Diyet 20 Mart 2021 - 08:32:41

Sezgisel Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?

Sezgisel Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?

Sezgisel beslenme; vücutta açlık ve tokluk hislerinin oluşması sırasında kişinin uzmanlaşmasını sağlayan bir beslenme yöntemidir.

Sezgisel Beslenme Nedir, Ne Demek?

Temeli yıllar öncesine dayanan sezgisel beslenme, genel bir diyetten ziyade kişinin neler yiyeceği, nasıl beslenmesi gerektiği gibi konularda bilgilenmesini sağlamaktadır. Bu beslenme yöntemi sizin hangi saatte nasıl yemek yemeniz gerektiğini tamamen sezgilerinize ve açlık-tokluk sinyallerinize bırakmaktadır. Kişinin programlı olarak beslenmesi yerine bilinçli bir yemek yeme alışkanlığının kazandırılmasına destek olur. Kişinin en iyi seçimleri kendisinin yapacağını savunan bu beslenme yöntemi aynı zamanda sağlıklı yeme alışkanlığı kazanmaya da destek olabilmektedir. Bu beslenme yöntemine göre acıkmaz metabolik bir dürtüdür. Bu nedenle açlığınızı sevmelisiniz. Kendiniz için en sağlıklı besinleri tüketmeli ama aşırıya kaçmamalısınız. Vücudunuz aç olduğunu da tok olduğunu da belli etmektedir. Yemekler iyi ya da kötü değildir. Her yiyeceği ölçüsünde tüketmelisiniz

Sezgisel Beslenme Nasıl Yapılır?

Kalıplaşmış diyet programlarının yanı sıra tamamen kişinin iradesine bağlı olarak meydana gelen bir yemek yeme yöntemi olan sezgisel beslenme, besinlere, yemek yeme alışkanlıklarına ve beden algısına karşı doğal ve faydalı bir tutum gerçekleştirmeyi savunan yöntemdir. Bu beslenme şeklinin temel dayanağı karnınız açken yemek yemek ve doyduğunuzda yemek yemeyi bırakmaktır. Bu beslenme yönteminin asıl şekli açlık hissettiğiniz zaman yemek yemek ve tokluk hissettiğinizde yemeyi bırakmaktır. Karnınız tokken ayrıca yemek yememeniz gerekmektedir. Herkesin metabolizma hızı ve yemek yeme alışkanlığı bir değildir. Sezgisel beslenmeye göre diyetler insanları belli bir kalıba sokmaya çalışan yöntemler. Bu beslenme yöntemi, kişinin hangi saatte ne yemesi gerektiğini aslında kendi iradesiyle belirlemesine dayanan bir yöntemdir. Yani tamamen sezgilere bağlı olarak öğünleri ve tüketilecek yiyecekleri yemektir.

Sezgisel Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Açlık hissinin tamamen biyolojik bir dürtüye dayandığını belirten sezgisel beslenme yöntemi, kişinin besinleri nasıl kullanması ve tüketmesi gerektiği konusunda fayda sağlamaktadır. Açlık aniden değil yavaş yavaş gelişen bir dürtüdür. Açlık oluşmaya başladığında vücutta yorgunluk, sinirlilik hali, mide ve bağırsakta sesler meydana gelmeye başlar. Bunlar açlık sinyalleri olarak adlandırılmaktadır. Fiziksel ve biyolojik açlık vücudun sağlamış olduğu bir dürtüdür. Bu durum gerçekleştiği zaman kişi yemek yemelidir. Sezgisel beslenme, yemek yeme alışkanlığının vücuda daha fazla uyum sağlaması, kişinin kendi bedenini kendisinin yönetmesine ve tamamen ihtiyaçları doğrultusundan beslenmeye destek olmaktadır. Böylece aşırı yemek tüketimi ya da vücut metabolizmasına uymayan diyet yöntemlerinin yanı sıra vücudun kendi biyolojik programına göre yemek tüketmesine dayanır. Sezgisel beslenme insan psikolojisi için faydalıdır. Şöyle ki kişinin özgüveninin gelişmesini sağlayarak, depresyon gibi durumlardan daha güçlü çıkmasına ve bu tarz durumları daha az yaşamasına yardımcı olur.

Sezgisel Beslenmenin Zararları Nelerdir?

Açlık hissi sadece biyolojik olarak değil aynı zamanda duygusal sebeplerden dolayı da oluşabilmektedir. Duygusal açlık sinirlilik, stres, üzüntü, yalnızlık ve tramvalar nedeniyle oluşabilmektedir. Kişiler bu dönemlerde normalde daha fazla yemek tüketebilirler. Genel olarak yemek yedikten sonra da aşırı yediği hissine kapılarak suçluluk hissetmek gibi durumlar meydana gelebilir. Sezgisel dürtüler duygusal aşamalarda kişide fazla yemek yeme durumları görülebilir. Ancak bu tarz durumlarda kişi iradeli olursa herhangi bir sorun oluşmaz. Sezgisel beslenme aslında bir bakımdan kişinin tamamen iradesine dayalıdır. Forma girmek ve formunuz korumak için öncelikle iradenizi kontrol etmelisiniz. Duygusal dönemlerde yemek yemek yerine duygularınızı tatmin edecek ve sizleri mutlu edecek başka yöntemlere başvurabilirsiniz. Düzensiz yemek yeme alışkanlıklarını ortadan kaldıran bu beslenme türü vücut sağlığınıza olumlu katkılar sağlamaktadır.

  • sezgisel beslenme
  • sezgisel beslenme yöntemi
  • sezgisel beslenme nedir
  • sezgisel beslenme nasıl yapılır
  • sezgisel beslenmenin faydaları
  • sezgisel beslenmenin zararları
Yorumlar
Meriç Sezgin Bence insanın kendi iradesiyle ne yiyeceğini ve ne yemeyeceğini seçmesi daha güzel. Ben birçok diyet yöntemi uyguladım ama çok faydası olmadı. Sezgisel beslenme yöntemi bana oldukça iyi gibi geldi. Uygulayabilirim diye düşünüyorum. Tam olarak nelere dikkat etmek gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Organik Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Neden Önemlidir?