün bu belirtilerin baş göstermesi doğumun başladığını gösterir.

Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Normal doğumun başladığını gösteren belirtiler arasında nişan gelmesi vardır. Hamilelik sürecinde kapalı olan rahmin ağız kısmında enfeksiyon ve bebeğin korunabilmesi için pelte gibi tıkaç vardır. Rahim bölgesinde gerçekleşen kasılmalar ile beraber rahim ağzı genişleme gösterir. Rahim ağzının genişlemesi sonucu rahmin ağzındaki tıkaç düşmektedir. Akıntı şeklinde gelen bu süreci fark eden kadın bedeninde bir değişiklik olduğunu rahatça anlar. Nişan geldikten sonra acilen hastaneye gidilmesi gerekmemektedir. Fakat bu sürecin oluşması kişinin doğuma hazırlaması gerektiğine işaret eder. Nişanın gelmesi doğumun bir iki gün içinde olacağını gösterir bu yüzden yapılan hazırlıklar tekrardan incelenmelidir.

Doğumda Su Gelmesi Nasıl Anlaşılır?

Kadından gelen su doğuma girildiğini gösterir. Bebeği korumaya yarayan su kesesi gerilmelerden dolayı yırtılmaktadır. Yırtılma meydana geldikten sonra amniyon denilen sıvı dış alana akmaktadır. Sıvı koyu değil açık sarı gibi bir renktedir. Ayrıca sıvının su şeklinde akışkan olduğu söylenebilir.Su kesesi yırtıldığı zaman bebek ve rahmin enfeksiyon alması çok kolaydır. Bu durumdan dolayı su geldiği taktirde acilen hastaneye gitmek gerekir.

Doğum Sanıcısı Nasıl Olur?

Normal doğumun başladığı sancıların gelmesi ile anlaşılmaktadır. Karın bölgesinde sertleşmenin oluşması doğum sürecine girildiğini göstermektedir. Normal doğum sancıları ilk olarak hafif bir şiddetle gelmektedir. Gelen bu sancılar kısa aralıklarla meydana gelir. Zaman faktörünün etkisi ile sancılar artış göstermektedir.Sancıların dayanılamayacak düzeyde şiddetli bir noktaya gelmesi ile zaman kaybetmeden anne adayı hastaneye götürülmelidir. Sancıların şiddetli bir aşmaya gelmesi rahim ağzının yeteri düzeyde açıldığını gösterir.

Yorumlar
Fidan akmeşe 02 Ekim 2017 - 14:41:44 4 aylık hamileyim normal doğumdan biraz korkuyorum. Sancısı çok mu zor olur?cevapla
Vildan Atak 27 Ağustos 2018 - 15:50:59 Normal doğum sanıcı kaçıncı haftada başlar? Nasıl anlayabilirim? Belirtileri nelerdir? Gebeliğin 8. ayına girdim. Doğumun nasıl olacağı henüz belli değil o yüzden merak ediyorum. Sancılar ne zaman belli eder kendini?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: