Sağlık

Siyah (Kara) Turp ve Bal Karışımı Nasıl Yapılır? Ne Kadar, Ne Zaman, Nasıl İçilir?

15 Nisan 2018 - 03:44:35
Siyah (Kara) turp ve bal karışımı nasıl yapılır? Ne kadar, ne zaman, nasıl içilir?

Eski Mısır' dan bu yana sağlık için kullanılan siyah turp son yılların en çok tercih edilen sebzelerinden biridir.

Siyah Turp Nedir? Neye Yarar?

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için alternatif tıp tarafından sıkça tercih edilen bu sebze tam bir sağlık deposu olarak bilinmektedir. Yüksek miktarda C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir. Siyah turp öksürüğü kesme özelliği ile tercih edilse de bal ile karıştırılarak vitamin ve mineral bakımından en zengin hale getirilmektedir.

Siyah Turp ve Bal Karışımı Faydaları Nelerdir?

  • Siyah turp güçlü bir antioksidan olarak tüketilebilmektedir. Kan hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak inme ve felç riskini en aza indirir. Düzensiz kalp atışlarının sağlıklı bir şekilde olması için kalp sağlığına yardımcı olur.
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olarak kabızlığın giderilmesi için tercih edilebilmektedir. Mide ve bağırsaklarda zararlı bakterilerin üremesine engel olur.
  • Antioksidan özelliği sayesinde vücutta terleme yaparak toksinlerin dışarıya atılmasını sağlar. Gençlik iksiri olarak bilinen bu karışım yaşlılık belirtilerinin de erken yaşta oluşmasını engelleyerek daha canlı bir cilde sahip olunmayı sağlar.
  • Bronşit gibi hastalıklarda öksürük kesici olarak tercih edildiği gibi balgam söktürücü olduğundan ciğerlerin sağlığını korur.

Siyah Turp Bal Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Siyah turp ve bal karışımını hazırlamak için öncelikle siyah turp bol su ile yıkanır. Ardından turpun tepesi bıçak yardımı ile kesilir ve içi oyulur. Oyulan turp içerisine bal eklenerek hazırlanan bu karışım 12 saat bekletilir. Turp içerisine ilave edilmiş bal ile altından su akmaya başlayacaktır. Günde iki kez olmak üzere akan sıvı içilmesi gerekmektedir. Yemeklerden önce 2- 3 kaşık içmeniz yeterli olacaktır. Hafif acı tadı bal yardımı ile daha lezzetli hale gelecektir.

Siyah Turp ve Bal Karışımı Yan Etkileri

Hazırlanmış olan bu karışımda turp altına koyulmuş olan bardak içerisine sızan su içilmektedir. Bu bitkisel karışım vücut sağlığı için son derece önemli bir karışımdır. Bunun dışında bazı durumlarda alerjik sonuçlar alınabilmektedir. Bal alerjisi olan kişilerin bu karışımı kullanmaması tavsiye edilmektedir. Balın içeriğinde bulunan polen özleri alerji hastalarında nefes darlığına sebep olabilmektedir. Bu durum karşısında karışımın kullanılmaması sağlığın korunmasına yardımcı olacaktır.

Kara Turp Nasıl Kullanılır?

Siyah turp ve bal karışımı küçük çocuklarda bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. Karışımın sürekli olarak kullanılmaması gerekmektedir. Düzenli aralıklar ile tekrarlanması tavsiye edilir. Siyah turp ve bal karışımı dışında uygulanacak olan bitkisel karışımlar insan sağlığının korunmasına yarımcı olarak bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesini sağlar. Hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesini sağlayarak zararlı bakterilerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Kabızlık giderici olduğundan kronik kabızlıkta kişinin mide ve bağırsaklarının düzenli çalışmasınıda sağlayarak zayıflamaya da yardımcı olur.

Yorumlar
Neslihan Özer 15 Nisan 2018 - 03:54:35 Siyah turp kaç kalori? Siyah turp ve bal neye iyi gelir? Kara turp turşusu nasıl yapılır? Daha önce yemiştim ve tadını çok beğenmiştim. Kendimde yapmak istiyorum ama nasıl yapılır bilmiyorum. Bilen var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: