Sağlık

Yasemin Çayı Nasıl Demlenir? Uyku Yapar mı? Faydaları ve Zararları

20 Aralık 2017 - 08:43:11
Yasemin çayı nasıl demlenir? Uyku yapar mı? Faydaları ve zararları

Muazzam bir aromaya sahip olan yasemin çayı birçok faydası bulunan ve sık tercih edilen bitkiler içerisinde yer alır.

Yasemin Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Yasemin bitkisi Asya'da bulunan tropikal bölgelerde yetişmektedir. Kendine has bir kokusu olan yasemin oldukça meşhur bir bitkidir. Renkleri sarı, beyaz renklerdedir. Bitki ekilir ve ekilme süresinin altı ay sonrasında yaz ve bahar mevsiminde açmaktadır. Bitkinin uzama ölçüsü olarak iki buçuk ila üç metre uzayabilmektedir. Bir yıl içinde otuz santimetre boy atan yasemin bitkisi oval yapraklara sahiptir. Çiçeklerinin yapışkan bir dokusu olan bitki yıl içinde yapraklı bir şekilde kalabilir fakat yaseminin çeşitli türleri kış mevsiminde yapraklarını dökmektedir.

Yasemin Bitkisi Nerede Yetişir?

Yasemin bitkisi Hindistan'da yer alan çeşitli bölgelerde birbirinden farklı çiçekler ile beraber saksıda yetiştirilmektedir. Saksıda yetiştirilme sebebi ise kadınların saç süsü amacı ile kullanmalarıdır. Ayrıca ibadet amaçlı da kullanılır. Din, evlilik törenleri ve festivaller için kullanılır. Yasemin çoğu zaman çay olarak tüketilmektedir. Bu çay yasemin bitkisinden yapılabilir ve aynı zamanda yeşil çayla kullanılmaktadır.

Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Halsizlik yaşayan, kendini yorgun hisseden ve gün içinde enerjisini yetiştiremeyen insanlar yasemin çayı tüketebilir. Bu çayın enerjiyi arttırma özelliği olduğu için kişilerin hayatını olumlu bir aşamaya taşır.
  • Hayatın her alanında yer alan stres gün geçtikçe artmakta ve küçük büyük demeden herkesin hayatına bir şekilde dahil olmaktadır. Stresi azaltmanın birçok çeşitli yöntemi olabilir. Bu yöntemlerden ağız yolu ile alınanı ve doğal tedavi edicilerinden biri yasemin bitkisidir. Bu çayın kişileri sakinleştirme, yumuşatma, gerginliği alma ve stresi azaltma özelliği bulunmaktadır.
  • Çoğu kişi tarafında yağ yakma amacıyla kullanılabilmektedir. Metabolizmanın hızlanması için bitki çaylarından destek alınır. Destek alınan bitki çaylarından biri yasemindir.
Yasemin Çayı Neye İyi Gelir?

Stresi en az seviyeye indiren çay, depresyonun belirtilerini de azaltmaktadır. Depresyon yaşayan kişiler sakinleşmek ve rahatlamak amacıyla bu çayı tüketebilirler. Çoğunlukla kış mevsiminde meydana gelen soğuk algılığını doğal bir şekilde tedavi etmektedir. Ayrıca ağızda meydana gelen kokuları ortadan kaldırmaktadır. Kişide olan kas ve eklem ağrılarını azaltmaktadır.

Yasemin Çayı Nasıl Demlenir?

Çayın tadının lezzetli olması için demlik kaynamış su ile çalkalanır. Bir tutam yasemin ve su, çay yapımı için gerekli olan malzemelerdir. Çayın üstüne kaynamış su dökülür. Çay üç dakika içinde demlenebilir. Çayın lezzetinin bozulmaması için çok sıcak su eklenmemelidir. Aşırı kaynamış olan su çay tadını bozabilir. Bunun yanı sıra hazır su ile bu çayı yapmak lezzetinin çok iyi olmasını sağlamaktadır.

Zararları Nelerdir? Uyku Yapar mı?

Tansiyonu düşük kişiler bu çayı tüketmemelidir. Uyku problemi olan kişiler ve hamile kadılar yasemin çayını tüketmemelidir. Ayrıca bazı insanları alerjisi olabildiği için uzman doktora danışılarak çayın içilmesi tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Zeliha Demir 20 Aralık 2017 - 08:53:11 Ben yasemin çayı satın almak istiyorum. Doğal halini nereden bulabilirim? Bide nasıl yetişir? Kendim yetiştirip kendim çayını yapsam daha çok hoşuma gider tabi ki ama bilmiyorum. Bu çayın fiyatı nedir?cevapla
Sinem Salma 11 Ekim 2018 - 16:54:10 Her gün değil ama haftada birkaç kere bu çaydan içiyorum. Uyku problemi yaşadığım dönemlerde de içiyorum çok etkisini görüyorum. Aktarlarda rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Fazla değil ölçüsünde içmek gerekiyor:)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: