Sağlık 25 Kasım 2021 - 16:43:20

Akne İzleri Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Akne İzleri Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Akne izleri; sivilcelerin patlatılması sonrasında meydana gelen, deri bütünlüğünün bozulmasına neden olan kalıcı lekeler olarak tanımlanmaktadır.

Akne İzleri Nasıl Geçer?

Sivilcilerin patlatılması akne izleri oluşumunun sebeplerinden biridir. İltihaplı ve kanlı sivilceler bu izlerin oluşumunda en etken sivilce çeşitleridir. Genel olarak beyaz tenli kişilerde bu izler daha belirgin olabilir. Cilt bakımına dikkat edilmemesi, sivilceleri patlamamaya rağmen sürekli oynamak sivilcelerdeki iltihabın dışarı çıkmasına ve bu da derinin zarar görmesine, ize neden olur.

Sivilcelerin tedavi edilmesi ve temizlenmesi iz kalmaması için önemlidir. Sivilceler geçici bir sorun olmasına rağmen izleri kalıcı olabilmektedir. İltihaplanarak deriye zarar vermesi sonrasında izler meydana gelmektedir. Bu izler çoğunlukla papül, püstül veya kist gibi lezyonlardan kaynaklanmaktadır. Bu lezyonlar ne kadar büyük olursa, cilt o kadar zarar görür.

Sivilce lekelerinin iyileşmesi için öncelikle doğal yöntemlerden destek alınabilir. Maskeler ve bakım kürleri bu konusa etkili olabilir. Geçmeyen izler için ise lazer gibi estetik çözümler söz konusudur.

Sivilce İzleri İçin Maske ve Doğal Çözümler

Özellikle ergenlik döneminde meydana gelen sivilceler, hormonal değişimlere bağlı olarak meydana geldiği için cilde hasar verebilmektedir. Sivilce lekeleri için kesin çözüm arıyorsanız eğer;

Limon maskesi: 1 yemek kaşığı limon suyu ile 2 yemek kaşığı balı karıştırınız. bu iki malzemeyi karıştırıp ocakta ısıtınız. Sıcaklığı gidince yüzünüze güzelce uygulayınız. Yaklaşık olarak 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyiniz. Cildin mikroplardan arınmasını sağlayan bu maske 10 gün düzenli uygulanırsa, etki göstermektedir. Limonun içindeki c vitamini ve asitli yapısıyla lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Beyazlatıcı bir etkisi vardır. Cildinizde lekelerden kurtulurken rengini dengeleyecek ve beyazlatacaktır.

Maydanoz suyu: 1 avuç temiz maydanozu ve içme suyunu cezvede kaynatınız. Daha sonra suyunu süzünüz. Soğuduğu zaman bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayınız. Antioksidan etkisi bulunan bu karışım leke problemlerini ortadan kaldırır ve cildi arındırır. Maydanozu sağları ile kaynatarak yapmanız daha iyi olacaktır.

Elma sirkesi: İçerisinde cildin onarım için ihtiyacı olan vitaminler bulunmaktadır. Elma sirkesi ile yüzünüze günlük olarak, yatmadan önce yapacağınız masaj akne izlerine iyi gelecektir. Bir pamuk yardımı ile cildinize sürün ve masaj yapın. Zamanla akne izlerinin görünürlüğünün azaldığını göreceksiniz. Ayrıca sivilce izlerinin oluşturduğu boşlukların dolmasını sağlayacak ve yüzünüzdeki lekelere de iyi geldiğini göreceksiniz.

Salatalık: Tahriş olmuş cildi yatıştırır. Sadece akne lekelerinin giderilmesinde değil moraran ve kararan bölgelerde rengin açılması için de kullanılır. Salatalığı dilimleyerek ya da rendeleyerek bölgeye uygulayınız. Yarım saat kadar beklettikten sonra temizleyiniz. Salatalığın cilde hiçbir yan etkisi olmadığı için her gün uygulayabilirsiniz.

Toz şeker: Akne izleri için peeling etkisi gösterecek bir maddedir. Yüzünüzü her akşam yıkadıktan sonra hafif ıslak toz şekeri peeling yapar gibi cildinizde gezdirin. Yüzünüze şekeri iyice yedirin ve durulayın. sivilce izlerinize iyi geldiğini göreceksiniz.

Sivilce izleri için doğal yöntemlerden bazıları bu şekildedir. Eğer cildinizde artık sivilce değil izleri varsa bu yöntemlerden destek alabilirsiniz.

Bal Akne İzlerini Geçirir mi? İyi Gelir mi?

Cildin kaybettiği sıvıyı cilde geri kazandıran bal, akne izlerine iyi gelmektedir. Aynı zaman güneş ve doğum lekeleri ile siyah noktalar için de etkili olmaktadır. Nemlendirici etkisi sayesinde cildin yumuşamasını sağlayarak, gençleşmesine katkı sağlamaktadır. Yüzde sade bal sürmek bile etki görmek için yeterlidir.

Herhangi bir karışıma gerek kalmadan balı yüzünüze ince bir katman sürün ve biraz beklettikten sonra cildinizden arındırın. Sivilce izleri beyaz tenli kişilerde bu izler daha belirgin olabilir. Sivilcelerin tedavi edilmesi ve temizlenmesi iz kalmaması için önemlidir. Her gün yüze bal sürmek, cildin beslenmesi için faydalıdır.

Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir?

Cildin yenilenmesi ve elastikiyetini geri kazanması, hem gençleşmenin sağlanması hem de izlerin yok edilmesi için önemli bir şeydir. Kırmızı sivilce izi için çözümler daha kolay olurken, kalıcı hale gelmiş cilt bütünlüğünü bozan izler daha zordur. Sizlere sunabileceğimiz bazı yöntemler şöyledir:

  • Yoğurt içeriğindeki laktik asit beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Sivilce izlerinin, koyu renkli lekelerin ve kızarıklıklarının geçmesine yardımcı olur. Sade yoğurdu cildinize sürün ve 15 dk kadar bekletin. Bu maskeyi akne izleri geçene kadar her gün yapabilirsiniz.
  • Portakal içindeki elastin ve kolajen üretimini arttırır ve akne lekelerini giderir. C vitamini desteği ve doğal asiti ile cildinizin rengini dengeler. Taze sıkılmış portakal suyunu yoğurt ile karıştırıp cildinize uygulayın. 15 dk kadar bekletip yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 veya 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.
  • Çilek içeriğindeki asitten dolayı doğal bir ağartıcıdır. Çileği çatalla ezip cildinize hem püresini hem suyunu sürebilirsiniz. 20 dk kadar bekletip soğuk su ile yıkayın.
  • Sirke cilt de Ph dengesini sağlayarak daha pürüzsüz bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. Ayrıca gözenekleri temizler. Düzenli kullanımda akne lekelerinin ve sivilce izlerinin azalmasına yardımcı olur. Sirkeyi mümkünse organik alın. Az su ile inceltin. Sonrasında bir pamuk yardımıyla sirkeli suyu izlerin üzerine sürün. Kurumasını bekleyin ve ılık su ile arındırın. Cildinizi kurutma ihtimaline karşın nemlendirici kullanabilirsiniz.

Cildinizin pürüzsüz ve lekesiz görünmesi için bu yöntemlerden destek alabilirsiniz. Doğal yöntemler yanı sıra akne izleri için serum gibi ürünler de vardır. Cildin beslenmesini sağlayan farklı ürünlerden de destek alabilirsiniz.

Akne İzleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olan sivilce ve akne tedavileri genel olarak lazer yöntemi ile uygulanır ve kalıcı çözümler sağlar. Pek çok kişinin ortak problemi olarak sivilce çukurları bu tedavi ile yok edilebilmektedir.

Eğer cildinizdeki akne izlerinden rahatsızlık duyuyorsanız, doğal çözümler ve bakım ürünlerinden sonuç alamıyorsanız, lazerle sivilce izi tedavisi yaptırabilirsiniz.

  • akne izleri
  • akne izleri için
  • akne izlerine kesin çözüm
  • akne izlerine bitkisel çözüm
Yorumlar
Nazan Göksal Ergenlikten kalma sivilce izlerim var bunları nasıl geçirebilirim? Doğal maskeler işe yarar mı? cevapla
Nevin Güngör Beyaz tenli olduğum için her sivilce yüzümde iz olarak kalıyor. Bunun geçmesi için ne yapmam gerekiyor? Akne izlerini yok eden doğal maskelerin ne kadar kullanılması gerekiyor? Yan etkisi olur mu? Artmasından korkuyorum. cevapla
yorum yaz
En Hızlı Kilo Verdiren Bitki Çayı