Sağlık

Tere Nedir? Neye İyi Gelir? Terenin Faydaları, Zararları ve Tansiyona Etkisi

02 Nisan 2018 - 08:44:43
Tere nedir? Neye iyi gelir? Terenin faydaları, zararları ve tansiyona etkisi

İnsan sağlığında bitkilerin oldukça büyük etkisi olduğu bilinmektedir. Sebzelerde ve günlük tüketilebilecek bitkilere vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanabilmektedir. Tere, dereotu ve hardal bitkisi ile benzerlik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra türünde olan bitkilerden daha hızlı bir şekilde büyüme gösterir. Hafif acı tadı ve keskin aroma yapısı sofralarda yerini almaktadır.

Tere Nedir? Neye İyi Gelir?

Çorba, salata, et yemekleri ve meze tarzı yiyeceklerde sıkça tercih edilen tere aslında güçlü bir C vitamini kaynağı olarak bilinir. Bu sayede kişinin günlük C vitamini ihtiyacı karşılayabilmektedir. Her yeşil yapraklı bitkiler gibi terenin de bu bitkiler arasında oluşu solunum hastalıklarında tedavi edici ve tedaviyi destekleyici olmasını sağlamaktadır. Terenin özellikle astım gibi solunum hastalıkları olan kişilerde rahat nefes almayı kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Terenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Kabızlıkta yeşil yapraklı sebzeler ve bitkiler her zaman tedavi edici olmaktadır. Tere sindirim sisteminin en sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan bir bitkidir. Kabızlığı giderici etkisi sayesinde bağırsakların daha rahat çalışmasına yardımcı olur.
  • Tere kanser hücrelerinin çoğalmasına engel olmaktadır. Kanserden koruyucu etki sağlar. Anti kanser olarak bilinen terenin günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle kanser hastalığının irsi olması kişinin kanserden korunmaya daha çok ihtiyacının olduğunu gösterir. Bu yüzden düzenli olarak tüketilmelidir.
  • Göz sağlığında bu bitki özellikle C vitamini sayesinde daha sağlıklı yapıda olabilmektedir. Bunun yanı sıra içerdiği mineraller sayesinde göz sağlığının korunmasında etki sağlar.
  • Diş ve diş eti sağlığında etkin rol oynayan bu bitki özellikle diş eti iltihaplanmalarında tercih edilebilmektedir. Keskin kokusu ağız kokusunu da giderici özelliğe sahiptir.

Terenin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var Mıdır?

Her bitkinin fazla tüketilmesi vücutta yan etki olmasına sebep olabilir. Özellikle alerjik bünyeye sahip olan kişiler tere gibi keskin koku ve acı tadı olan bitkilere karşı cilt reaksiyonları ile karşı karşıya kalabilir. Bu durum ile karşılaşmamak için bitkilerin az miktarda ve düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Bu bitkinin gün içerisinde çok fazla tüketilmemesi daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Salatalarda ya da bazı et yemeklerinde birlikte tüketildiğinde daha etkili sonuçların alınması sağlanabilir. Tere tüketimi mutlaka doktor kontrolünden sonra olmalıdır. Düzenli kullanılacak ise tansiyon hastalarının mutlaka doktora danışarak tüketmesi önerilmektedir. Bazı ilaçlar ile beraber tüketimi yapılmamaktadır.

Terenein Tansiyona Etkisi Nedir?

Bu bitkinin yüksek miktarda tüketilmesi tansiyonun düşmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden tansiyonu düşük olan kişilerde az miktarda tüketilmesi önerilir. Ayrıca çok fazla tüketildiğinde tansiyonun hızlı şekilde düşmesine sebep olabilir. Yüksek tansiyonu olan kişilerde ağızda çiğneme yapılarak tüketilmesi tansiyonun dengelenmesinde yardımcı olabilir. Tere kan şekerinin düşürülmesi için de tercih edilebilmektedir. Terenin kan şekerini düşürücü etkisi özellikle sabah aç karnına alındığında daha fazla hissedilebilmektedir. Düşük kan şekeri çok fazla yemek yemeye sebep olabilir.

Yorumlar
Banu Kaşıkçı 02 Nisan 2018 - 08:54:43 Tere kaç kaloridir? Tere salatası yapmayı ben çok seviyorum. Çok faydalı bir bitki olduğu için özellikle öğlen ve akşam yemeklerinde tüketmeye özen gösteriyorum. Tansiyon üzerine etkisi olduğunu yeni öğrendim. Düşürür mü yükselti mi acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: