Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler
Sağlık

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler

04 Aralık 2019 - 21:42:00

Sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuzda başlarda ufak çaplı, sürecin devam etmesi ile birlikte büyük değişiklikler meydana gelmektedir.

Sigarayı Bırakmanın Vücuda Etkileri Nelerdir?

Psikolojik olarak kendinizi hazırlayıp sigara bırakmaya karar verdiğinizde ilk 20 dakika içerisinde nabzınız normale döner. Sigara içen kişilerin nabzı 100'ün üzerinde seyrederken sigara içmeyenlerde bu oran 80-100 arasındadır. Bu süreçte aynı zamanda tansiyon da normal sınırlara yaklaşmaktadır. 8 saat boyunca sigara içmediğinizde vücudunuzdaki karbon monoksit seviyesi normale dönmektedir. Yaklaşık 24 saat içerisinde vücutta kalp krizi geçirme riskinde azalmalar meydana gelmektedir. 48 saat içerisinde tat alma ve koku dokusunda iyileşmeler meydana gelmektedir. Bunlar sigarayı bıraktığınızda ilk birkaç gün içerisinde görülen değişikliklerdir. Eğer ki sigara içmemeye devam ederseniz vücudunuzda daha ileri ve yararlı değişimler meydana gelecektir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücutta Yaşananlar

Sigara içen kişilerin çoğunda nefes darlığı vardır. Merdiven çıkında ya da biraz tempolu yürüyünce nefes nefese kalırlar. Bunun nedeni akciğerlerde meydana gelen tahribattır. Sigarayı bıraktığınız zaman daha rahat nefes almaya başlarsınız. Kandaki karbonmonoksit oranı azalmaya başladığı için nefes almanın daha kolay bir hal aldığını gözlemleyebilirsiniz. Zaman içerisinde öksürük ve balgam şikayetlerinde azalmalar meydana gelmektedir. Öksürük gibi rahatsızlıkların azalmasına bağlı olarak vücut direnci yükselir ve kişi kendini daha enerjik hisseder. Sigara içmeden 1 yıl geçirdiğinizde kalp krizi geçirme riskinde ciddi bir düşüş gözlemlenir. Hemen hemen sigara içmeyen bir kişi ile aynı orana yaklaşır ve bu yıllar içerisinde daha da düşer. Sigara KOAH hastalığının en önemli nedenlerinden biridir. Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra KOAH riski azalır. 10 yıl sonra kanser oluşum riski azalırken 15 yıl sonra vücut tamamen temizlenir ve hiç sigara içmeyen birinin vücuduyla aynı olur. Fakat bu süreçte geri dönülmez rahatsızlıklar oluşmuşsa o zaman aynı şekilde ilerleme göstermez.

Sigarayı Bıraktıktan Sonraki Süreç

Bağımlılık oranı yüksek olan sigara günümüzde kadın erkek pek çok kişi tarafından içilmektedir. Bu tütün maddesinden kurtulmak için birçok yöntem olsa da önemli olan kişinin kendine inanmasıdır. Sigarayı bıraktıktan sonraki süreç irade ile paralellik göstermektedir. Bu süre içerisinde tekrar başlamamak için bazı hobiler edinmeli, düzenli beslenilmeli ve sigara içme isteğini bastıran yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. En önemli bırakmaya inanmalı ve bu konudaki fikrinizi her ne olursa olsun değiştirmemelisiniz.

Sigara Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Günümüzde birçok kişinin tükettiği ve her geçen gün kullanım oranı artan sigara başta akciğer kanseri olmak üzere bademcik, gırtlak, rahim ağzı, dil ve prostat kanserlerinin yanı sıra kadınlarda meme kanserine neden olmaktadır. Erkeklerde iktidarsızlık, kadınlarda kısırlık meydana getiren sigara KOAH hastalığının da öncüsüdür. Aynı zamanda kalp-damar rahatsızlıklarının da görülmesine neden olmaktadır. Bunların dışında bağışıklığın güçsüzleşmesine neden olarak enfeksiyonlara neden olmaktadır. Sağlık için sigara kesinlikle bırakılmalıdır. Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta değişiklikler meydana gelir ve vücut sağlığı iyileşir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: