Yaşam

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Ameliyat Sonrası Süreçte Yaşananlar

28 Eylül 2020 - 16:19:00
Saç ekimi nasıl yapılır? Ameliyat sonrası süreçte yaşananlar

Saç ekimi kadın ve erkeklerde uygulanan ve lokal anestezi aracılığı ile yapılan işlem olarak tanımlanmaktadır.

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Olur?

Kellik problemine kalıcı ve kesin bir çözüm sağlayan saç ekim işlemi cerrahi bir operasyon olarak insanlara saç hizmeti sağlamaktadır. Saç ekim işlemi yapıldıktan sonra 5-7 gün aralığında ekilen saçlar tutmaya başlar. 1 hafta gibi bir zaman diliminde saç derisi naif ve mikroplardan daha çabuk etkilenen bir noktada olmaktadır. Bu tarz problemlerden dolayı herhangi bir enfeksiyon yaşamamak ve saç derisi hassas olduğu için özenli bir şekilde saç korumaya alınmalıdır. Saç ekme işlemi yapıldıktan sonra ilk üç gün saçlarda asla yıkama işlemi yapılmamalıdır. Saçları yıkama, saç ekilme işlemi yapılan merkezde üç günün sonunda tamamlanır.

Saç Ekimi Sonrası Süreç Nasıl İlerler?

Saç ekimi süreci içerisinde saç derisinde kabuklanma, kırmızı nokta gibi rahatsız edici durumlar oluşabilir. Bu rahatsızlıklar belirli bir zamandan sonra tamamen geçer. Eğer kabuklanma uzun bir zaman geçmez ise yeni saçların uzaması ve çıkması zorlaşır. Böyle bir problemle karşılaşıldığı taktirde kişi hekime başvurmalıdır.İşlemden sonraki ilk süreçlerde saç derisinde kaşınma gibi etkiler meydana gelebilir, bu tür rahatsızlıklar için hekimin tavsiye ettiği kaşıntıyı geçiren spreyler saç derisine uygulanabilir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Toz, duman ve kir olan mekanlarda vakit geçirilmemelidir.
  • Stres gibi kişinin moralini bozan etkenlerden uzak durulmalı ve ağır iş yapmaktan kaçınmalıdır.
  • Güneş ışınlarının yoğun etkisi kişinin derisine zarar vermektedir. Pis hava ve güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kafayı sıkmayan şapka takılmalıdır. Dışarda takılan şapka kapalı ortamlarda çıkarılmalıdır. Oksijen saç derisini hızlı bir şekilde iyileştirdiği için derinin nefes almasına müsaade edilmelidir.
  • Bu süreç içerisinde kimyasal ürünler kullanılmamalıdır. Hekim kontrolünde olan ve hekimin önerdiği ürünler kullanılmalıdır.
  • Sigara ve alkol gibi vücuda zararlı olan maddeler iyileşme zamanını yavaşlatır bu yüzden saç ekimi tamamlandıktan sonraki ilk hafta bu maddelerin kullanılmamasına özen gösterilmelidir.
  • Kişiyi yoran hareketlerden uzak durmak gereklidir.
Saç Ekimi Sonrasında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saç ekimi ameliyatı yaşamış olan kişi ilk üç gün bittikten sonra bu operasyona özel olan şampuanları kullanmalıdır. Saç yıkama süreci içerisinde önerilen ürünler bir ila iki kez kullanılmalıdır. Şampuan kullanılırken saç derisine hassas bir şekilde dokunularak yıkama işlemi tamamlanmalıdır. Saçlar kurutulurken deri ve saça sert hareketlerle değil yumuşak bir şekilde havlu yardımı ile saç kurutma işlemi yapılmalıdır. Hava çok soğuk değilse ve hasta olma ihtimali yoksa çok zorunlu durumlar hariç saç kurutma makinası tercih edilmemelidir. Saç kurutma makinası kullanılırsa en düşük ayar ve uzak mesafeden kurutma işlemi yapılmalıdır. İlk zamanlarda kafaya yapılacak herhangi baskı ve darbe ihtimallerinden kaçınmak gerekir. Uyku süreci içerisinde kafanın üst tarafı olan deriye yastık değmemeli, uyku pozisyonuna ilk zamanlarda fazladan özen gösterilmelidir. Saç ekimi işlemi tamamlandıktan sonra sonrasında oldukça dikkatli olunmalıdır. Birçok kişinin yaptırmış olduğu bu işlem sonrasında sağlıklı saçlar belli bir süre sonra oluşmaya başlamaktadır.

Yorumlar
Halit Yıldırım Saç ekme işlemi nasıl yapılır? Çok acıyor mu acaba? Ektirmeyi düşünüyorum ama biraz korkuyorum diyebilirim. cevapla
Erdi Albayrak Saç ekimi fiyatları İstanbul'da ne kadar? Ekme işlemi sonrası saçlar çıkıyor mu iyi sonuçlar alınıyor mu? Kellik problemi yaşıyorum ve saç ektirmek istiyorum. Ektirenler memnun kalıyor mu? İyileşme süreci ne kadar? cevapla
yorum yaz