Sigaranın içindeki zararlı maddeler nelerdir?
Yaşam

Sigaranın İçindeki Zararlı Maddeler Nelerdir?

16 Ekim 2017 - 15:26:22

Geçmiş yıllarda çok daha yüksek düzeylerde olan sigara tüketimi sağlık kurumlarının yaptıkları çalışmalar ile birlikte azalmaya başlasa da günümüzde hala birçok kişi sigara tüketmeye devam ediyor. Ülkemizde sigara içme oranı oldukça yüksektir.

Sigara Sağlığa Zararlı mı?

Sağlık kurumlarının yaptıkları çalışmalar sayesinde ilk olarak sigaraların üzerinde sağlığa zararlı olduğu ibaresi eklenirken bunun sonrasında açılan davalar ile birlikte sigara firmaları, sigaranın içerisinde kullanılan malzemeleri de açıklamak zorunda kaldır. Bunun sonrasında sigaranın içindeki maddeler hakkında insanlar da bilgilenmeye başlarken açıklanan malzemeler insanlarda tam anlamıyla bir şok etkisi yarattı. Açıklamalara göre sigaranın içerisinde 4000 adet kimyasal madde bulunurken miktarına göre en yoğun ve tehlikeli olanlar özel olarak ele alındı.

Sigaranın İçindekiler Nelerdir? İçeriğinde Ne Var?

Sürekli olarak kullanılan sigaranın içindeki maddeler arasında ilk sırada amonyak geliyor. Bu kimyasal madde nikotinin emilim düzeyini arttırmak için sigaranın içerisine ekleniyor. İkinci sırada ise arsenik geliyor. Arsenik tütün bitkisinin ilaçlanmasında ve farelerin bitkiden uzak tutulmasında kullanılıyor. Kadmiyum isimli madde ise sigaranın filtre kısmında yer alıyor. Bu madde aynı zamanda telefon bataryalarının şarj edilmesinde de kullanılıyor. Dördüncü madde olarak uzmanlar formaldehid isimli maddeyi gösterirken bu madde sigara içerisinde dumanın ikincil ürünü olarak ortaya çıkıyor. Aynı madde ölü bedenlerin mumyalanması işleminde de kullanılıyor. Sürekli bayanların ojelerini çıkarmak için kullandıkları aseton da 5. sırada yer alıyor.

Sigaranın İçindeki Zehirler Nelerdir?

Sigaranın yanmasına yardımcı olan bütan sigaranın içindeki kötü maddelerdendir. Aynı zamanda içinde propylene glycol vardır. Bu madde sigaranın bırakılmasını zorlaştırmak için sigaranın içerisine eklenirken insanlarda nikotin bağımlılığı yaratıyor. Terebentin isimli madde özellikle mentollü sigaralarda çok yüksek oranda kullanılıyor. Bu özel yağ günlük hayatta verniği inceltmek ya da tahtaların boyasını soymak için kullanılıyor. Sigaranın içerisinde bulunan başka bir zararlı madde benzendir. Bu madde sigaranın yanmasından sonra ortaya çıkan külde yer alıyor. Tarım ilaçlarında ve benzinin içerisinde de yer alıyor. Sigaranın içerisinde yer alan en tehlikeli maddelerin sonuncusu olarak kurşun ve nikel ikilisi gösteriliyor. Bu maddeler de sigaranın içerisinde yer alan metal bileşimleri olarak biliniyor.

Sigaranın İçinde Bulunan Kimyasal Maddeler

Araştırmalar ve sigara üreticilerinin yaptıkları açıklamalar sigaranın içindeki maddeler hakkında geniş bilgiler verirken insanlar bu maddelerin vücut içerisindeki akıbetini de merak ediyor. Bu maddelerin tamamı vücut içerisinde sindirilmiyor. Bazı maddeler vücudun içerisinde biraz durduktan sonra duman ile dışarıya atılıyor. Ancak vücut içerisinde kaldığı süre içerisinde birçok hücreye yapışıp orada kalıyor. Bu durum kişilerin sürekli olarak sigara kullanması ile hastalık yaratacak düzeye geliyor. Günde bir paket sigara içen kişilerin akciğerlerinde 1 sene içerisinde bir fincan katran birikiyor. Bu durum da sonrasında çok ciddi hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Yorumlar
Nurettin Dere 10 Ekim 2017 - 11:13:13 Sigaranın içindeki zararlı maddelerin yan etkileri nelerdir? Sigaranın zararları ne zaman azalmaya başlar?cevapla
Gülay Özkan 01 Eylül 2018 - 10:53:07 Sigaranın içindeki maddeler ve zararları insan hayatı gerçekten çok tehlikeli bence. Ben 15 yıl sigara içtim ve sonrasında bıraktım çok şükür. İçindeki kimyasalları ve zararlı şeyleri duyunca iyi ki de bırakmışım diyorum. Başlarda biraz zorlanıyorsunuz ama alışıyorsunuz sonradan.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: