Sağlık

Osteoartrit Nedir? Kireçlenme Belirtileri, Egzersizleri ve Tedavisi

29 Haziran 2020 - 20:40:04
Osteoartrit Nedir? Kireçlenme Belirtileri, Egzersizleri ve Tedavisi

Osteoartrit; kireçlenme olarak bilinen, genel olarak 50 yaşın üzerinde ortaya çıkan bir çeşit eklem hastalığı olarak nitelendirilmektedir.

Osteoartrit Nedir? Nasıl Olur?

Eklemlerde yer alan kıkırdak dokunun bozulması, aşınması, incelmesi ve tahribatı sonucunda meydana gelen osteoartrit, daha çok kalça, diz, el bileği ve omurga gibi bölgelerde meydana gelen kireçlenme şeklinde tanımlanmaktadır. Eklem kıkırdağı ile birlikte altındaki kemiğinde zarar görmesi sonucunda oluşan bu durum kadınlarda erkeklere oranla yaklaşık 2 kat daha fazla görülmektedir. Hastalık önlenmediğinde ve ilerleme gösterdiğinde eklem bölgesinin en önemli yeri olan kıkırdak yapı tamamen ortadan kalkar ve kemikler birbirine sürtmeye başlar. Bu durumda ağrı oluşur ve bir tahribat meydana gelir.

Genel olarak çok ciddi bir hastalık gibi görülmese de hastaların yaşam kalitelerini önemli oranda düşüren kireçlenme, romatizmal hastalıklar bir çeşidi olarak kabul görür. Genel olarak bu rahatsızlıkların her biri lokomotor sistemde meydana gelen bozulma sonucunda oluşmaktadır. Aşınma sonucunda zamanla eklem bölgelerindeki kıkırdak kaybolur ve bunun sonucunda ağrı başta olmak üzere pek çok olumsuz faktör bir araya gelir.

60 yaş üzeri kişilerin yaklaşık olarak %28'inde bu hastalık mevcuttur. Orta yaş ve ileri yaşlarda ortaya çıkan bu durum hareket kabiliyetini sınırlayan hastalıklar arasında önemli bir role sahiptir. Genel olarak yaşlanma nedeni olarak betimlense de farklı sebeplere bağlı olarak da meydana gelebilmektedir.

Kireçlenme Belirtileri

Kireçlenme Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Dünya üzerinde pek çok kişide görülen bu rahatsızlığın ana belirtileri arasında tutulma, ağrı ve bu etkilerin meydana geldiği eklem yerlerini hareket ettirme zorluğunun görülmesidir. Fakat bu hastalık herhangi bir belirti vermeden de kendini gösterebilir. Bu belirtiler bazen gelip geçici olabilmektedir. 1-2 eklem bölgesinde görülen belirtiler ayrıca pek çok yerde de ortaya çıkabilir.

Rahatsızlığın görüldüğü eklem bölgelerinin biraz daha çıkıntılı gözükmesi ve hareket kabiliyetinin azalması diğer belirtiler arasında gösterilebilmektedir. Bu rahatsızlıktan etkilenen bölgelerde inflamasyon sonucunda hafif şişlik görülebilir. Şişlik eğer ki çok fazla büyüyorsa bu farklı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

Herhangi bir eklem bölgesi büküldüğü zaman çıtırtı ya da tıkırtı şeklinde ses gelmesi, gün sonunda ya da bir aktivite sonunda çok fazla ağrını oluyorsa kireçlenme belirtileri arasında sayabilirsiniz. Fakat teşhis için öncelikle doktora gitmeyi unutmayınız.

Osteoartrit Egzersizleri Nelerdir? Hangi Hareketler Yapılmalı?

Her güne başlarken vücudunuzu açmayı unutmayınız. Vücudunuzun gün içerisinde daha dinamik olmasını sağlamak için hareketsiz yaşamdan vazgeçin. Eklemlerde görülebilecek mekanik stresleri azaltmak için izometrik egzersizler uygulayabilirsiniz. Bu tarz egzersizler inflamasyon döneminde görülür. Kronik dönemde ise daha çok dinamik egzersizlerin uygulanması tavsiye edilir. Bunun haricinde germe ve EHA egzersizleri, su içerisinde yapılan egzersizler ve aerobik egzersizler uygulanabilecek diğer kireçlenme için diğer yöntemler arasındadır.

Kireçlenme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu rahatsızlığın kesin çözüm olarak bir tedavisi yoktur. Genel olarak osteoartrit tedavisi, rahatsızlığın meydana getirdiği semptomları gidermek üzerine uygulanır. ağrı ve iltihap için ilaç verilmektedir. Fiziksel tedavi yöntemleri ile hareket kabiliyetinin artması sağlanmaktadır. Bazı durumlarda ise cerrahi birtakım işlemler gerekebilmektedir. Hastaların tedavi aşamasında sağlıklı bir şekilde kilo vermesi, egzersiz yapması ve eklem bölgelerindeki esnekliğin artmasını sağlama yönünde tedaviler rol alır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: