Sağlık

Akne İzleri Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

28 Eylül 2020 - 21:19:32
Akne izleri nasıl geçer? Ne iyi gelir?

Sivilcilerin patlatılması akne izleri oluşumunun sebeplerinden biridir. İltihaplı ve kanlı sivilceler bu izlerin oluşumunda en etken sivilce çeşitleridir. Beyaz tenli kişilerde bu izler daha belirgin olabilir. Sivilcelerin tedavi edilmesi ve temizlenmesi iz kalmaması için önemlidir.

Akne İzleri İçin Maskeler Nelerdir?

Elma sirkesi: İçerisinde cildin onarım için ihtiyacı olan vitaminler bulunmaktadır. Elma sirkesi ile yüzünüze günlük olarak, yatmadan önce yapacağınız masaj akne izlerine iyi gelecektir. Bir pamuk yardımı ile cildinize sürün ve masaj yapın. Zamanla akne izlerinin görünürlüğünün azaldığını göreceksiniz. Ayrıca sivilce izlerinin oluşturduğu boşlukların dolmasını sağlayacak ve yüzünüzdeki lekelere de iyi geldiğini göreceksiniz.

Toz şeker: Akne izleri için peeling etkisi gösterecek bir maddedir. Yüzünüzü her akşam yıkadıktan sonra hafif ıslak toz şekeri peling yapar gibi cildinizde gezdirin. Yüzünüze şekeri iyice yedirin ve durulayın. sivilce izlerinize iyi geldiğini göreceksiniz.

Bal Akne İzlerine İyi Gelir mi?

Cildin kaybettiği sıvıyı cilde geri kazandırdığı için akne izlerine iyi gelmektedir. Herhangi bir karışıma gerek kalmadan balı yüzünüze ince bir katman sürün ve biraz beklettikten sonra cildinizden arındırın. Sivilce izleri beyaz tenli kişilerde bu izler daha belirgin olabilir. Sivilcelerin tedavi edilmesi ve temizlenmesi iz kalmaması için önemlidir.

Sivilce İzlerine İyi Gelen Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Yoğurt içeriğindeki laktik asit beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Sivilce izlerinin, koyu renkli sivilce izlerinin ve kızarıklıklarının geçmesine yardımcı olur. Sade yoğurdu cildinize sürün ve 15 dk kadar bekletin. Bu maskeyi akne izleri geçene kadar her gün yapabilirsiniz. Portakal içindeki elastin ve kolajen üretimini arttırır ve akne lekelerini giderir. C vitamini desteği ve doğal asiti ile cildinizin rengini dengeler. Taze sıkılmış portakal suyunu yoğurt ile karıştırıp cildinize uygulayın. 15 dk kadar bekletip yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 veya 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Çilek içeriğindeki asitten dolayı doğal bir ağartıcıdır. Çileği çatalla ezip cildinize hem püresini hem suyunu sürebilirsiniz. 20 dk kadar bekletip soğuk su ile yıkayın.

Limon ve Salatalık Akne İzlerine İyi Gelir mi?

Limonun içindeki c vitamini ve asitli yapısıyla lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Beyazlatıcı bir etkisi vardır. Cildinizde lekelerden kurtulurken rengini dengeleyecek ve beyazlatacaktır. Limonu bir pamuk yardımıyla direk cildinize sürebilirsiniz. İyice kuruduğundan emin olduktan sonra yüzünüzü yıkayın. Cildinizin fazla kuruduğunu hissederseniz uygulama sonrası nemlendirici kullanabilirsiniz. Salatalık ise tahriş olmuş cildi yatıştırır. Sadece akne lekelerinin giderilmesinde değil moraran ve kararan bölgelerde rengin açılması için de kullanılır. Salatalığı dilimleyerek yada rendeleyerek bölgeye uygulayın. Yarım saat kadar beklettikten sonra temizleyin. Salatalığın cilde hiçbir yan etkisi olmadığı için her gün uygulayabilirsiniz.

Sirke Akne İzlerini Geçirir mi?

Sirke cilt de Ph dengesini sağlayarak daha pürüzsüz bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. Ayrıca gözenekleri temizler. Düzenli kullanımda akne lekelerinin ve sivilce izlerinin azalmasına yardımcı olur. Sirkeyi mümkünse organik alın. Az su ile inceltin. Sonrasında bir pamuk yardımıyla sirkeli suyu izlerin üzerine sürün. Kurumasını bekleyin ve ılık su ile arındırın. Cildinizi kurutma ihtimaline karşın nemlendirici kullanabilirsiniz.

Yorumlar
Nazan Göksal Ergenlikten kalma sivilce izlerim var bunları nasıl geçirebilirim? Doğal maskeler işe yarar mı?cevapla
Nevin Güngör Beyaz tenli olduğum için her sivilce yüzümde iz olarak kalıyor. Bunun geçmesi için ne yapmam gerekiyor? Akne izlerini yok eden doğal maskelerin ne kadar kullanılması gerekiyor? Yan etkisi olur mu? Artmasından korkuyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: