Rambutan Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Türkiye'de Yetişir mi?
Sağlık

Rambutan Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Türkiye'de Yetişir mi?

25 Mart 2020 - 20:40:24

Rambutan meyvesi; antidiyabetik özelliği bulunan, enerji veren ve kilo vermeyi kolaylaştıran, mayhoş bir tada sahip, saçaklı, tropikal bir meyvedir.

Rambutan Meyvesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Demir bakımından zengin olan ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan rambutan meyvesi, dışında yer alan saçaklar nedeniyle diğer meyvelere göre oldukça farklı bir görünüme sahiptir. Ülkemizde henüz yeni yeni tanınmaya başlayan bu meyve Uzak Doğu'da sıkça tüketilmektedir. Yüksek oranda antioksidan barındıran bu meyve vücuttaki serbest radikallerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Böylece kanser gibi hastalıklara karşı vücudun korunmasını sağlamaktadır.

Rambutan meyvesi, arıların oldukça sevdiği ve vazgeçilmezi olan bir meyvedir. Bu meyveden yapılan bal oldukça faydalıdır ve zengin vitamin, mineral içermektedir. Bol yağış alan nemli topraklarda yetişen rambutan meyvesi, çabucak çürüyebilen bir meyvedir. Bu nedenle ticareti çok az sayıda yapılmaktadır. Ağaçları yaprak dökmeyen bir meyve olan rambutan, kışın bile yeşil kalmaktadır. Dışı tüylü ve saçaklı olan rambutan meyvesinin içi yumurta gibidir. Oldukça faydalı bir meyve olmasına rağmen uzmanlar çekirdeklerinin kesinlikler tüketilmemesini önermektedir.

Rambutan Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Dış kabuğunda likopen barındıran rambutan meyvesi vücuttaki hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlamaktadır. Bu da daha taze bir cildin oluşmasını sağlar. Vücutta oksidatif oranının azalmasına destek olan bu meyve özellikle gün içerisinde stresli ve yoğun bir şekilde çalışan kişiler için faydalıdır. Vücuttaki fazla toksinin atılmasını sağlayarak bağışıklığı güçlendiren bu meyve kanserli hücrelerin oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Bunların yanı sıra çocuk sahibi olmak isteyen kadın ve erkekler için faydalı etkiler oluşturabileceği belirtilmektedir.

Lif bakımından oldukça zengin olan bu meyve, sindirim sisteminin düzenlenmesine ve vücut enerjisinin artmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde diyet listelerinde kendine yer bulur. Aşırı tüketilmemesi gereklidir. Aşırı tüketimi ishal gibi hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Kronik olarak kabızlık yaşayanlar ve metabolizması yavaş olanlar için sindirim düzenleyici etki sağlamaktadır. Mide rahatsızlıklarının düzelmesine destek olur ve bunun yanı sıra vücuttaki iltihabı azaltıcı etkiler oluşturur.

Virüs ve bakterilere karşı adeta bir savunma duvarı oluşturan rambutan meyvesi bağışıklık sistemini güçlendirici etki meydana getirmektedir. Bu özelliği sayesinde pek çok hastalığın oluşumunu engellemektedir. Yaprağının ya da kabuklarının kaynatılarak yüksek ateş durumlarında tüketilebilmektedir.

Rambutanın Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Aşırı tüketilmesi sindirim sisteminde ve metabolizmada hızlandırıcı etki oluşturabileceğinden ishal gibi durumlara neden olabilmektedir. Uzmanlar ciddi bir yan etkisinin bulunmadığını belirtmektedir. Yeterli miktarda tüketildiği zaman genel vücut sağlığında oldukça faydalı etkiler meydana getirmektedir. Sindirimsel birtakım yan etki görmemek için yeterli miktarda tüketmeye özen gösteriniz.

Rambutan Meyvesi Türkiye'de Yetişir mi?

Anavatanı Endonezya olan Rambutan, Güney Doğu Asya'da yetişebilmektedir. Tropikal bir meyve olan rambutan meyvesi ülkemizde çok fazla yetişmemekte ve tüketilmemektedir. Fakat son zamanlarda bazı alanlarda kullanılmaya ve tüketilmeye başlanmıştır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: