Sağlık

Midede Yara Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

10 Mart 2021 - 08:50:05
Midede Yara Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide yarası; midedeki asit ve sindirim sıvıları harabiyeti sonrasında meydana gelen dok kaybı olarak isimlendirilmektedir. Meydana gelen doku kaybı, sindirim sıvıları nedeniyle daha derinlere inebilir. Bu da enflamasyon olarak isimlendirilen yara oluşumuna sebebiyet verir.

Midede Yara Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülen midede yara belirtileri oldukça belirgindir ve rahatsız edicidir. Karnın üst bölgesinde yanma hissi ile kendini belli eden bu yaralar aynı zamanda gece uykudan uyanmaya neden olabilir. Mide ya da onikiparmak bağırsağının tahrip olarak doku kaybı yaşaması sonucunda ortaya çıkan mide yarası, ülkemizdeki vakalarda daha çok midede değil onikiparmak bağırsakta görülmektedir. Mide yarası görüntülerine baktığımızda ülser olarak isimlendirilen bu yapılar genellikle 3,5-5cm arasında bir genişliğe sahiptir. Genel anlamda midede yara belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Midede yanma ve ağrı oluşumu meydana gelir.
 • Bulantı oluşabilir ve kusma ile gelen bir rahatlama söz konusudur.
 • İştahsızlık ve buna bağlı olarak kilo kaybı oluşur.
 • Midede şişkinlik ve gaz görülür.
 • Sık sık açlık söz konusu olur.
 • Yemek yedikten sonra midede yanma meydana gelebilir.
 • Yemek sonrasında hazımsızlık yaşanır.

Genel olarak bu belirtiler ile kendini gösteren mide yarası aynı zamanda sırt ağrısı yapabilir. Bazı hastalarda herhangi bir semptom meydana gelmeden mide delinmesi ve kanaması söz konusu olur. Genel olarak sonbahar ve bahar aylarında belirtileri artmaktadır.

Midede Yara Neden Olur?

Genel anlamda mide yarası, mide zarında bir enfeksiyon gelişmesi sonucunda meydana gelen mide asidine karşı korumasız hale gelen midede meydana gelmektedir. Mide zarında ve dokusunda zaman içerisinde bir tahribat meydana gelir ve bu da yara oluşumuna sebebiyet verir. Bu midede yara nedenleri şu şekilde maddeler halinde sıralanabilir:

 • Helicobacter Pylori isimli bakteriden kaynaklanabilir.
 • Mideyi koruyan tabaka delinir ve mide asitlerine karşı dayanıklılık azalır.
 • Mide asidi düzensiz ve aşırı bir şekilde üretilir.
 • Gastrit, karaciğer yetmezliği ya da kalp hastalıklarının doğru bir tedavi ile iyileştirilmemesi sonucunda gelişebilir.
 • Sindirim zor olan besinlerin gereğinden fazla yenmesi ile meydana gelebilir.
 • Sigara, çay, alkol gibi zararlı maddelerin tüketilmesi sonucunda söz konusu olabilir.
 • Kullanılan bazı ilaçlar sonrasında gelişebilir.

Midede meydana gelen yara sadece mideyi değil tüm sindirim sistemini etkilemektedir. Bu yaralar birçok mide hastalığına yol açabileceği gibi kanser gibi rahatsızlıkların oluşumuna da sebebiyet verebilir. -Gastrit belirtiler oluşabilir, peptik ülser ve fonksiyonel dispepsi görülebilir. Stres, genetik faktörler, mideyi fazla doldurmak, uzun süre aç kalmak gibi durumlar da yara oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Midede Yara Varsa Ne İyi Gelir?

Mide yarası için en etkili besinler K vitamini bakımından zengin olanlardır. Bu vitamin mide dokusunda yer alan zarın iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca açık olan yaraların iyileşmesi konusunda da rol alır. Ispanak, banana, avokado, soya, çavdar unu, aspir yağı ve yonca mide ülserine iyi gelen yiyecekler arasında gösterilmektedir. Eğer midenizde yara varsa ve bu teşhis edilmişse uzak durmanız gereken yiyecekler vardır. Bunlara baktığımızda ketçap, salça turşu, soğan, sarımsak, salamura, sosis, sucuk, salam, çikolata, kurutulmuş meyveler, margarin gibidir. Ayrıca hazır çorbalar, asitli içecekler, kızartmalar, baharatlar da diğer sakıncalı besinler arasındadır. Mide ülseri diyeti kapsamında birtakım yiyeceklerin kısıtlanması bazılarının ise dengeli olarak tüketilmesi söz konusudur.

Mide Yarası Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak midesinde yara olan birçok kişi reçeteli ilaçlar ile tedavi görmektedir. Hafif ve orta dereceli rahatsızlıklarda ilaç verilebilir. Midenin aşırı miktarda asit üretmesini önleyen ve asit üreten hücreleri bloke etmeye yarayan ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra mide astarını ve ince bağırsakları koruyan ilaçlar, mide asidini etkisiz hale getiren reçetesiz ilaçlar kullanılabilir. Burada amaç ağrı ve yanmanın azaltılmasıdır. Doktor mide ülseri diyeti de tavsiye edebilir. Eğer hastalık tekrarlıyorsa, yaralar iyileşmiyorsa, kanama varsa, inca bağırsak ve midede yırtık varsa, mideden ince bağırsaklara besinler taşıyorsa mide yarası tedavisi kapsamında ameliyat gerekli olabilir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: